گری هوند (greyhound)

گری هوند سگی است باریک اندام و زیبا که از قدیمی ترین نژاد های سگ به شمار می‌آید. سگ های گری هوند در اصل به عنوان سگ های شکار پرورش داده شدند و برای تعقیب خرگوش، روباه و آهو از آنها استفاده می‌شد.

فهرست مطالب

سگهای این دسته نژادی می‌توانند به سرعت ۴۰ تا ۴۵ مایل (۶۴ الی ۷۲ کیلومتر) بر ساعت برسند که آنها را به ماشین های فراری جهان سگ ها تبدیل می‌کند. بنابراین جای تعجب نیست که گری هوند ها به عنوان سگ های مسابقه ای نامی برای خود دست و پا کرده اند.

امروزه سگ های گری هوند در بسیاری دیگر از ورزش های سگ از جمله مسابقات تعقیب، ظاهر نژادی، اطاعت پذیری و چابکی نیز شرکت می‌کنند. فراتر از ظاهر و سرعتشان، مردم آنها را به خاطر طبیعت شیرین و معتدلشان دوست دارند. آنها نسبت به آب و هوای شدیدا گرم و شدیدا سرد و همچنین تنهایی بسیار حساس هستند.

گری هوند سگی نیست که بتواند ساعات زیادی از روز را در خانه تنها بماند. به آنها عشق، مراقبت و ورزش مورد علاقه شان را بدهید و یک زندگی دوست داشتنی داشته باشید. پیشنهاد میشود برای گری هوند بزرگ خود مکان مناسبی برای استراحت و آرامش در نظر بگیرید. همچنین باید برای از بین بردن انرژی توله سگ خود از اسباب بازی های سگ استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که شما به ندرت می‌توانید سگ گری هوند را در پناهگاه ها و گروه های نجات پیدا کنید, اما اگر قصد آوردن این نژاد را به خانه دارید، لطفا خرید نکنید, به سرپرستی بگیرید.

سگ گری هوند

تمام حقایق و خصوصیات نژاد گری هوند (Greyhound) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد گری هوند:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا گری هوند در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند بولداگ یا پاگ نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
5/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند(که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند شی هوا هوا همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
5/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا گریت دن یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
4/5

 

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.

 سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است. (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند)

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.

سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌ و‌ صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار می دهید!؟  آیا شما در خانه هایی با محدودیت صدا زندگی می کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبرین برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
4/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته‌اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

 

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را می کشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر مودبانه و غیر عادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

 

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ های شکار
قد: 64 الی 76 سانتیمتر از شانه
وزن: 22 الی 38 کیلوگرم
طول عمر: 12 الی 15 سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد گری هوند:

سگ گری هوند سگی است شکاری با ساختاری آیرودینامیکی, یک سر باریک، پاهای بلند و اندام تحتانی عضلانی که نشانگر یک سگ پرسرعت است. همه ما عکسهایی از این دونده سرعت را دیده ایم حتی شده روی یک اتوبوس. اما خیلی از ما نام آن نژاد را نمی‌دانیم.

گری هوند یکی از قدیمی ترین نژاد‌ها است و احتمالاً از مصر سرچشمه گرفته اند و در طول تاریخ نیز همیشه ارزشمند بوده‌اند. از چهره های تاریخی که دوستدار این نژاد بوده اند می‌توان به کلئوپاترا, ملکه الیزابت اول انگلیس و ژنرال کاستر اشاره کرد، که یک روز قبل از آنکه به سفر سرنوشت ساز خود به Little Big Horn  عظیمت کند، سگهای خود را مسابقه داد. حمایت این دو ملکه از گری هوند و مسابقات آنها به این منجر شد که اینگونه مسابقات را به نام “ورزش ملکه ها” یاد کنند.

جدا از طرفداران سلطنتی آن، دوستداران این نژاد بسیار زیاد هستند. گری هوند ترکیبی از یک ظاهر زیبا و رفتاری دوستانه نسبت به مردم و سگهای دیگر است. با خانواده اش وفادار و مهربان است و نسبت به غریبه ها پرخاشگری نمی کند، ولی به شما اجازه می دهد تا از طریق پارس کردن یا سیخ شدن گوش های کوچکش متوجه شوید که شخصی به خانه شما نزدیک می شود. گری هوند ها به داشتن سطح بالای انرژی شهرت دارند اما در واقع تفریح مورد علاقه آنها خوابیدن است.

اگرچه همه می‌دانند که آنها شریک خوبی برای دویدن هستند, اما آنها به یک پیاده روی روزانه هم راضی اند. در حقیقت، گری هوند ها در آپارتمان ها یا خانه هایی که حیاط های کوچک دارند هم بسیار راضی هستند – اگرچه برای جلوگیری از تعقیب حیواناتی که ممکن است او آنها را به عنوان طعمه ببیند مانند سنجاب ها، خرگوش ها یا گربه ها به یک حصار محکم نیاز دارید.

سگ گری هوند

تاریخچه:

نژاد گری هوند نژادی باستانی است که از خاورمیانه و شمال آفریقا نشات گرفته و مورد تحسین بسیاری از فرهنگ های مختلف قرار گرفته است. نام سگهای گری هوند توسط یونانیان باستان آورده شده است, و توسط مصریان در هنر به تصویر کشیده شده, توسط یک شاعر رومی مورد تمجید قرار گرفته و تنها نژاد سگی است که نامش در کتاب مقدس ذکر شده است.

تازی ها در دوران تاریکی به اروپا راه یافتند. آنها به دلیل قدرت شکار,  بسیار مورد احترام بودند به طوری که در برهه ای از زمان قوانینی برای محافظت از بازی های سلطنتی ایجاد شد و هر فردی که در ۱۰ مایلی جنگل های پادشاه زندگی می کرد از داشتن تازی منع شد.
محبوبیت گری هوند در انگلیس به لطف محبوبیت مسابقات (ورزش تعقیب طعمه) به رشد خود ادامه داد, كاوشگران اسپانیایی و استعمارگران انگلیسی آنها را به قاره آمریكا آوردند و در دشتهای بسیار باز جكرابیت و كایوت نیز پرورش یافتند.
گری هوند یکی از اولین نژادهایی بود که در نمایش های سگ ها در امریکا ظاهر شد و کلوپ حیوانات امریکا این نژاد را در سال ۱۸۸۵ به رسمیت شناخت.

سگ گری هوند

اندازه نژاد گری هوند:

گری هوند یک سگ زیبا و ورزشکار است. دو نوع از آنها وجود دارد که اندازه آنها تا حدودی متفاوت است: قد گری هوند های مسابقه ای معمولاً ۲۵ تا ۲۹ اینچ است و گری هوند های نمایشی با ۲۶ تا ۳۰ اینچ ارتفاع کمی بزرگتر هستند. در هر دو نوع، وزن نرها به طور معمول ۶۵ تا ۸۵ پوند، ماده ها ۵۰ تا ۶۵ پوند است. 

سگ گری هوند

شخصیت سگ گری هوند:

تازی ها بطور کلی دارای خلق و خوی فوق العاده ای هستند، دوستانه و غیر تهاجمی، گرچه بعضی از آنها می توانند نسبت به غریبه ها دوستانه نباشند. که می توانند با آموزش تصحیح شوند و یک دوست خوب برای زندگی باشند.

آنها باهوش و مستقل هستند, حتی از بسیاری جهات مانند گربه ها هستند.
آنها بسیار حساس هستند و به‌سرعت نسبت به تنش های موجود در خانه واکنش نشان می دهند. آنها ممکن است با بدرفتاری خجالتی یا ترسو شوند، حتی اگر غیر‌عمدی باشد.

مزاج گری هوند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت, آموزش و معاشرت است. توله های با خلق و خوی خوب, کنجکاو و بازیگوش هستند, و تمایل دارند به مردم نزدیک شوند. اگر قصد انتخاب دارید توله سگ میانه رو را انتخاب کنید, نه کسی که به زباله دان حمله می کند, نه کسی که در گوشه ای پنهان میشود.

مانند هر سگ دیگری گری هوند ها  نیز به اجتماعی شدن اولیه نیاز دارند. قرار گرفتن در معرض انسان ها، مناظر، صداها و تجربیات مختلف به اجتماعی شدن کمک می کند. به ویژه هنگامیکه آنها جوان هستند معاشرت کمک زیادی به روند اجتماعی شدن ‌می کند.

سگ گری هوند

سلامتی و بیماری های نژاد گری هوند:

گری هوند ها بطور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژاد های سگ مستعد ابتلا به برخی شرایط و بیماری ها هستند. به همین دلیل است که مراقبت خوب و معاینات منظم دامپزشکی مهم است. گری هوند ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه, و یا به برخی از آنها دچار شود، اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

حساسیت به بیهوشی (Anesthesia Sensitivity):

سگهای تازی به بیهوشی و برخی داروهای دیگر حساس هستند. یک دوز نرمال برای سگهای دیگر هم اندازه او می تواند او را بکشد، که احتمالاً به دلیل درصد کم چربی در بدن این نژاد است. دامپزشکی را انتخاب کنید که از این حساسیت آگاه باشد و بداند که چه دوزی برای سگ شما مناسب است.

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism):

این نوعی اختلال در غده تیروئید است که تصور می‌شود باعث ایجاد بیماری هایی مانند صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، لکه های تیره روی پوست و سایر بیماری های پوستی می شود. با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.

استئو سارکوما (Osteosarcoma):

به طور کلی نژادهای بزرگ و غول پیکر را تحت تأثیر قرار می دهد، استئوسارکوما یک سرطان استخوان تهاجمی است. اولین نشانه استئوسارکوم لنگیدن است، اما سگ به اشعه ایکس نیاز دارد تا علت سرطان تشخیص داده شود. استئوسارکوم به‌طور تهاجمی درمان می شود، معمولاً با قطع اندام و شیمی درمانی. با درمان، سگ ها می توانند نه ماه تا دو‌ سال یا بیشتر زندگی کنند. خوشبختانه سگها به خوبی با زندگی روی سه پا سازگار می شوند و از نظر شیمی درمانی مانند انسان دچار تهوع و ریزش مو نمی شوند.

پیچ خوردگی معده (نفخ شکم):

که معمولاً نفخ نامیده می شود، این یکی از تهدیدات زندگی سگهای بزرگ با سینه ای فراخ است. به‌خصوص اگر آنها یک وعده غذایی زیاد را سریع و همچنین با آب فراوان خورده باشند، یا اینکه بعد از غذا خوردن تمرین یا ورزش کرده باشند. نفخ شکم هنگامی اتفاق می افتد که معده با گاز یا هوا پ شده و سپس اصطلاحا پیچ خوردگی بوجود می آید. در این حالت سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود. جریان خون به قلب دچار مشکل می شود، فشار خون پایین می آید و سگ شوکه می شود. بدون توجه فوری پزشکی سگ حتی ممکن است بمیرد.

سگ گری هوند

مراقبت و نگهداری از نژاد گری هوند:

سگهای تازی سگهایی با انرژی نسبتاً کم هستند، اما آنها همچنان به یک پیاده روی روزانه نیاز دارند و از آن لذت می‌برند. اگر آنها به‌طور منظم ورزش نکنند، ممکن است خسته شوند و همین امر منجر به یک رفتار مخرب شود.

گری هوند برای دنبال کردن طعمه ها یک ماشین ذاتی دارد و صاحب آنها به یک حصار محکم احتیاج دارد تا سگهایش بدنبال حیوانات کوچک نروند. فنس یا حفاظ الکترونیکی زیرزمینی برای این نژاد توصیه نمی شود، زیرا تمایل آنها به تعقیب بسیار بیشتر از هراس از شوک موقتی است. 

سگ گری هوند

در هنگام پیاده روی تازی ها را نیز باید روی بند نگه دارید، زیرا در‌صورت جلب توجه محیطی، انگیزه قوی دنبال کردن طعمه ها باعث می شود تا دستورات را نادیده بگیرند و با سرعت به راحتی از صاحب پریشان خویش دور شوند. گری هوند ها می توانند اضافه وزن پیدا کنند, که برای سلامتی شان بسیار مضر است این امر معمولا بعد از بازنشستگی برای آنها اتفاق می افتد که باید جلوی آن گرفته شود. از آنجا که قد بلندی دارند، ظروف غذا خوری برجسته برای او فراهم کنید تا غذا خوری راحت تر باشد.

به سگ گری هوند خود آموزش دهید، چه در بزرگسالی پذیرفته شده باشد و چه به عنوان توله سگ خریداری شده، باید به محض حضور در خانه تمرین و آموزش آغاز شود.
سگهای گری هوند می توانند بسیار لجباز باشند و اغلب این جمله را از شما می پرسند: “اگر این کار رو بکنم چه چیزی میگیرم؟” و با این روش می توان به آنها تمرین و آموزش داد.  ذهنیت آنها مستقل است و به یک مالک مطمئن و ثابت قدم نیاز دارند. با این‌حال، آنها یک جنبه حساس نیز دارند، که باعث می‌شود آموزش های سخت و خشن, بدترین انتخاب برای این نژاد باشد. آنها با حوصله، ثبات و روشهای تربیتی که در آنها به جای تنبیه از پاداش استفاده می شود خوشحال تر اند و به این آموزش ها بهتر جواب می دهند – آنها پاداش های غذایی را بیشتر دوست دارند.

گری هوند ها اکثر اوقات با دستور “بنشین” مشکل دارند، زیرا با ذات دونده این نژاد مغایر است. و هنگام انجام این کار می بینید که با تکان دادن دم خود سعی در ایجاد تعادل بین انجام دستور و طبیعت خویش دارند.
گری هوند ها باید در معرض افراد، مکان‌ها و موقعیت های مختلف قرار بگیرند, فرایندی که مربیان از آن به‌عنوان جامعه پذیری یاد می کنند. بسیاری از مدارس اطاعت پذیری کلاسهای معاشرت یا اجتماعی شدن برگزار می کنند که شروع فوق العاده‌ای برای یادگیری اصول پیروی است.
راه های دیگر برای معاشرت گری هوند شما شامل بازدید از مکان های عمومی و فروشگاه های دوستدار سگ, قدم زدن در محله و دعوت مهمان به خانه می‌ باشد.

سگ گری هوند

تغذیه سگ گری هوند:

مقدار روزانه توصیه شده: نر ها، ۲.۵ تا ۴ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز، به دو وعده تقسیم می‌شود. ماده، ۱.۵ تا ۳ فنجان.
مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ ها مانند انسان ها هر‌کدام منحصر بفرد هستند، و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. میزان تغذیه سگ به کیفیت غذای خریداری شده نیز بستگی دارد. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید.

غذایشان را اندازه گیری کنید و سعی کنید دو بار در روز غذا بخورند و در فاصله بین دو غذا نیز ظرف غذایشان روی زمین نماند تا همیشه غذا در دسترسشان نباشد. اگر از اضافه وزن گری هوند خود اطلاع ندارید بهتر است نزد دامپزشک بروید اما اگر خودتان قصد دارید تشخیص دهید می‌توانید از راهکار زیر استفاده کنید.

ابتدا سگ خود را از بالا به پایین نگاه کنید. باید بتوانید محل کمر او را به راحتی تشخیص دهید. سپس دست خود را به پشت آن قرار دهید، شصت در امتداد ستون فقرات، شما باید بتوانید با انگشتان رو به پایین دستتان بدون آنکه فشار شدیدی بیاورید دنده های او را حس کنید. اگر نمی توانید او به غذای کمتر و ورزش بشتر نیاز دارد.

کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

گری هوند ها می‌توانند در‌مورد کودکان صبور باشند و دیده شده که با احتیاط و ظرافت در اطراف کودکان نوپا گام بر می‌دارند, اما در خانه هایی که کودکان بزرگتری که می‌دانند چگونه در اطراف سگها رفتار کنند دارند عملکرد بهتری دارند. البته آنها اکثرا از یک کودک تحریک کننده دور می‌شوند تا اینکه به او ضربه بزنند.

همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی کودک یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت. همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند که با یکدیگر کنار بیایند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند. 

سگ گری هوند

گرچه گری هوند ها با سگهای دیگر بسیار خوب رفتار می‌کنند، اما آنها می توانند سگهای کوچکتر، گربه‌ها یا دیگر حیوانات خانگی کوچک را به عنوان طعمه ببینند، به‌خصوص اگر حیوانات از آنها فرار کنند. تعقیب طعمه در بعضی از آنها بسیار کمتر از سایرین است، اما همیشه بهتر است بر گری هوند خود در اطراف حیوانات کوچکتر نظارت کنید. به یاد داشته باشید غریزه می تواند بر آموزش غلبه کند و شناخته شده است که تازی ها به حیوانات خانگی کوچکتر آسیب می‌رسانند یا حتی آنها را می کشند.
حتی اگر آنها بهترین دوست با گربه خانگی شما باشند، چنانچه گربه های دیگر وارد منزل شوند ممکن است آنها را بعنوان طعمه ببیند و به آنها حمله کند.

سگ گری‌ هوند

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب