شی هواهوا (Chihuahua) – شی وا وا

شی هواهوا یا چی واوا سگ جیبی کوچک، سریع و پررو است و نه فقط به دلیل ارتباط او با یک رستوران مکزیکی فست فود بلکه او به عنوان کوچکترین سگ جهان مشهور است، اما ممکن است بزرگترین شخصیت جهان را در آن بدن کوچک پنهان کرده باشد. این شخصیت بزرگ، او را برای مردان و زنان به طور یکسان جذاب ‌می کند.

فهرست مطالب

شی هوا هوا یا شی واوا سگی است در ابعاد بسیار کوچک. از جذابیت های نژاد سگ شی هواهوا ‌یا چی واوا می توان به جثه کوچک، شخصیت بزرگ و تنوع در انواع و رنگ های مختلف اشاره کرد.
همه آنها سگ هستند، به‌طور کامل قادر به رقابت در ورزش های سگ مانند چابکی و اطاعت پذیری هستند و جزو ده نگهبان برتر توصیه شده توسط کارشناسان هستند.
شی هواهوا ها چیزی بیشتر از بودن در کنار خانواده خود – حتی والدین تازه کار – دوست ندارند و به حداقل نظافت و ورزش نیاز دارند. آنها سگ های آپارتمانی عالی ‌می شوند که با تمام خانواده کنار ‌می آیند. فقط مطمئن شوید که کودکانی که نزدیک ‌می شوند ‌می دانند چگونه با یک سگ کوچک به آرا‌می‌ بازی کنند.
شی هواهوا

تمام حقایق و خصوصیات نژاد شی هواهوا (chihuahua) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد شی هواهوا:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا Greyhounds در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
4/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند(که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند Chihuahua همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
2/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان Chihuahua که در فارسی به شی هواهوا، چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا great dane یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
3/5

 

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است. (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند)

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

 

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

 

 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌ و‌ صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار می دهید!؟  آیا شما در خانه هایی با محدودیت صدا زندگی می کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت تری انتخاب کنید.

 


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

 

 

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
3/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته‌اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت‌زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

 

 

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را می کشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر مودبانه و غیر عادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

 

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه

گروه نژادی سگ: سگ خانواده

قد: ۱۵ الی ۲۲ سانتیمتر از شانه

وزن: ۱.۵ الی ۳ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ الی ۱۸ سال

چی واوا یک تامال(یک غذای مکزیکی) سگ جیبی کوچک، سریع و پررو است و نه فقط به دلیل ارتباط او با یک رستوران مکزیکی فست فود بلکه او به عنوان کوچکترین سگ جهان مشهور است، اما ممکن است بزرگترین شخصیت جهان را در آن بدن کوچک پنهان کرده باشد. این شخصیت بزرگ، او را برای مردان و زنان به طور یکسان جذاب ‌می کند.

شی هواهوا‌ های دوست داشتنی و شلوغ، هیچ چیز را بیشتر از نزدیک بودن به خانواده خود دوست ندارند. آنها در همه جای خانه دنبالشان می آیند و وقتی صاحبشان به انجام کارهایشان می پردازند یا به خرید می روند، سوار کیف های حمل‌ و نقل می شوند. ایجاد پیوند نزدیک با یک فرد برای شی هواهوا‌ ها غیر عادی نیست، و اگر در این رابطه زیاده روی کنند، شی هواهوا‌ ها بسیار خودخواه خواهند شد.

شی هواهوا‌ ها علاوه بر اینکه همخانه ای مهربان هستند، هوش زیادی دارند و سریع یاد ‌می گیرند. آنها ‌می توانند در آزمون های چابکی و اطاعت به همان اندازه با اشتیاق و موفقیت با سگ های بزرگتر رقابت کنند. گفته ‌می شود، آنها سگ های جیبی با اراده ای هستند. اگر بتوانید آنها را متقاعد کنید که رقابت کردن – یا صرفاً انجام آنچه ‌می خواهید – سرگرم کننده است، موفق تر خواهید بود. هنگام آموزش شی هواهوا از تقویت مثبت در قالب تمجید و پاداش غذایی استفاده کنید. او به رفتار خشن پاسخ نمی دهد.

خیلی مهم است که اندازه کوچک شی هواهوا را در نظر بگیرید. شی هواهوا‌ ها کاوشگرانی کنجکاو و جسور هستند. آنها از حیاط ها از طریق شکاف های کوچک در حصار فرار ‌می کنند و ‌می توانند از مکان هایی بگذرند که توله سگ ها و سگ های دیگر قادر به رد شدن از آنها نیستند. و حتی با وجود اینکه آنها تمایل دارند تا بر خروس ها حکمرانی کنند، با این وجود ممکن است به طور تصادفی توسط سگ های بزرگتر خشمگین آسیب ببینند.

شی هواهوا برای خانه هایی که کودکان زیر هشت سال دارند توصیه نمی‌شود.

صرفاً به دلیل احتمال آسیب توسط یک کودک خردسال. صرف نظر از وضعیت خانوادگی شما، مهم است که به یاد داشته باشید که شی هواهوای خود را با کودکان، بزرگسالان و سایر حیوانات اجتماعی کنید. شی هواهوا ها نسبت به غریبه ها بی اعتماد هستند، و این باعث می‌شود که نگهبانان خوبی باشند، اما آنها باید یاد بگیرند که با مردم به شیوه ای دوستانه ملاقات کنند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که شی هواهوا‌ ها معمولا فراموش ‌می‌کنند که کوچک هستند و در مقابل یک سگ پرخاشگر بزرگتر، ‌می ایستند. در نتیجه، شی هواهوا در موقعیت های جدید، زمانی که در حال پیاده روی و یا زمانی که در حیاط هست، نیاز به نظارت دقیق دارد.

شخصیت و اندازه منحصر‌بفرد شی هواهوا او را به یک همراه فوق العاده برای همه جا تبدیل ‌می‌کند. افرادی که با شی هواهوا‌ ها زندگی ‌می کنند به آنها عادت ‌می کنند و بسیاری ‌می گویند زمانی که زندگی خود را با یکی از آنها تقسیم کنید، دیگر نژاد سگی برای شما وجود نخواهد داشت.

شی هواهوا

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد شی هواهوا:

شی هواهوا نژادی با عمر طولانی است. انتظار داشته باشید تا 18 سال از او مراقبت کنید.

شی هواهوا در سرما، زمانی که هیجان زده و یا می ترسند مستعد لرز هستند. برای هنگا‌می‌ که شی هواهوا در هوای سرد یا مرطوب به بیرون از منزل میرود، یک ژاکت یا کت تهیه کنید.

اگر سگ های شی هواهوا در جوانی اجتماعی نشوند، ‌می توانند نسبت به سگ های دیگر غیر دوستانه رفتار کنند. شی هواهوا از سگ های دیگر عقب نشینی نمی کنند و این می تواند در صورت مواجهه با یک سگ پرخاشگر بزرگ مشکل ایجاد کند.

شی هواهوا ی خود را بدون مراقبت در حیاط رها نکنید. او ممکن است مورد حمله یک شاهین یا سایر پرندگان شکاری، یا سگ های بزرگتر یا کایوت ها قرار گیرد.

شی هواهوا ها سگی مناسب که بتوانید کنار بچه های کوچک داشته باشید نیستند. شی هواهوا‌ ها شکننده هستند و کودک نوپا ممکن است هنگام بازی به سگ آسیب برساند.

گوش های شی هواهوا ممکن است مستعد تشکیل موم گوش و خشکی پوست باشند.

شی هواهوا ها به‌عنوان یک همراه خوشحال هستند، اما روزانه به 20 تا 30 دقیقه ورزش نیاز دارند و ‌می توانند خیلی بیشتر از آنچه انتظار دارید ادامه دهند. شی هواهوای خود را تحت نظر داشته باشید، به خصوص زمانی که او یک توله سگ است، تا خود را خسته نکند.

شی هواهوا‌ ها شخصیت هایی بزرگ در زندگی دارند و اگر اجازه دهید زندگی شما را اداره می‌کنند. زمانی که حوصله شان سر می رود می توانند مخرب باشند و اگر رژیم غذایی آن ها به هم بخورد، می توانند به غذاخور هایی سخت گیر تبدیل شوند. قوانین اساسی را وضع کنید و به آنها پایبند باشید، در غیر این صورت متوجه خواهید شد که صندلی راحت خود را رها ‌می کنید زیرا حیوان خانگی مورد علاقه شما به شما گفته است که حرکت کنید.

شی هواهوا

تاریخچه:

مانند بسیاری از نژاد ها، منشا شی هواهوا نامشخص است، اما دو نظریه در مورد چگونگی پیدایش او وجود دارد. اولین مورد این است که او از نسل یک سگ آمریکای مرکزی یا جنوبی معروف به Techichi است.

وقتی به شواهد مربوط به شی هواهوا از آمریکای مرکزی و جنوبی نگاه ‌می کنیم، متوجه ‌می شویم که به تمدن تولتک نگاه ‌می کنیم. حکاکی های تولتک مربوط به قرن 9 میلادی وجود دارد که سگی شبیه به شی هواهوا را با همان گوش های بزرگ و سر گرد نشان می دهد. این سگ ها Techichi نامیده ‌می شدند و هدف آنها در تمدن تولتک مبهم است.

زمانی که آزتک ها، تولتک ها را فتح کردند، تچیچی ها را در جامعه خود جذب کردند. بسیاری از سگ ها در معابد زندگی ‌می کردند و در مراسم آزتک ها مورد استفاده قرار ‌می گرفتند. آزتک ها معتقد بودند که تچیچی ها دارای قدرت های عرفانی هستند، از جمله توانایی دیدن آینده، شفای بیماران و هدایت ایمن ارواح مردگان به عالم اموات. رسم بر این بود که یک تچیچی قرمز را بکشند و او را بسوزانند. آزتک ها همچنین از تچیچی به عنوان منبع غذا و پوست استفاده ‌می کردند. اسپانیایی ها آزتک ها را در اواخر دهه 1500 فتح کردند و تچیچی ها در گمنا‌می محو شدند.

نظریه دوم این است که، سگ های کوچک بدون مو از چین توسط بازرگانان اسپانیایی به مکزیک آورده شده و سپس با سگ های کوچک بو‌می‌ پرورش داده شده اند.

صرف نظر از اینکه کدام نظریه دقیق است، شی هواهوای مو کوتاهی که امروزه ‌می شناسیم در دهه 1850 در ایالت شی هواهوا مکزیک کشف شد که نام خود را از آنجا گرفته است. بازدیدکنندگان آمریکایی از مکزیک، سگ های کوچک را با خود به خانه آوردند. نمایش آنها در سال 1890 آغاز شد و یک شی هواهوا به نام Midget اولین نفر از نژاد او شد که در سال 1904 در American Kennel Club به ثبت رسید. انواع مو بلند احتمالاً از طریق تلاقی با پاپیون یا پامرانیان ایجاد شده است. محبوبیت این نژاد در دهه‌های 1930 و 1940 افزایش یافت، زمانی که به پادشاه رقص و رهبر گروه موسیقی لاتین خاویر کوگات تبدیل شد.

از دهه 1960، شی هواهوا یکی از محبوب ترین نژادهای ثبت شده توسط AKC بوده است. امروزه آنها در میان 155 نژاد و گونه ای که AKC به رسمیت ‌می شناسد، رتبه یازدهم را دارند.

شی هواهوا

اندازه نژاد شی هواهوا:

شی هواهوای معمولی ۱.۳۶  الی ۲.۷۲ کیلوگرم وزن دارد. شی هواهوا هایی وجود دارند که کوچکتر هستند، اما تمایل زیادی به سالم بودن ندارند. شی هواهوا ها همچنین می توانند بزرگ باشند و برخی از آنها به ۵.۵ کیلوگرم یا بیشتر می رسند. اینها ‌می توانند انتخاب های خوبی برای خانواده های دارای فرزند باشند.

شخصیت:

شی هواهوا ی جسور و با اعتماد به نفس اغلب شبیه تریر توصیف ‌می شود. طبیعت هوشیار و بدگمانی او به غریبه ها او را به یک نگهبان عالی تبدیل ‌می کند. او حساس است و با محبت و همراهی پیشرفت ‌می کند.

شی هواهوا ها اغلب با یک فرد پیوند ‌می خورند، معمولاً اگر به درستی آموزش ببینند، تمایل دارند با افراد جدید دوست شوند. هر چند انتظار داشته باشید که در ابتدا کمی‌ محتاط باشند. اگر به عنوان توله سگ به درستی اجتماعی نشده باشند، شی هواهوا ها ‌می توانند ترسو باشند.

مانند هر سگ، شی هواهوا ها در جوانی به اجتماعی شدن اولیه نیاز دارند – قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات مختلف – اجتماعی شدن به شما کمک ‌می کند تا اطمینان حاصل کنید که توله سگ شی هواهوای شما به یک سگ خوب تبدیل ‌می شود.

شی هواهوا

سلامتی و بیماری های نژاد شی هواهوا :

شی هواهوا  هیچ مشکل عمده ای برای سلامتی ندارد، اما مانند همه نژادها ‌می تواند با آن متولد شود یا شرایط خاصی را به دست آورد. همه شی هواهوا ها به یک یا همه این بیماری ها مبتلا نمی شوند، اما مهم است که از آنها آگاه باشید تا بتوانید هنگام مصاحبه با پرورش دهندگان مطلع شوید و بدانید که در طول زندگی شی هواهوا  به دنبال چه چیزی باشید.

لوکساسیون کشکک:

این یک مشکل رایج در سگ های کوچک است. این بیماری زمانی ایجاد ‌می شود که کشکک که دارای سه قسمت است – استخوان ران (استخوان ران)، کشکک (کلاه زانو) و درشت نی (ساق پا) – به درستی ردیف نشده باشد. این باعث لنگش پا یا راه رفتن غیر‌عادی ‌می شود، مانند پرش. این وضعیتی است که در بدو تولد وجود دارد، اگرچه ناهماهنگی یا لوکس شدن واقعی همیشه تا زمان زیادی رخ نمی دهد. مالش ناشی از لوکس شدن کشکک ‌می تواند منجر به آرتریت، یک بیماری دژنراتیو مفصلی شود. چهار درجه لوکساسیون کشکک وجود دارد که از درجه یک، لوکس شدن گاه به گاه باعث لنگش موقت در مفصل ‌می شود تا درجه چهار، که در آن چرخش استخوان درشت نی شدید است و کشکک را نمی توان مجدداً به صورت دستی تنظیم کرد، وجود دارد. درجات شدید لوکساسیون کشکک ممکن است به ترمیم جراحی نیاز داشته باشد.

هیپوگلیسمی: 

هیپوگلیسمی‌ یا قند‌خون پایین، یک مشکل احتمالی برای تمام توله سگ های نژاد عروسکی است. هیپوگلیسمی‌ در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است اما اگر درمان نشود ‌می تواند کشنده باشد. مهم است که پرورش دهندگان و صاحبان توله سگ های نژاد عروسکی علائم و نشانه ها را تشخیص دهند زیرا گاهی اوقات ممکن است دامپزشکان این بیماری را به عنوان هپاتیت ویروسی یا آنسفالیت به اشتباه تشخیص دهند. توله سگ مبتلا به هیپوگلیسمی‌ کند ‌می شود و بی حال ‌می شود و به دنبال آن ‌می لرزد. مقداری عسل زیر زبان او بگذارید و بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید. اگر اجازه داده شود وضعیت ادامه پیدا کند، او در نهایت تشنج ‌می کند، به کما ‌می رود و ‌می میرد. هر زمان که شی هواهوا بی حال است و لثه ها و زبان آبی مایل به خاکستری دارد، یک وضعیت اضطراری است. هیپوگلیسمی‌ در توله های عروسکی  زمانی اتفاق می افتد که ذخایر چربی لازم برای تامین گلوکز کافی را در مواقع استرس ندارند یا به طور منظم غذا نمی خورند.

سوفل قلب:

 سوفل قلبی به دلیل اختلال در جریان خون در حفره های قلب ایجاد ‌می شود. آنها نشانگر این هستند که ممکن است یک بیماری یا وضعیت قلبی وجود داشته باشد که نیاز به نظارت و درمان دارد. سوفل های قلبی بر اساس بلندی آنها درجه بندی ‌می شوند که درجه یک بسیار ملایم و درجه پنج بسیار شدید است. اگر بیماری مشهود باشد، همانطور که از طریق اشعه ایکس و اکوکاردیوگرام تشخیص داده ‌می شود، سگ ممکن است به دارو، رژیم غذایی خاص و کاهش میزان ورزش نیاز داشته باشد.

تنگی ریوی:

 این بیماری مادر زادی قلبی، زمانی اتفاق می افتد که خون به درستی در قلب جریان نداشته باشد زیرا دریچه ریوی بد شکل است و باعث انسداد می‌شود. این بدان معناست که قلب باید سخت تر کار کند و ‌می تواند بزرگ شود و منجر به نارسایی قلبی شود. درمان بستگی به شدت بیماری دارد. در موارد خفیف، انسداد کمی‌ وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد و نیازی به درمان نیست. اگر سگ به شدت تحت تاثیر این بیماری باشد، جراحی توصیه ‌می شود، اما بسته به محل انسداد، روش متفاوت است.

 

نای جمع شده: 

به طور کامل مشخص نیست که چگونه این اتفاق ‌می افتد، اما استنشاق سریع هوا باعث صاف شدن نای و ورود هوا به ریه ها ‌می‌شود، دقیقاً مانند نی نوشابه که به شدت روی آن کشیده ‌می شود. این وضعیت ممکن است ارثی باشد. این بیماری در نژادهای خاصی رخ ‌می‌دهد و سگ هایی که دارای آن هستند یک ناهنجاری در آرایش شیمیایی حلقه های نای خود نشان ‌می دهند که در آن حلقه‌ها سفتی خود را از دست ‌می دهند و نمی توانند شکل دایره ای خود را حفظ کنند.

 

هیدروسفالی: 

مایع مغزی نخاعی (CSF) ‌می‌تواند به دلیل نقص مادرزادی، انسداد یا نتیجه ضربه در هنگام تولد در مغز جمع شود و به مغز فشار وارد کند. سر متورم یا بزرگ شده به نظر ‌می رسد، اما در صورت لزوم ‌می توان تشخیص را با سونوگرافی تأیید کرد. هیچ درمانی برای هیدروسفالی وجود ندارد، اگرچه در موارد خفیف استروئیدها ‌می توانند به کاهش فشار مایع کمک کنند. همچنین ‌می توان از شنت برای هدایت مایعات از مغز به شکم استفاده کرد. توله سگ هایی با موارد شدید معمولاً قبل از چهار ماهگی ‌می میرند، که دلیل خوبی برای به تاخیر انداختن خرید شی هواهوا  تا آن سن است.

 

فونتانل باز: 

شی هواهوا ها با یک نقطه نرم در بالای سر متولد ‌می شوند. معمولاً لکه های نرم بسته می شوند، بسیار شبیه به کودک، اما گاهی اوقات یک نقطه کاملاً بسته نمی شود. با این سگ ها به شدت محتاط رفتار کنید. یک ضربه تصادفی به سر، ‌می تواند آنها را بکشد.

 

لرزیدن:

 لرز یک اتفاق رایج در شی هواهوا ها است. مکانیزم اینکه چرا آنها ‌می لرزند یا به رعشه ‌می افتند نامشخص است، اما معمولاً زمانی رخ ‌می دهد که سگ هیجان زده شده، استرس دارد یا سرد است.

 
شی هواهوا

مراقبت و نگهداری نژاد شی هواهوا:

با وجود جثه کوچک شی هواهوا، او مانند همه سگ ها به ورزش و آموزش نیاز دارد. میزان انرژی یک شی هواهوای بالغ ‌می تواند شگفت آور باشد. او بی پایان سنجاب ها را در حیاط خلوت تعقیب ‌می کند و تا زمانی که شما هستید حاضر است بازی کند. شی هواهوا‌ ها از پیاده روی، رفت‌ و آمد های تحت نظارت در اطراف حیاط و بازیابی اسباب بازی ها لذت می برند. آنها تا زمانی که زمین نخورند ‌می دوند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید که خودشان را خسته نمی کنند، به خصوص در روزهای گرم.

به همان اندازه که از بازی در فضای باز لذت ‌می برند، شی هواهوا‌ ها هرگز نباید بیرون زندگی کنند. آنها در برابر حیوانات شکاری مانند شاهین ها، کایوت ها یا سایر سگ های بزرگتر که ‌می توانند به حیاط شما بروند در امان نیستند. آنها به عنوان همراه پرورش داده ‌می شوند و بهترین مکان برای یک همراه، کنار شماست.

آموزش شی هواهوا های جیبی ‌می تواند یک کار لذت بخش باشد. آنها در چندین ورزش مختلف مانند چابکی و اطاعت موفق هستند، اما مهد کودک توله سگ و کلاس اطاعت اولیه حتی برای یک شی هواهوا که کاملاً یک همراه است مهم است. شی هواهوا های شما در کلاس با سگ ها و افراد مختلف ملاقات می کند و به اجتماعی شدن او کمک می کند و آداب هایی را که همه سگ ها باید بدانند، یاد می گیرد.

آموزش خانگی شی هواهوا مانند هر نژاد دیگری آسان است به شرطی که آنها را مرتباً و بر اساس یک برنامه منظم بیرون بیاورید. توله سگ های جیبی باید به محض بیدار شدن در صبح، بعد از هر وعده غذایی، بعد از چرت زدن، بعد از زمان بازی و درست قبل از خواب بیرون بروند. استفاده از جعبه برای محدود کردن آنها در زمانی که قادر به نظارت بر آنها نیستید به آنها ‌می آموزد که ‌می توانند مثانه خود را کنترل کنند و از بروز حوادث در خانه جلوگیری کنند. اگر در جعبه بسته نشده اند، برنامه ریزی کنید که هر یک تا دو ساعت آن ها را بیرون بیاورید.

فراتر از آموزش خانگی، آموزش جعبه روشی مهربانانه برای اطمینان از اینکه شی هواهوای شما وارد چیزهایی نمی شود که نباید وارد شود. مانند هر سگ دیگری، شی هواهوا  نیز ‌می تواند به‌عنوان توله سگ مخرب باشد. آنها ممکن است به اندازه یک توله سگ آزمایشگاهی آسیب وارد نکنند، اما آن دندان های کوچک قطعا ‌می توانند اثر خود را بر‌جای بگذارند. آموزش جعبه در سنین پایین همچنین به شی هواهوا های شما کمک ‌می کند تا در صورت نیاز به سوار شدن اتومبیل یا بستری شدن در بیمارستان، حبس را بپذیرد. با این حال، هرگز چی هواهوا خود را در تمام طول روز در جعبه نگذارید. این یک زندان نیست و او نباید هر بار بیش از چند ساعت را در آن بگذراند، مگر زمانی که شب ها می خوابد. شی هواهوا ها سگ های مرد‌می هستند و قرار نیست زندگی خود را در یک جعبه یا لانه بگذرانند.

شی هواهوای خود را با استفاده از تکنیک های مثبت مانند پاداش غذا، تمجید و بازی آموزش دهید و به زودی متوجه خواهید شد که او ‌می تواند هر چیزی را که شما ‌می توانید یاد دهید بیاموزد.

شی هواهوا مخرب

تغذیه سگ شی هواهوا:

مقدار توصیه شده روزانه: 1/4 تا 1/2 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز

 مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ‌ها مانند انسان‌ها هر کدام منحصر‌بفرد هستند، و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. میزان تغذیه سگ به کیفیت غذای خریداری شده نیز بستگی دارد. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید.

تغذیه شی هواهوا

کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

بسیاری از چی واوا ها عاشق کودکان هستند، اما ترکیب یک سگ کوچک و یک کودک خردسال ‌می تواند دستورالعملی برای فاجعه باشد. یک شی هواهوا ممکن است از دستان کودک بپرد و در صورتی که به درستی در آغوش گرفته نشود به خود آسیب برساند و در صورت بد‌رفتاری با او در دفاع از خود تردیدی نخواهد داشت. بسیاری از پرورش دهندگان از ترس آسیب دیدن سگ، توله سگ ها را به خانواده هایی که بچه های نوپا دارند نمی فروشند. شی هواهوا ها در خانواده هایی با بچه های ساکت و بزرگ تر که نحوه تعامل با آنها را می دانند بهترین عملکرد را دارند.

یک قانون بگذارید که کودکان خردسال فقط زمانی ‌می توانند شی هواهوا را در دست بگیرند یا نوازش کنند که روی زمین نشسته باشند. همیشه نحوه نزدیک شدن و لمس سگ ها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هر گونه تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال نظارت کنید تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید که در هنگام خواب یا غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را بردارد. هیچ سگی نباید بدون نظارت با کودک رها شود.

حتی اگر خانواده شما بچه ندارند، شی هواهوای شما باید همیشه در جوانی در کنار کودکان باشد تا اگر بعداً در زندگی با آنها روبرو شد از آنها نترسد. فقط مطمئن شوید که به دقت نظارت ‌می کنید.

اگر در سنین پایین معرفی شوند، شی هواهوا با سایر حیوانات خانگی از جمله گربه ها به خوبی کنار ‌می آید. شی هواهوای نترس اغلب در اطراف سگ هایی که بسیار بزرگ تر از خودش هست دیده ‌می شود و این ممکن است مشکلاتی ایجاد کند یا نه.

شی هواهوا و کودکان و دیگر حیوانات‌خانگی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب