پامرانین (Pomeranian)

پامرانین یک نژاد سگ دوست داشتنی, مستقل و جسور است که از آلمان نشات می گیرد. سگ پامرانین در دو نوع پامر روباحی (اشپیتز آلمانی) و خرسی شهرت دارد. او نسبت به خانواده خود بسیار وفادار است اما ذهن و تفکر مستقل خود را دارد.

فهرست مطالب

نژاد سگ پامرانین یک نژاد کوچک و آپارتمانی است. پامرانین زیبا و دوست داشتنی علاوه بر ظاهر عروسکی خود دارای یک روحیه جنگجو نیز هست. شما نباید فریب ظاهر او را بخورید, او می‌تواند در برخی مواقع سگ های بزرگ را به چالش بکشد. بنابراین در اطراف سگ های بزرگ بیشتر مراقب پامرانین خود باشید.

اگرچه پامرانین نژاد اصیلی است اما ممکن است او را در پناهگاه ها یا گروه های نجات نیز پیدا کنید. همیشه بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید سگی را به خانه بیاورید بهتر است او را به سرپرستی بگیرید, بجای اینکه از فروشندگان غیرمعتبر خرید کنید.

پامرانین ها سگهای آپارتمانی خوبی هستند اما توجه داشته باشید, اگر به درستی آموزش نبینند می‌توانند بسیار پر سر و صدا باشند. در نهایت اگر زمان کافی برای تخلیه انرژی و بازی پامرانین خود صرف کنید, آنها را در آب و هوای مطلوب شان نگهداری کنید و به آنها عشق و توجه زیاد بدهید, شما یک همراه خانواده دوست داشتنی خواهید داشت که تمام عشقش را به شما اختصاص می‌دهد.

نژاد سگ پامرانین

تمام حقایق و خصوصیات نژاد پامرانین (Pameranian) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد پامرانین:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.
سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند. مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است. شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید! همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم‌حساس زندگی کنید.
سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می‌تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.
سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا گری هوند در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.
سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.
سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
3/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیرگذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت‌ترند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.
سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد. ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند (که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند شی وا وا همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.
سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس‌زا گاز بگیرند. کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ‌ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می‌دوند. نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست.
سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.
پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد
سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می‌دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.
سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
3/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.
برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.
سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند. اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.
سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می‌شوند. برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند. دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!
سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.
سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند. همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می‌کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید. اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می‌تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا گریت دن (great dane). اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!
بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.
سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید
سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
3/5

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند. سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند. بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”
در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.
در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.
سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.
آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.
سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین. اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).
سگهایی که گاز گاز می‌کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.
این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب‌کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه‌ها، سنجاب‌ها، و حتی شاید ماشین‌ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند. سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.
برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می‌شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی‌کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می‌توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.
سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید. 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت‌تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس‌کردن یا زوزه‌کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!
اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟  آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟
در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.
فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژاد ها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبرین برای رفتن به مسافت‌های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می‌کنند. بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت‌سر‌گذاشتن شما باشد.
سگهایی کمتر مستعد سرگردان‌شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
3/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.
 سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه‌های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می‌طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.
از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.
 سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند, مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند. حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.
سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند. اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟
همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.
سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ خانواده
قد: ۱۷ الی ۳۰ سانتیمتر از شانه
وزن: ۱.۳ الی ۳.۱۷ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ الی ۱۶ سال

تاریخچه نژاد پامرانین:

سگ پامرانین کوچکترین عضو خانواده سگهای اشپیتز است که شامل ساموئید, مالاموت آلاسکایی, الخوید نروژی و غیره است.

پامرانین نام خود را از نام شهری در آلمان گرفته است (منطقه ای هم مرز با بالتیک). گرچه این سگها بسیار بزرگتر بودند (حدود ۱۳ کیلوگرم) و در همان اطراف حدود ۱۰ نوع از این نژاد در حال پرورش بود. اما بعد از بوجود آمدن کوچکترین نوع این نژاد پامرانین ها از محبوبیت خاصی در بین انواع خودشان برخوردار شدند. در اواسط دهه ۱۸۰۰ این نژاد به سایر کشورهای اروپایی گسترش یافت و در سال ۱۸۸۸ ملکه ویکتوریا عاشق این نژاد شد.

پامرانین ها هنگامی بسیار محبوب شدند که ملکه ویکتوریا اجازه داد برخی از پامر هایش را در یک نمایش سگ نشان دهند. آنها اولین پامرانین هایی بودند که تا آن زمان در این نمایش نشان داده شدند.

نژاد پامرانین یک سر شکافی شکل دارد و دارای گوشهایی ایستاده است. برخی افراد چهره او را مانند روباه توصیف می کنند, در حالی که برخی دیگر فکر می کنند “عروسک” توصیف بهتری است. چشمان تیره و بادامی شکل آنها از هوش و کنجکاوی برق می زند. بینی آنها می تواند تیره یا همرنگ پوشش آنها باشد, و یک دم با مو های آراسته پشت خود دارند.

سگ های پامرانین در رنگ های متنوعی وجود دارند, که قرمز، نارنجی، سفید یا کرم، قهوه ای یا سیاه رایج ترین آنهاست. به ندرت ممکن است یک پامر سفید یا مشکی با علائم رنگی مشاهده کنید. پوشش دولایه مو روی بدن او می ایستد و دور گردن و سینه او یک پارچه مجلل به نمایش می گذارد.
به نظر می رسد مراقبت از پوشش زیبای او دشوار است, اما نگران نباشید واقعیت این است که تمام چیزی که نیاز دارد برس کشیدن بطور معمول است.

نژاد سگ پامرانین

شخصیت پامرانین:

اگرچه سگ های پامرانین فقط ۳ الی ۷ پوند وزن دارند (1.3 کیلوگرم الی 3 کیلوگرم) اما این سگ کوچک پر جنب‌و‌جوش دارای شخصیتی به اندازه یک شهر است!

سگ های نژاد پامرانین بامزه, چابک و پشمالو هستند. از خصوصیات بارز پامر ها این است که آنها بسیار باهوش و نسبت به خانواده خود وفادار هستند, اما اجازه ندهید لطافت آنها شما را فریب دهد. علاوه بر ویژگی های فوق آنها سگهای مستقل و جسوری هستند و همچنین ذهن و تفکر خودشان را دارند. به یاد داشته باشید که پامر ها نسبت به دنیای اطراف خود بسیار کنجکاو هستند, بنابراین بیرون از خانه باید بیشتر حواستان به آنها باشد.

آنها در ذهن خودشان خیلی بزرگتر از آن چیزی هستند که در واقعیت هستند, به همین جهت ممکن است در مواقعی سگ های بزرگتر را به چالش بکشند. پس همیشه مراقب رفتار پامر خود با سگهای بزرگتر باشید چون ممکن است به خودشان آسیب برسانند.

با وجود اندازه کوچک شان, سگ پامرانین صدای بلندی دارد و یک نگهبان خوب به حساب می آید. گاهی اوقات آنها نمی دانند چه موقع پارس کردن را متوقف کنند, پس ایده خوبی است که به آنها آموزش دهید تا با فرمان, پارس کردن را متوقف کنند.

نژاد پامرانین, نژاد خوبی برای افراد مسن و افرادی که مشغله کاری دارند است, زیرا نژاد بیش از حد وابسته ای نیست. آنها همچنین به دلیل اندازه کوچک شان برای آپارتمان ها یا خانه هایی که حیاط ندارند نیز مناسب هستند. اما برای خانواده هایی که فرزندان کوچک (کودک خردسال) دارند, به دلیل اینکه ممکن است بطور تصادفی به کودک و همچنین به سگ آسیب برسد توصیه نمی‌شوند.

پامر ها به طور کلی در یادگیری ترفند ها مهارت دارند, اما باید هنگام آموزش به آنها ثابت قدم و صبور باشید. اگر در خانه خود را بعنوان شخصیت آلفا (شخصیت برتر) معرفی نکنید, پامرانین شما از بدست گرفتن این عنوان بسیار خوشحال خواهد شد و حتی ممکن است با شما رفتار پرخاشگرانه هم داشته باشد.

پامر‌ ها انرژی زیادی دارند و از پیاده روی لذت می‌برند. آنها در کنار شما یورتمه می‌روند و با افتخار سر خود را بالا نگاه می‌دارند. پامر ها با شما به ملاقات افراد جدید و کشف مناظر و بوهای جدید می آیند و از این کار لذت می‌برند. آنها همچنین در درمان های سگ تراپی عالی عمل می کنند و لذت و آرامش را در بیمارستان ها و خانه های سالمندان به ارمغان می‌آورند. پس اگر یک همراه خانواده کوچک با شخصیت مثبت دوست دارید سگ پامرانین می‌تواند انتخاب خوب شما باشد.

اندازه نژاد پامرانین:

قد پامر‌ ها ۱۷.۷۸ تا ۳۰.۴۸ سانتیمتر و وزن آنها ۱.۳ تا ۳.۱ کیلوگرم است. این توله‌سگ ها می‌توانند انتخاب بسیار خوبی برای خانواده های دارای فرزند باشند.

نژاد سگ پامرانین

سلامتی و بیماری های نژاد پامرانین:

سگ های پامرانین به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها مستعد ابتلا به برخی از مشکلات هستند. ممکن است پامر شما به هیچ یک از این بیماری ها مبتلا نشود, یا به همه این بیماری ها مبتلا شود، اما مهم است که اگر این نژاد را در نظر دارید از این بیماری ها آگاهی داشته باشید.

توجه: اگر در حال خرید توله سگ هستید، یک پرورش دهنده خوب پیدا کنید که به شما اجازه مشاهده مشخصات والدین توله سگ را بدهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می کنند که یک سگ برای موارد خاص چک شده است یا خیر.

آلرژی:

برخی از پامرانین ها می توانند از انواع آلرژی ها رنج ببرند، از آلرژی های تماسی گرفته تا آلرژی های غذایی. اگر پامرانین شما پنجه های خود را می لیسد یا صورتش را زیاد می مالد، به داشتن آلرژی مشکوک شوید و آن را توسط دامپزشک بررسی کنید.

صرع (Epilepsy):

برخی از پامرانین ها به صرع مبتلا می شوند و دچار تشنج می شوند. اگر پامر شما تشنج دارد، او را نزد دامپزشک ببرید تا مشخص کند چه درمانی مناسب است.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

PRA یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم می شود و در نهایت موجب نابینایی می گردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینایی از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها می توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد. فقط در این صورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید.

پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می کنند.

دیسپلازی مفصل ران (hip dysplasia):

یک شکل گیری غیر طبیعی از مفصل ران که می تواند باعث درد و لنگی شود. این یک بیماری ارثی است که استخوان ران به خوبی در داخل مفصل رانی قرار نمی گیرد. برخی از سگها روی یک یا هردو پای عقب خود احساس درد و لنگی را نشان می دهند اما برخی دیگر این علائم را از خود نشان نمی دهند و بصورت چشمی قابل مشاهده نیست. (عکس برداری با اشعه ایکس مطمئن ترین راه برای مشخص شدن این مشکل است)

مشکلات چشم:

سگ پامرانین مستعد ابتلا به انواع مشکلات چشم از جمله آب مروارید، خشکی چشم است (keratoconjunctivitis sicca) و (dryness of the cornea and the conjunctiva) و مشکلات مجاری اشک.

این مشکلات می تواند در سگ های بالغ جوان ظاهر شود و در صورت عدم درمان منجر به کوری شود.

در صورت مشاهده قرمزی، زخم یا پارگی با دامپزشک تماس بگیرید.

مشکلات دندانی:

نژاد پامرانین مستعد مشکلات دندان و لثه و از دست رفتن زودرس دندان است. مراقب مشکلات دندانی باشید و پامر خود را برای معاینات منظم دندانپزشکی به دامپزشک ببرید.

بیماری لگ پرتس:

این یکی دیگر از بیماری های مفصل ران است. بسیاری از نژادهای عروسکی مستعد این شرایط هستند.

وقتی سگ پامرانین شما لگ پرتس دارد, خونرسانی به سر استخوان ران (استخوان بزرگ عقب پا) کاهش یافته و سر استخوان ران که به لگن متصل می شود شروع به تجزیه می کند. معمولاً اولین علائم  Legg- Perthes  در سن 4 تا 6 ماهگی توله سگها اتفاق می افتد. اولین علائم لنگیدن و آتروفی عضله پا است.

دامپزشکان واجد شرایط می توانند برای برداشتن تکه ای از استخوان ران بیمار جراحی انجام دهند تا دیگر این استخوان به لگن متصل نشود. بافت زخم ناشی از جراحی “مفصل کاذب” ایجاد می کند و توله سگ معمولاً بدون درد است.

 
نژاد سگ پامرانین

مراقبت و نگهداری پامرانین:

پامرانین ها در فضای بسته بسیار فعال هستند و گزینه های خوبی برای ساکنان آپارتمان و افراد فاقد حیاط حصاری هستند. آنها سطح فعالیت متوسطی دارند و از چندین پیاده‌روی کوتاه روزانه لذت خواهند برد. 

آنها به طرز چشمگیری دلچسب هستند و از پیاده روی طولانی تر لذت می برند. اما همیشه به خاطر داشته باشید که سگ پامرانین کوچک و حساس به گرما است. آنها عاشق بازی هستند و به راحتی خسته می‌شوند، بنابراین مطمئن شوید که تعداد زیادی اسباب بازی به آنها بدهید و مرتباً آنها را تغییر دهید تا همیشه چیز جدیدی وجود داشته باشد. آنها به خصوص از اسباب بازی های فکری که آنها را به چالش می‌کشند لذت می‌برند.

فعالیتی که هم شما و هم پامر از آن لذت خواهید برد، آموزش ترفند است. پامرانین ها عاشق یادگیری چیزهای جدید هستند و از قرار گرفتن در مرکز توجه لذت می‌برند. بنابراین آموزش ترفندها یک روش عالی برای پیوند با آنها است.

مدت توجه آنها به ترفند‌ ها و آموزش کوتاه است، بنابراین جلسات آموزشی را مختصر و سرگرم کننده ادامه دهید. به پامرانین خود هنگامی که کار های اعلامی را درست انجام داد تشویقی های مناسب بدهید, و با رفتار خوشحال کننده و انگیزشی به او انگیزه دهید.

نژاد سگ پامرانین

تغذیه پامرانین:

مقدار روزانه توصیه شده برای سگ پامرانین ۴/۱ تا ۲/۱ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز که به دو وعده تقسیم می‌شود.

نکته: میزان خوراک سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت او دارد. هر سگی منحصربفرد است مانند انسان ها, همه آنها به یک مقدار مساوی غذا احتیاج ندارند.

ناگفته نماند که یک سگ پر جنب و جوش نسبت به یک سگ آرام غذای بیشتری نیاز خواهد داشت. کیفیت غذای سگ خریداری شده نیز تفاوت ایجاد می‌کند, هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند مقدار کمتری از آن را باید در ظرف غذای سگ خود بگنجانید.

رفتار پامرانین با کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

پامرهای جسور و فعال, عاشق بازی هستند اما آنها برای بازی با کودکان بزرگ‌تر مناسب هستند (کودکانی که بتوانند آنها را کنترل کنند و مورد اعتماد باشند). بسیاری از فروشندگان معتبر از دادن توله سگ ها به خانه هایی که دارای کودکان خردسال هستند خودداری می‌کنند. اگرچه آنها محکم و استوار هستند ولی اگر بچه ای روی آنها بیفتد یا پا روی آنها بگذارد موجب آسیب پامرانین می‌شود.

توجه: همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گاز گرفته شدن کودک یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود.

به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی کند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت.

همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند با یکدیگر کنار بیایند, به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند. لازم به ذکر است حتی در این صورت، سگها و کودکان خردسال هرگز نباید با هم تنها بمانند و بزرگسالان باید بر همه تعاملات بین آنها نظارت کنند.

نژاد سگ پامرانین

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب