یورکشایر (Yorkshire Terrier)

یورکشایر محبوب ترین نژاد سگ کوچک در ایالات متحده است. او با پوشش بلند ابریشمی, یکی از پر زرق و برق ترین نمایندگان دنیای سگ ها است. زادگاه او شهر یورکشایر است و ویژگی بارز او برونگرایی و ماجراجویی است. اولین باشگاه نژاد یورکشایر نیز در انگلستان, در سال 1898 تشکیل شد.

فهرست مطالب

یورکشایر تریر یک سگ با سایز کوچک اما شخصیتی بزرگ است. او همراهی جذاب و دوست داشتنی است. محبوب ترین نژاد سگ سایز کوچک در ایالات متحده است. یورکشایر با ارادت خود به صاحبش, ظاهر زیبا و مناسب بودنش برای زندگی آپارتمانی طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. اگرچه یورک شایر سگ اصیلی است، اما ممکن است آنها را در پناهگاه ها یا گروه های نجات هم پیدا کنید. به یاد داشته باشید! اگر می‌خواهید سگی را به خانه بیاورید خرید نکنید, به سرپرستی بگیرید.

اطلاعات و مشخصات کلی یورکشایر

یورکشایر ها به کمی مراقبت بیشتر در مورد دندان ها نیاز دارند. همچنین به دلیل اینکه توله سگ های یورکشایر بازیگوش و کوچک هستند ممکن است توسط کودکان آسیب ببینند, پس بهتر است هنگام بازی با کودکان مراقب آنها باشید. اگر بتوانید عشق، توجه، مراقبت و زمان برای بازی او فراهم کنید یک همراه دوست داشتنی خواهید داشت که مانند سایه به شما می‌چسبد!

تمام حقایق و خصوصیات نژاد یورکشایر (Yorkshire) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد یورکشایر:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگ ها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگ های کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژاد ها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژاد هایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگ های تازی یا گری هوند در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگ هایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگ هایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند بولداگ یا پاگ نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگ هایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
3/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند. و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد, تنها عامل تاثیر‌گذار بر میزان داشتن محبت نیست; سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده‌اند، با انسان ها راحت ترند و راحت تر پیوند می خورند.

سگ های کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند (که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند شی هوا هوا همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگ هایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
2/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگ ها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا گریت دن یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگ های سایز متوسط را مشاهده کنید

سگ های سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
3/5

سگ های با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگ های دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگ هایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگ ها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگ هایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژاد ها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌ های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).

سگ هایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و حتی شاید ماشین‌ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می‌شدند معمولا پرندگان را تعقیب نمی‌کردند, اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند تمام حواس شان به پرندگان بود.


سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت‌تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر‌گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان‌شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
5/5

سگ های پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کارهای سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پاهای جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصر گاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این می تواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگ هایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ خانواده / همراه
قد: 20 الی 23 سانتیمتر از شانه
وزن: 2 الی 3 کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ الی ۱۵ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد یورکشایر:

یورکشایر تریر ملقب به یورکی، کاملاً پر از خودش به نظر می‌رسد، چرا که نه!؟ یورکشایر تریر با پوشش بلند ابریشمی، یکی از پر زرق و برق ترین نمایندگان دنیای سگ ها است که مطمئناً هر جا که می‌رود توجه ها را به خود جلب می‌کند. از آنجایی که او بسیار کوچک است، اغلب با کیف های سگ کوچک حمل می‌شود و به این شکل سفر می‌کند.

یورکشایر ها همانطور که از یک سگ همراه انتظار می رود نسبت به اطرافیان خود مهربان هستند. اما به میراث تریر خود نیز وفادار هستند، بنابراین گاهی اوقات به غریبه ها مشکوک می‌شوند و در مقابل صدا های عجیب و غریب و مزاحمان پارس می‌کنند. برای جلوگیری از ایجاد نارضایتی برای همسایگان خود، مهم است که از عصبانیت آنها کم کنید و به آنها آموزش دهید که چه موقع و در چه زمان هایی نباید پارس کنند.

آنها می توانند نسبت به سگ های غریبه نیز پرخاشگر باشند و درضمن هیچ سنجابی از دست آنها در امان نیست. یورکشایر ها با وجود شجاعتشان، جنبه آرامی هم دارند و نیاز به توجه و گذراندن زمان زیادی با خانواده انسانی خود دارند.

نکات برجسته یورکشایر:

  1. آموزش خانگی به یورکشایر ها دشوار است (آموزش باکس توصیه می‌شود).
  2. یورکشایر‌ ها سرما را دوست ندارند، به خصوص اگر خیس شوند یا در مناطق مرطوب باشند.
  3. به دلیل اندازه کوچک، ساختار ظریف و شخصیت تریر، یورکشایر برای خانواده هایی که کودکان کوچک دارند توصیه نمی‌شود.
  4. برخی از یورکشایر ها با هر صدایی که می‌شنوند می‌توانند پارس کنند. آموزش زود‌هنگام و مداوم می‌تواند کمک کند.
  5. یورکشایر ها فکر می‌کنند سگ های بزرگی هستند و حتی ممکن است سعی کنند با یک سگ بزرگ مبارزه کنند. پس همیشه اطمینان حاصل کنید که یورکی خود را تحت کنترل دارید.
  6. دندان های شیری یورکشایر به سختی می‌افتند، به خصوص دندان نیش. هنگامی که توله سگ شما حدوداً پنج ماهه است، دندان های او را مرتب چک کنید. اگر متوجه شدید که یک دندان اصلی در تلاش است وارد شود اما دندان شیری هنوز وجود دارد، او را نزد دامپزشک ببرید. دندان های شیری باقی مانده می‌توانند باعث شوند که دندان های اصلی به طور ناموزون در بیایند، که ممکن است در سال های بعد باعث پوسیدگی دندان ها شوند.
اطلاعات بیشتر و نکات برجسته یورکشایر

لطفا به این نکته توجه داشته باشید که برای بدست آوردن یک سگ سالم، هرگز از یک پرورش دهنده بی مسئولیت یا فروشگاه حیوانات خانگی سگ نخرید. به دنبال یک پرورش دهنده معتبر باشید که سگ های مولد خود را آزمایش می‌کند و بصورت استاندارد پرورش می دهد.

تاریخچه یورکشایر:

در طول انقلاب صنعتی در انگلستان، کارگران اسکاتلندی برای کار در معادن زغال‌سنگ و کارخانه های نساجی به شهر یورکشایر آمدند و سگی به نام Clydesdale Terrier یا Paisley Terrier را با خود آوردند. این سگ ها بسیار بزرگ‌تر از یورکشایر تریر که امروزه می‌شناسیم بودند و گمان می‌رود که آنها عمدتاً برای صید موش‌ها در کارخانه ها استفاده می‌شدند.

در سال 1861، یک یورکشایر تریر در یک نمایش به عنوان “اسکاچ تریر” نشان داده شد. سگی به نام هادرسفیلد بن، متولد 1865 به یک سگ نمایشی محبوب تبدیل شد و به عنوان پدر یورکشایر مدرن شناخته می‌شود. این نژاد این نام را در سال 1870 به خود اختصاص داد زیرا بیشترین پرورش آن در این شهر بود.

یورکشایر ها برای اولین بار در سال 1874 در British Kennel Club ثبت شدند و اولین باشگاه نژاد یورکشایر تریر در انگلستان در سال 1898 تشکیل شد.

تارخچه یورکشایر

اندازه نژاد یورکشایر:

قد یورک شایر حدود 21 الی 23 سانتیمتر و وزن آنها کمتر از 3.5 کیلوگرم است.

شخصیت یورک‌شایر:

یورکشایر ترکیبی از یک سگ کوچولو با روح ماجراجوی تریر است. این نژاد طیف وسیعی از شخصیت ها را داراست و بسته به هر سگ منحصربفرد است. برخی از آنها آرام, لوس و متین هستند و چیزی جز دنبال کردن صاحب خود در طول روز نمی خواهند. برخی دیگر بازیگوش و برون گرا هستند. از زمانی که آنها توله سگ هستند شروع به تمرین کنید چون شانس بسیار بهتری خواهید داشت. اجتماعی شدن به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که یورکشایر شما یک سگ دوستانه و خوب خواهد بود.

شخصیت یورکشایر

سلامتی و بیماری های سگ یورکشایر:

یورکشایر ها به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها، مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها هستند. همه یورکشایر ها به یک یا همه این بیماری ها مبتلا نمی‌شوند، اما اگر به این نژاد فکر می‌کنید، مهم است که از آنها آگاه باشید.

عفونت های چشم، دندان ها و مشکلات لثه برای این نژاد ممکن است رخ دهد.

لوکساسیون کشکک:

همچنین به عنوان خفه های لغزیده شناخته می شود، این مشکل رایج در سگ های کوچک، کشکک کاسه زانو است. لوکساسیون به معنای در رفتگی یک قسمت آناتومیک (به‌عنوان استخوان در مفصل) است. لوکساسیون کشکک زمانی اتفاق می افتد که مفصل زانو (اغلب پای عقبی) به داخل و خارج از جای خود می لغزد و باعث درد می شود. این می تواند فلج کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگ ها با این وضعیت زندگی نسبتاً عادی دارند.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

PRA یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم می شود و در نهایت موجب نابینایی یورکشایر شما می گردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها می توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد. فقط در اینصورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید.

پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می‌کنند.

شانت پورتوسیستمیک:

شانت پورتوسیستمیک (PSS) یک جریان غیر طبیعی خون بین کبد و بدن است. این بیماری بسیار جدی است، زیرا کبد مسئول سم زدایی بدن، متابولیسم مواد مغذی و حذف دارو ها است. علائم می‌تواند شامل ناهنجاری های عصبی-رفتاری، بی اشتهایی، هیپوگلیسمی (کاهش قند خون)، مشکلات متناوب گوارشی، مشکلات دستگاه ادراری و عدم تحمل دارو باشد. علائم معمولاً قبل از دو سالگی یورکشایر ظاهر می‌شوند. جراحی اصلاحی می‌تواند در طولانی مدت مفید باشد، همانطور که یک رژیم غذایی خاص می‌تواند مفید باشد.

هیپوگلیسمی (Hypoglycemia):

مانند بسیاری از سگ های نژاد کوچک، یورکشایر ها هم می‌توانند در هنگام استرس از هیپوگلیسمی رنج ببرند، به‌ویژه زمانی که توله سگ هستند. هیپوگلیسمی ناشی از کاهش قند خون است. برخی از علائم ممکن است شامل ضعف، گیجی، راه رفتن لرزان و دوره‌های تشنجی باشد. اگر سگ شما مستعد این است، با دامپزشک خود در مورد گزینه های پیشگیری و درمان صحبت کنید.

نای فرو ریخته (Collapsed trachea):

شایع ترین علامت نای فرو ریخته، سرفه مزمن، خشک و شدید است که بسیاری آن را شبیه به «صدای غاز» توصیف می‌کنند. فروپاشی نای در یورکشایر را می توان به صورت پزشکی یا جراحی درمان کرد.

عطسه معکوس (Reverse sneezing):

وقتی سگ بیش از حد هیجان زده شود اتفاق می افتد، غذا را سریع قورت می دهند، ترشحات بینی به دهان میریزد، و باعث بسته شدن لوله های تنفسی می شود. به همین دلیل گاهی اوقات شاید صدای خس خس بشنوید. سعی کنید با آنها با آرامش صحبت کنید و آنها را آرام کنید تا مشکل کمتر شود. برخی می گویند فشار دادن سوراخ های بینی باعث بسته شدن لوله های تنفسی می شود و باعث می شود سگ از طریق دهان نفس بکشد.

بیماری ها و سلامتی یورکشایر

مراقبت و نگهداری از نژاد یورکشایر:

یورکشایر ها از پیاده‌روی با شما یا بازی در بیرون از خانه لذت می‌برند، اما از آنجایی که در داخل خانه بسیار فعال هستند، تلاش زیادی برای ورزش کردن آنها لازم نیست. به طور کلی یورکشایر ها پذیرای آموزش هستند، به خصوص اگر با جایزه همراه باشد. بهتر است از همان ابتدا به آنها نشان دهید کجا باید بروند و به آنها برای انجام کارشان در مکان مناسب پاداش دهید. وقتی تلاش کنید می‌توانید به یک یورکشایر بسیار آموزش دیده برسید.

سگ های یورکشایر عاشق اسباب بازی های جغجغه ای هستند، اما مهم است که هر چند روز یکبار اسباب بازی را چک کنید تا مطمئن شوید که آنها را باز نکرده اند و جغجغه ها را بیرون نکشیده اند. آنها به خصوص از آوردن اسباب بازی و توپ هایی که برای آنها پرتاب می کنید لذت می برند.

مراقبت و نگهداری از یورکشایر

تغذیه یورکشایر:

مقدار توصیه شده روزانه: 1/2 تا 3/4 فنجان غذای خشک با کیفیت بال که به دو وعده تقسیم می‌شود.

مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ ها مانند انسان ها هر کدام منحصر‌بفرد هستند و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. میزان تغذیه سگ به کیفیت غذای خریداری شده نیز بستگی دارد. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید.

یورکشایر خود را با اندازه گیری غذای او و تغذیه دو بار در روز به جای کنار گذاشتن غذا همیشه در وضعیت خوبی نگه دارید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد، آن را بصورت چشمی به روش زیر آزمایش کنید.
اول از پایین به او نگاه کنید, شما باید بتوانید کمر او را ببینید. سپس دستان خود را روی پشت او قرار دهید، شست ها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید و انگشتان را به سمت پایین باز کنید. باید بتوانید بدون فشار دادن دنده های او را حس کنید, اگر نمی توانید، او به غذای کمتر و ورزش بیشتری نیاز دارد.

رفتار یورکشایر با کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

سگ های یورکشایر به دلیل اندازه کوچکشان برای خانواده هایی که بچه های کوچک دارند مناسب نیستند. یک پرورش دهنده معتبر و مسئولیت پذیر توله سگ را به افرادی که فرزندانشان کمتر از 5 یا 6 سال دارند نمی فروشد. برای کودکان بسیار آسان است که آنها را گم کنند، روی آنها به اشتباه پا بگذارند یا خیلی محکم آنها را بغل کنند.
یورکشایر ها با دیگر سگ ها و گربه های خانه کنار می آیند, البته زمانی که با آنها بزرگ شده باشند. اگر یک حیوان خانگی جدید به خانه بیاورید، یورکشایر ها ممکن است صاحبان خود را تصاحب کنند.

رفتار یورکشایر با کودکان و دیگر حیوانات خانگی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب