ماستیف (mastiff)

ماستیف، نژاد سگ کار بزرگ که بیش از 2000 سال به عنوان سگ نگهبان و جنگنده در انگلستان استفاده می شود. در زمان های قدیم آنها سگهایی جنگی و وحشی بودند، بر خلاف امروزه که ماستیف تبدیل به یک غول خوش قلب شده است.

فهرست مطالب

 
سگ ماستیف یکی از قدیمی‌ترین نژاد های سگ است. جَد آنها مولوسوس (مولوسوس سگهایی بودند که توسط قبیله‌های یونان باستان و پادشاهی ملوسیان ساکن منطقه اپیروس نگهداری می‌شدند)، ۵۰۰۰ سال پیش شناخته شده بود. در آن زمان آنها سگهایی جنگی و وحشی بودند، بر خلاف امروزه که ماستیف تبدیل به یک غول خوش قلب شده است.

اگر چه این نژاد از نژاد‌های اصیل می‌باشد، اما گاهی اوقات در پناهگاه‌ها می‌توان آنها را دید. اگر می‌خواهید سگی از این نژاد را به خانه بیاورید، در پناهگاه محلی خود یا پناهگاه های دیگر بدنبال آنها بگردید. همیشه به یاد داشته باشید به سرپرستی قبول کنید، خرید نکنید!

ماستیف برای کسانی که بتوانند اقامتگاه متناسب با سایز او را مهیا و تامین کنند و برایشان مهم نباشد که برخی وسایلشان ریخت و پاش شود سگ خانواده بسیار خوبی است. این نژاد شاید برای ساکنین آپارتمان ها و کسانیکه برای اولین بار می‌خواهند صاحب یک سگ شوند مناسب نباشد.

اما اگر دنبال یک سگ بزرگ با قلبی پر از عشق هستید، این انتخاب می‌تواند بهترین انتخاب شما باشد.

نژاد سگ ماستیف

تمام حقایق و خصوصیات نژاد ماستیف (Mastiff) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد ماستیف:

سازگاری یا تطبیق پذیری
2/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا Greyhounds در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
4/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند(که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند Chihuahua همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
4/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان Chihuahua که در فارسی به شی هواهوا، چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا great dane یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
2/5

 

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز‌گاز‌کردن به معنی دندان‌زدن و ادای جویدن به شکل بازی‌کردن است. (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند)

سگهایی که گاز‌گاز می‌کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع‌کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب‌بازی‌های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان‌ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

 

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

 

 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌ و‌ صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار می دهید!؟  آیا شما در خانه هایی با محدودیت صدا زندگی می کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

 

 

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
4/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته‌اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت‌زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

 

 

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را می کشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر مودبانه و غیر عادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

 

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ های کار

قد: ۶۸ الی ۸۱ سانتیمتر از شانه

وزن: ۵۸ تا ۱۰۰ کیلوگرم

طول عمر: ۶ الی ۱۰ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد ماستیف:

“عظیم” اولین کلمه ای است که با دیدن این سگ برای اولین بار به ذهنتان خطور می کند. جثه نژاد‌های دیگر ممکن است متناسب با قدشان باشد اما ماستیف بیش از همه آنها تناسب دارد. آنها بزرگترین نژاد در جهان محسوب می‌شوند و وزن آنها می‌تواند به ۲۲۰ پوند (۱۰۰ کیلوگرم) یا بیشتر برسد. ماستیفی به نام زوربا، که در کتاب رکورد‌های گینس در سال ۱۹۸۹ ثبت شده است، وزنش ۳۲۳ پوند (۱۴۶ کیلوگرم) بود.

اگرچه جثه ماستیف ها باعث می‌شود در ظاهر خشن بنظر برسند، اما آنها بسیار خوش اخلاق هستند. اما هنگامی که خطر خانواده شما را تهدید می‌کند بگذارید این سگ جلوی خانواده بایستد، او به خوبی از خانواده محافظت می‌کند.

ماستیف ها نام خود را از کلمه لاتین mansuetus گرفته اند، به معنی “اهلی” یا “اهلی شده”.

این نژاد از روزی که در جنگ ها می‌جنگیدند یا در برابر شیرها و سایر حیوانات وحشی قرار می‌گرفتند، مسیری طولانی را طی کرده است. مهربان، باوقار و شجاع هستند.

آنها مانند هر نژاد دیگری خوی وحشی گری طبیعی خود را نیز دارند اما به این بلوغ و تکامل رسیده‌اند که سگی آرام و ساکت باشند در‌حالیکه به مردم عشق می‌ورزند. آنها بچه ها را دوست دارند، اگرچه ممکن است با دست زدن به کودکان به آنها ضربه وارد کنند.

با ورزش دادن به حد کافی, می‌توانند خودشان را با محیط خانه یا هر جای دیگر از شهر گرفته تا حومه وفق دهند. اگر شما به داشتن یک سگ ماستیف فکر می‌کنید باید بدانید که ماستیف یک سگ برای محیط باز است و ترجیح می‌دهد در کنار خانواده باشد، و اگر به حال خود رها شود می‌تواند مخرب باشد و نتیجه خوبی از آن بدست نیاید.

مثل همه سگهای دیگر ماستیف نیز از جذابیت هایی برخوردار است، اما جذابیت کمتری نسبت به بقیه. وقتی او سر بزرگ خود را تکان می‌دهد قطرات آب چشم او به اطراف پخش می‌شود و کم‌کم شما به داشتن یک دستمال همراه خود عادت می‌کنید. اگر بخواهیم مودبانه صحبت کنیم آنها بسیار نفخ می‌کنند, هر چند این مساله می‌تواند با رژیم غذایی مناسب کمتر شود و بوی کمتری از آنها متساعد شود. همچنین آنها خر و پف هم می‌کنند.

یک فیل در اتاق. اگر در خانه ای آپارتمانی زندگی می‌کنید آیا اتاقی برای یک سگ ماستیف بالغ دارید؟ آیا اگر صدمه ببیند یا مریض شود و یا حتی پیر شود می‌توانید آنرا از پله ها بالا و پایین ببرید و به او کمک کنید؟

همه موارد بالا مواردی است که باید قبل از گرفتن ماستیف به آنها توجه کنید.

اما اگر بتوانید با آنها زندگی کنید، خواهید فهمید که عشق و همراهی پایدار آنها بیشتر از دیگر خصوصیات آنها است.

نژاد سگ ماستیف

تاریخچه:

سگ ماستیف یکی از قدیمی‌ترین نژاد‌های سگ در جهان است. مولوسر که احتمالا از کوههای آسیا نشات گرفته است, ممکن است در تبت یا شمال هند به احتمال زیاد برای محافظت از گله از دست شکارچیان در گردنه های سرد استفاده می شدند.

این مولوسر‌ها بسیار محکم بودند و از استخوان‌های سنگین و قوی ساخته شده‌اند با یک پوزه کوتاه، یک گردن کوتاه عضلانی و گوشهای افتاده.

خصوصیات و اصل و نسب آنها می‌تواند در نژاد‌های ماستیف تبتی، سینت برنارد، رتوایلر، dogue  یا bordeeaux و بسیاری از نژاد‌های دیگر باشد.

تصاویری از انسانهایی به همراه ماستیف در تمام اعصار وجود دارد، در مصر، بابل، و تمدن یونان باستان.

باستان‌شناسان در کاوش آشورانیپال، حاکم بابلی، نقش‌برجسته‌هایی را کشف کردند که مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد است – بیش از ۲۵۰۰ سال پیش – یک سگ از نوع ماستیف که با شیرها می‌جنگد.

برای هزاران سال، سگهای ماستیف به عنوان نگهبان یا سگ‌های جنگی خدمت می‌کردند. گفته می‌شود کوبلای‌خان دارای یک لانه با ۵۰۰۰ ماستیف بود که برای شکار و جنگ استفاده می‌شد. وقتی هانیبال از کوههای آلپ عبور کرد این کار را با ماستیف‌های جنگی و آموزش دیده انجام داد. در طول سفر ، سگهای‌جنگی با سگهای‌محلی پیوند خوردند و فرزندان آنها پایه و اساس سینت برنارد، رتوایلر و دیگر نژاد‌ها شدند. حتی پاگ هم بعنوان ماستیف مینیاتوری می‌تواند ادعای میراث نژاد مولوسر‌ها را مطرح کند.

در انگلیس, جایی که سگ ماستیف امروزی تولید شد، سگ‌های عظیم‌الجثه از املاک محافظت میکردند و شبانه در محوطه گشت‌زنی میکردند. کاخ لایم مشهور به استفاده از ماستیف‌ها بود. آنها در نجات این نژاد از انقراض نقش داشتند که از اوایل قرن ۱۵‌ام تا اوایل قرن ۲۰‌ام این نژاد را پرورش می‌دادند.

آنها تقریباً در طی جنگهای جهانی اول و دوم از بین رفته بودند زیرا کمبود غذا تغذیه آنها را غیرممکن می‌کرد. اما یک جفت توله‌سگ ماستیف Mastiff که پس از جنگ جهانی دوم از کانادا وارد شده بودند، به بازگرداندن آنها از آستانه انقراض کمک کرد.

امروزه، طبیعت ملایم و جثه بزرگ ماستیف‌ها، آنها را به یک همراه بسیار دوست داشتنی در سراسر جهان تبدیل کرده است.

نژاد سگ ماستیف

اندازه نژاد ماستیف:

حداقل قد برای سگ ماستیف نر ۳۰ اینچ (۷۶ سانتیمتر) از شانه و برای ماده ۲۷.۵ اینچ (۶۹ سانتیمتر) است. وزن آن از ۱۳۰ پوند (۵۹ کیلوگرم) تا ۲۲۰ پوند (۱۰۰ کیلوگرم) یا بیشتر میباشد.

لازم به ذکر است بعضی از سگها می‌توانند کوچکتر یا بزرگتر از حد متوسط ​​باشند.

شخصیت:

سگ ماستیف مناسب باید ترکیبی از جثه عظیم و طبیعت آرام و خلق و خوی خوب باشد. آنها همیشه باوقار هستند و هرگز شرور یا خجالتی نیستند.

یک ماستیف اجتماعی شده از غریبه های معمولی، بطور مودبانه ای دوری می‌کند. اما بین شما و هر چیزی که تهدی آمیز باشد قرار خواهد گرفت و از آن جلوگیری می کند. بطور عادی معمولا نیاز نمی‌شود اما اگر تهدید ادامه پیدا کند او رفتار جلوگیرانه خود را گسترش می‌دهد. سارقان احمق یا می‌توان گفت بد‌شانس، هیچوقت با وجود ماستیف نمی‌توانند وارد خانه شما شوند چون اگر وارد شوند تا رسیدن یکی از اعضای خانواده و تماس با پلیس باید در گوشه ای از خانه بایستند.

همچنین ماستیف ها از دعوا های خانوادگی هم بدشان می‌آید، و اگر بین همسران یا والدین و فرزندان دعوا یا بحثی رخ دهد خود را بین آنها قرار می دهند تا به دعوا خاتمه دهند.

در‌حالیکه از بیرون سرسخت بنظر می رسند در صورت بدرفتاری با آنها می توانند به موجوداتی خجالتی، ترسان، یا خشن تبدیل شوند. هرگز با ماستیف‌ها برخورد خشن نکنید و به دیگران و به علاوه کودکان هم هرگز اجازه چنین کاری را ندهید.

خلق و خوی آنها تحت تاثیر عوامل مختلفی است، از جمله وراثت, آموزش، و اجتماعی شدن

توله های با خلق و خوی خوب کنجکاو و بازیگوش هستند، و تمایل دارند به مردم نزدیک شوند. اگر قصد انتخاب دارید توله‌سگ میانه رو را انتخاب کنید، نه کسی که به زباله دان حمله می کند و نه کسی که در گوشه ای پنهان میشود.

مانند هر سگ دیگری ماستیف ها  نیز به اجتماعی شدن اولیه نیاز دارند. قرار گرفتن در معرض انسان ها، مکان های مختلف، صدا ها و تجربیات مختلف به اجتماعی شدن کمک می‌کند.

بویژه هنگامیکه آنها جوان هستند معاشرت کمک زیادی به روند اجتماعی شدن می کند.

ثبت نام آنها در یک کلاس مهد توله سگ شروع خوبی است. دعوت منظم از بازدید کنندگان و بردن توله سگ خود به پارک های شلوغ، فروشگاه هایی که ورود سگ‌ها ممنوع نیست، و گشت و گذار های سرگرم کننده برای ملاقات با همسایگان نیز به آنها کمک می‌کند تا مهارت های اجتماعی خود را بهبود دهند.

نژاد سگ ماستیف

سلامتی و بیماری های نژاد ماستیف:

ماستیف ها بطور کلی سالم هستند, اما مانند همه نژاد های سگ مستعد ابتلا به برخی شرایط و بیماری ها هستند. به همین دلیل است که حفظ مراقبت خوب و معاینات منظم دامپزشکی مهم است. ماستیف ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه و یا به برخی از آنها دچار شود, اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

این یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم می شود و در نهایت موجب نابینایی می گردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها می توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد. فقط در اینصورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید.

پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می کنند.

دیسپلازی مفصل ران (hip dysplasia):

 یک شکل گیری غیر طبیعی از مفصل ران که می تواند باعث درد و لنگی شود. این یک بیماری ارثی است که استخوان ران به خوبی در داخل مفصل رانی قرار نمی گیرد. برخی از سگها روی یک یا هر دو پای عقب خود احساس درد و لنگی را نشان می دهند اما برخی دیگر این علائم را از خود نشان نمی دهند و بصورت چشمی قابل مشاهده نیست. (عکس برداری با اشعه ایکس مطمئن ترین راه برای مشخص شدن اسن مشکل است).

با این حال افزایش سن نیز می تواند باعث آرتروز در سگ شود. اما می تواند توسط عوامل محیطی بدتر شود، مانند رشد سریع ناشی از یک رژیم غذایی با کالری بالا یا صدمات ناشی از پریدن یا افتادن.

تشنج:

تشنج می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله صرع و ضربه. غالبا آنها می توانند با دارو کنترل شوند ما بطور کامل درمان نمی شوند. با مدیریت صحیح این شرایط یک سگ می تواند زندگی کامل و سالمی داشته باشد.

سیستینوریا:

سیستینوریا نقص ارثی کلیه. کلیه ها اسید آمینه سیستین را فیلتر کرده و از ورود آن به ادرار جلوگیری می کنند.

اما در سگهای مبتلا به سیستینوریا اسید به ادرار می رود، سپس این اسید در لوله کلیه جاییکه اغلب سنگ کلیه تشکیل می شود جذب می شود. که نهایتا باعث انسداد ادرار و التهابات دستگاه ادراری می شود. که بیشتر در نرها دیده می شود. در ضمن همه سگهای مبتلا به سیستینوریا سنگ تشکیل نمی دهند. برای تعیین اینکه آیا یک سگ ماستیف استعداد ژنتیکی در این بیماری را دارد یا خیر، آزمایش DNA در دسترس است.

سرطان:

سگ ها مانند انسان می توانند به سرطان مبتلا شوند. انواع مختلفی از سرطان وجود دارد و موفقیت درمان در هر مورد متفاوت است، برخی از انواع سرطان و تومور ها با جراحی برداشته می شوند، برخی دیگر با شیمی درمانی درمان می شوند، و برخی  دیگر جراحی توام با اقدامات درمانی دیگر درمان می شوند. در سگ ماستیف، استئوسارکوما (سرطان استخوان) شایع است. اولین نشانه استئوسارکوم لنگش است، اما به اشعه ایکس نیاز است تا محل دقیق سرطان تشخیص داده شود. استئوسارکوم به طور تهاجمی درمان می شود ، معمولا با قطع اندام و شیمی درمانی. با درمان، سگ ها می‌توانند نه ماه تا دو سال یا بیشتر زندگی کنند. خوشبختانه سگ ها می توانند به خوبی با زندگی روی سه پا سازگار شوند و مانند انسان دچار عوارض جانبی شیمی درمانی مانند حالت تهوع و ریزش مو نشوند.

 
 
نژاد سگ ماستیف

مراقبت و نگهداری نژاد ماستیف:

ماستیف ها سگهای خانگی هستند. آنها می‌توانند با هر محیطی سازگار شوند، شهر یا حومه شهر، اما آنها در خانه های حیاط دار خوشحال تر هستند. نیاز های ورزشی آنها متوسط است، نیاز یک سگ ماستیف بزرگ به ورزش با چند پیاده‌روی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ای می تواند برطرف شود.

به دلیل اندازه بزرگشان, آنها همراهان خوبی برای دویدن نیستند. دمای بدن آنها به راحتی بالا می رود و بر اثر فشار ناشی از دویدن مفاصل آنها دچار مشکل می گردد. بنابراین پیاده روی بهتر است صبح ها و عصر ها انجام شود و بهتر است آب به همراه داشته باشید.

توله سگ‌ها فعال تر هستند و به فضای بیشتری برای بازی و فعالیت نیاز دارند. اما تا زمانی که به سن بلوغ (۱۸ ماهگی)‌ برسند بهتر است امکان پریدن، پیاده روی طولانی و سایر ورزش هایی که می توانند به استخوان ها، عضلات و تاندون های در حال رشد آنها آسیب برساند را محدود کنید. اجازه دهید توله سگ ها با سرعت خودشان بازی کنند یا راه بروند.

هنگامی که به ۱۸ ماهگی رسیدند، می‌توانید به تدریج میزان ورزش آنها را تا حد متوسط افزایش دهید. مهم نیست آنها چه سن و سالی دارند شما باید یاد بگیرید که علائم خستگی ماستیف خود را تشخیص دهید، زیرا آنها هرگز به شما اطلاع نمی‌دهند که خسته شده اند, آنها فقط می‌خواهند شما را خوشحال و راضی نگه دارند.

توله سگهای ماستیف فضول، کنجکاو و به همه چیز علاقه مند هستند. پس آموزش جعبه یا باکس (فرآیند آموزش حیوان خانگی برای پذیرش جعبه یا باکس سگ به عنوان مکانی آشنا و ایمن) بسیار توصیه می شود. این کار نه تنها آنها را از دردسر دور می‌کند و وسایل شما را از ویرانی نجات می‌دهد، بلکه کمک خوبی به آموزش خانگی است.

دم بزرگ آنها می‌تواند با یک تکان, میز شما را از وسایل پاکسازی کند، بنابراین شاید بهتر باشد وسایل شکستنی را از دسترس او دور کنید. ماستیف ها در تمام طول عمر خود در‌ حال جویدن هستند, آنها هر چیزی را که بوی خوب بدهد یا خوب و جالب بنظر بیاید می جوند. آنها می توانند مبل شما را بخورند, اما اگر تعداد زیادی اسباب بازی و امکان بازی و ورزش برای آنها فراهم آورده باشید احتمال انجام این کار کمتر می‌شود. کوشا باشید تا به ماستیف خود بفهمانید چه چیزی برای جویدن است و چه چیزی نیست.

آموزش اطاعت‌پذیری برای این نژاد غول پیکر ضروری است. رفتار آنها شیرین است، اما یک سگ ماستیف غول پیکر که رفتار خوبی نداشته باشد غیر قابل کنترل است.

ماستیف های حساس با تکنیک های مثبت مانند تشویق و جایزه راحت تر تربیت می شوند. از مهد توله سگ (پانسیون های معتبر) شروع کنید تا مطمٔن شوید از رفتار خوبی که در هر شرایطی واکنش مناسب را نشان می دهد. سگی که بطور کامل اجتماعی می شود در هر شرایطی واکنش مناسب نشان می دهد.
چین و چروک آنها را روزانه تمیز کنید تا از عفونت های باکتریایی جلوگیری شود. آنها را با پارچه نمدار تمیز و سپس خشک کنید. همین کار را پس از غذا برای قسمت آویزان لب بالایی نیز انجام دهید.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندانهای ماستیف خود را مسواک بزنید تا از تجمع باکتری ها جلوگیری شود. اگر می خواهید از بیماری لثه و بوی بد دهان جلوگیری کنید، مسواک زدن روزانه بهتر است.

ناخن های سگتان را چنانچه طی روند طبیعی خود کوتاه نشدند کوتاه کنید تا از پارگی و آسیب توسط آنها جلوگیری شود. اگر صدای برخورد ناخن ها روی زمین را می شنوید پس ناخن ها بلند هستند و باید کوتاه شوند. ناخن های سگ دارای رگ های خونی می باشند و اگر خیلی برش بزنید می توانید باعث خونریزی در آن ناحیه شوید – و سگ شما ممکن است دفعه بعدی که می بیند ناخن گیرها بیرون می‌آیند همکاری نکند.

گوش آنها باید هفتگی از نظر قرمزی یا بوی بد بررسی شود، که می تواند عفونت را نشان دهد. هنگامی که گوش‌های سگ خود را بررسی می کنید، آنها را با یک پنبه آغشته به پاک کننده ملایم پاک کنید تا از عفونت جلوگیری کند. چیزی را داخل مجرای گوش نکنید. فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

نژاد سگ ماستیف

تغذیه سگ ماستیف:

مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ ها مانند انسان ها هر کدام منحصر بفرد هستند، و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. میزان تغذیه سگ به کیفیت غذای خریداری شده نیز بستگی دارد. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید. بهتر است ظرف غذای ماستیف خود را بصورت روزانه بشویید.

غذایشان را اندازه گیری کنید و سعی کنید دو بار در روز غذا بخورند و در فاصله بین دو غذا نیز ظرف غذایشان روی زمین نماند تا همیشه غذا در دسترسشان نباشد.

اگر از اضافه وزن ماستیف خود اطلاع ندارید بهتر است نزد دامپزشک بروید اما اگر خودتان قصد دارید تشخیص دهید می توانید از راهکار زیر استفاده کنید.

ابتدا سگ خود را از بالا به پایین نگاه کنید. باید بتوانید محل کمر او را به راحتی تشخیص دهید. سپس دست خود را به پشت آن قرار دهید, شصت در امتداد ستون فقرات, شما باید بتوانید با انگشتان رو به پایین دستتان بدون آنکه فشار شدیدی بیاورید دنده های او را حس کنید. اگر نمی توانید او به غذای کمتر و ورزش بشتر نیاز دارد.

ماستیف مستعد نفخ معده و دل پیچه است. از عواملی که می تواند موجب این مشکل شود می‌توان به پرخوری و نوشیدن آب زیاد، ورزش سنگین بلافاصله قبل یا بعد از غذا، دادن غذا در ظرف‌های بزرگ، و استرس اشاره کرد.هنگام دادن غذا به ماستیف خود این موارد را به یاد داشته باشید و رعایت کنید.

شما باید در مورد نیاز های غذایی سگ خود با یک دامپزشک معتبر صحبت کنید. اما باید بدانید مقدار معمول توصیه شده روزانه برای یک ماستیف بزرگسال ۶ تا ۸ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز است که به دو وعده تقسیم می شود.

نژاد سگ ماستیف

کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

ماستیف ها بچه ها را دوست دارند. برخی می گویند آنها بزرگ و فعال هستند و می توانند با یک حرکت دم خود کودک خردسال را به زمین بزنند. آنها بیشتر مناسب خانواده هایی با بچه های بزرگتر هستند. بخاطر داشته باشید ماستیف ها اسب های کوچک پونی نیستند که کودکان سوار آنها بشوند. اگر بچه ها سعی کنند سوار سگ ماستیف شما بشوند ممکن است سگ شما آسیب ببیند.

همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی کودک یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت. همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند که با یکدیگر کنار بیایند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند. 

بطور کلی ماستیف سگ ها و گربه های دیگر را تحمل می‌کند, بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشد. در ضمن اگر می‌خواهید سگ ماستیف بزرگسال دیگری به خانواده اضافه کنید بهتر است از جنس مخالف باشد تا از ایجاد بحث و جدل بین آنها در مورد اینکه کدامیک سگ برتر خانواده است جلوگیری کنید.

نژاد سگ ماستیف

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب