اجتماعی کردن سگ یا معاشرتی کردن

اجتماعی کردن سگ در دوران توله‌گی و نوجوانی بهترین راه برای تبدیل شدن آنها به سگ بزرگسالی خوش رفتار و با اعتماد به نفس است.

فهرست مطالب

برای اجتماعی کردن سگ باید مراحل زیر را دنبال کنید و مطمئن شوید پا پس نمی‌کشید. اگر می‌خواهید سگی اجتماعی داشته باشید باید آموزش و مراحل اجتماعی شدن سگ را از دوران تولگی آغاز کنید. چنانچه این نکته مهم به درستی اتفاق نیفتد این کار سخت تر می شود. اما به یاد داشته باشید, هر چقدر هم که سخت شود همیشه امکان پذیر است.

اجتماعی کردن سگ صبر زیادی می‌طلبد, پس گمان نکنید با کمی صرف وقت سگ شما اجتماعی می شود. لازمه این کار, تمرین اصولی, اختصاص وقت کافی, تکرار, تکرار و تکرار است. نباید هیچ وقت دلسرد شوید, هر چقدر لازم است مرتب تکرار کنید تا موفق شوید. بدست آوردن موفقیت پس از سختی لذت بخش تر است.

درست است که انتخاب نژاد مناسب نکته مهمی در اجتماعی شدن سگ است و تاثیر زیادی در این روند دارد, اما تنها پارامتر لازم نیست. آشنایی سگ با عوامل محیطی مانند:

  1. سر و صداهای عجیب و غریب در خیابان.
  2. دیدن انسان ها با لباس های مختلف یا بعضا عجیب و غریب.
  3. دیدن جنگل با تمام چیزهایی که ممکن است در آنجا باشد.
  4. دیدار و برقراری ارتباط با خانواده هایی که سگ دارند و غیره.

از جمله عواملی است که به اجتماعی کردن سگ کمک می کند.

اجتماعی کردن سگ ها

نکته طلایی: در همه این موارد, حفظ آرامش صاحب سگ مهم ترین بخش در کامل شدن این چرخه است. پس همیشه سعی کنید آرام باشید و از انتقال استرس به سگ خود جلوگیری کنید. سگ شما باید همیشه در آرامش و کنترل کامل باشد.

در صورت رعایت تمامی موارد بالا و عمل به مواردی که در ادامه این مقاله گفته می شود, مطمئن باشید سگ شما به بلوغ رفتاری می‌رسد و تبدیل به یک سگ آرام, با اعتماد به نفس و دوستانه می‌شود. این فرآیند جامعه‌پذیری (اجتماعی شدن سگ) نام دارد و یکی از مهم ترین وظایف صاحب سگ و همچنین بخشی مهم در زندگی یک سگ است.

در ادامه آنچه باید در مورد اجتماعی کردن سگ ها بدانید را بخوانید.

اجتماعی کردن سگ چیست و اگر شما سگ خود را معاشرتی نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

سگ هایی که اجتماعی نشوند در بزرگسالی ترسو می‌شوند, از سگ های دیگر میترسند, گوشه گیر می‌شوند یا گاها به دلیل ترس حالات پرخاشگرانه خواهند داشت. مطالعات نشان می دهد که دلیل بسیاری از پرخاشگری ها ترس است که در نتیجه معاشرت اجتماعی ضعیف بروز می‌کند.

زمان تولگی بهترین زمان برای اجتماعی کردن سگ است اما اگر گذشت دلیل بر این نیست که دیگر هیچوقت سگ شما اجتماعی نمی شود. سگ ها در هر سنی باشند, چنانچه زندگی اجتماعی خوبی در گذشته نداشته اند باز هم می‌توانند اصلاح شوند. اگرچه کمی سخت تر است, اما می‌شود.

اگر سگ بالغی دارید که هنوز اجتماعی نشده است هنوز هم می‌توانید مهارت های اجتماعی را به او بیاموزید, خبر خوب این است که سگ بزرگسال ثبات شخصیتی بیشتری نسبت به توله سگ دارد.
توجه داشته باشید که به آرامی و با احتیاط پیش بروید، و چنانچه نشانه هایی از پرخاشگری یا ترس دیدید که نمی‌توانید آن را کنترل کنید, بلافاصله از یک مربی یا رفتار شناس حرفه ای کمک بگیرید.

اجتماعی کردن سگ ها

چگونه می‌توان از معاشرت, برای اجتماعی کردن سگ استفاده کرد؟

اگر می‌خواهید سگی را به خانه بیاورید باید تمرین را بلافاصله آغاز کنید. در ادامه چند نکته برای شروع آورده شده است.

اجتماعی کردن سگ توسط مادر (توله سگ ها باید از مادر یاد بگیرند):

یکی از مراحل مهم, تعامل نرمال و طبیعی سگ با مادر است, گاهی اوقات وقتی فرزند‌خواندگی می‌کنیم،ایده ای در مورد اینکه سگ چه مدت زمانی را با خانواده و مادر خود صرف کرده است نداریم.
اگر در این مورد فرصت دارید توله را تا قبل از ۸ هفتگی از مادر خود جدا نکنید.
تعامل با مادر و خواهران و برادران تاثیر زیادی در اجتماعی کردن سگ دارد و توله سگهای جوان را در مورد کنار آمدن با سگهای دیگر بسیار می‌آموزد. پس اگر توله سگ خود را خیلی زود از خانواده اش دور کنید، ممکن است به مهارتهای اجتماعی او آسیبی دائمی برسانید.

یادگیری رفتار از مادر

سگ ها, بسیاری از تجربیات مثبت خود را با سگهای دیگر تجربه می‌کنند. کلاس های اطاعت پذیری، پارک سگ ها و روزهای بازی با سگهای دوستانتان برای اجتماعی کردن سگ بسیار مفید هستند و به توله سگ شما کمک می‌کند تا یاد بگیرد چگونه با سگهای دیگر کنار بیاید. برای توله سگها، بازی با توله سگهای دیگر فواید دیگری نیز دارد، حتی مهم تر: این به آنها می‌آموزد که انسان را گاز نگیرند.

کسب تجربه از سگ های دیگر

اجتماعی کردن سگ با معاشرت با افراد مختلف (

با افراد جدید آشنا شوید):

با این کار تجربه های خوبی در‌مورد معاشرت با افراد با رفتارهای مختلف را به سگتان هدیه دهید.
اگر می‌توانید سگ خود را با بچه های بزرگ ملاقات دهید، با بچه های کوچک، با بچه هایی که می‌دوند، مردان قد‌بلند با چکمه، زنان با کلاه، و افراد از هر شکل، رنگ و اندازه.

اگر سگ شما به طور منظم در معرض خطرهای مختلف انسان قرار بگیرد، به خصوص در توله سگ ها، احتمال ترس و پرخاشگری آنها کمتر می‌شود.کارشناسان توصیه می‌کنند صاحبان “مهمانی توله سگ” برپا کنند تا یک توله سگ جوان را در معرض بسیاری از افراد مختلف قرار دهند، آن زمان آنها یاد می‌گیرند چگونه در اطراف انسان رفتار کنند و همچنین تاثیر بسزایی در اجتماعی شدن سگ دارد.

باز هم اگر ملاقات با افراد جدید دشوار یا نا امن است، ممکن است مجبور باشید با راههای خلاقانه این کار را انجام دهید.
ممکن است معاشرت در طی یک بیماری همه گیر یا هر موقعیت دیگری که خطراتی بهمراه دارد، دشوار باشد. اما مسئولیت پذیر باشید و در صورت امکان ضمن آموزش سگ خود، فاصله های اجتماعی را رعایت کنید.

اجتماعی کردن سگ

اجتماعی کردن سگ با خانواده (سگ خود را بخشی از خانواده کنید):

از دیگر مواردی که برای اجتماعی کردن سگ باید بدانید این است که تقریباً همه سگ ها می‌خواهند بخشی از “پک” خود باشند. شما و کل خانواده همان پک هستید، بنابراین تا آنجا كه ممكن است سگ خود را در فعالیت های مختلف قرار دهید.

اجازه دهید سگ شما در داخل خانه زندگی کند, سگ آداب دان هیچوقت در فضای باز پرورش نمی‌یابد.
سگی که در خانه با پک های انسانی خود زندگی می‌کند، با مردم و شلوغی خانواده راحت تر خواهد بود و خودش نیز بسیار خوشحال خواهد شد.

اجتماعی کردن سگ

اجتماعی شدن سگ در موقعیت های مختلف:

آنها را در موقعیت های جدید قرار دهید

سگ خود را در معرض انواع صداها و تجربیات قرار دهید, این کار تاثیر زیادی در اجتماعی شدن سگ دارد. اسکیت بورد، دوچرخه، ماشین چمن زنی، جاروبرقی، ماشین ظرفشویی و مواردی از این دست می توانند سگی را که به آنها عادت ندارد بترسانند.
اصلاح ناخن، بستن قلاده، لمس پشت سر یا سایر “نقاط حساس” و پرسه در اطراف ظرف غذای آنها نیز پاسخ مثبتی نخواهد داشت.

راه حل این است که برای اجتماعی کردن سگ, او را در معرض همه این تجربیات قرار دهید، که زمان ایده آل آن در دوران تولگی است.
اگر سگ بالغی دارید، مطمئن شوید که به آرامی رفتار کرده تا بتوانید رفتار سگتان در مورد نزدیک شدن به غذا را کنترل کنید, و حتی تغییر دهید. به یاد داشته باشید در هر مرحله به آنها پاداش دهید, این کار برای توله ها نیز مفید است.

اجتماعی کردن سگ

سخن پایانی:

اجتماعی کردن سگ و آموزش اینکه توله سگ شما رفتار دوستانه با مردم داشته باشد مهمترین وظیفه شما به عنوان والدین سگ است.
این باعث می‌شود افرادی که اطراف سگ شما هستند ایمن باشند و – از آنجا که سگهای پرخاشگر اغلب در معرض خطر قرار می‌گیرند – از این بابت نیز سگ شما را ایمن نگه می‌دارد. در ضمن مراکز زیادی در سرار جهان هستند که به شما در آموزش و اجتماعی شدن سگ تان کمک می‌کنند, مانند: www.chasek9services.com و غیره. می‌توانید از آنها نیز کمک بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب