هاسکی سیبرین (Siberian husky)

نژاد سگ هاسکی سیبرین دارای پوشش ضخیم و زیبایی است که در انبوهی از رنگها و مدل ها وجود دارد. چشم های آبی یا چند رنگ چشم گیر آنها، به جذابیت این نژاد که از سیبری نشات گرفته است می‌افزاید.

فهرست مطالب

به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از افراد به ظاهر گرگ مانند هاسکی سیبرین جلب شده اند، اما مراقب باشید زیرا این سگ باهوش و ورزشکار، کاملا مستقل است، و می تواند والدینی که برای اولین بار صاحب سگ شده اند به چالش بکشد. همچنین هاسکی ها به حیاطی با حصار بلند احتیاج دارند که برای حفاظت از منطقه خود درون آن بدوند، بدون اینکه به دلیل سر به هوایی از محوطه دور شوند. ورزش دادن به هاسکی به انداز کافی، علاوه بر مفید بودن برای سلامتی, برای مهار آنها ضروری است.

پت پناه یک سگ هاسکی با اندازه متوسط را به شما پیشنهاد می کند، و همینطور باید به سوزاندن انرژی زیاد توله سگ خود نیز کمک کنید.

هاسکی

تمام حقایق و خصوصیات نژاد هاسکی سیبرین (Siberian husky) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد هاسکی:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا Greyhounds در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
5/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند(که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند Chihuahua همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

 

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
3/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا گریت دن یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
4/5

 

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

 

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌ و‌ صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار می دهید!؟  آیا شما در خانه هایی با محدودیت صدا زندگی می کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
5/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته‌اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت‌زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

 

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را می کشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر مودبانه و غیر عادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

 

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ های کار
قد: ۵۰ الی ۵۸ سانتیمتر از شانه
وزن: ۱۵ الی ۲۷ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ الی ۱۵ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد هاسکی سیبرین:

هاسکی های سیبرین با نگاه های چشم نواز و استعدا های تحسین برانگیز، تخیل توده های مردم و همچنین هنرمندان، نویسندگان و تهیه کنندگان فیلم ها را تسخیر کرده اند. هاسکی یک سگ سایز متوسط  کار است که قدرتمند و ورزشکار است. اولین بار به عنوان سگ های سورتمه ای بکار گرفته شد – بعضی از آنها هنوز هم در این ظرفیت استفاده می شوند – هاسکی ها سگ های قابل توجهی هستند و توانایی یادگیری آنها بسیار بالاست. 
بسیاری عاشق طبیعت وحشی و غرور هاسکی شده اند، اما نمی‌دانند که این نژاد واقعاً چگونه است. این نژاد برای همه مناسب نیست. اغلب زیبایی آنها مردم را به سمت خرید شان سوق می دهد، درصورتیکه از صفات دشوار آنها غافل هستند، و همین امر باعث می‌شود بسیاری از هاسکی های سیبرین کاندیداهای اصلی پناهگاه شوند.
محبوبیت روزافزون این نژاد باعث تولید غیر اصولی این توله سگ و پرورش دهنده گان سودجو شده است که به درستی این نژاد را پرورش نمی‌دهند. این امر تأثیر نامطلوبی بر این نژاد بزرگ می‌گذارد و بسیاری از صفات منفی در این سگهای بد نژاد رایج می شود.

تاریخچه سگ هاسکی

اگر به تمام نکات مثبت و منفی خصوصیات آنها توجه داشته باشید، بدون شک این نژاد شگفت انگیز است. آنها باهوش و مستقل هستند. آنها با همه محبت دارند اما نیازی نمی بینند مدام شما را مورد توجه قرار دهند. بطور کلی در دسته پرخاشگر ها شناسایی نمی شوند و در خانه های چند سگی عملکرد خوبی دارند. آنها با کودکان خوب عمل می کنند و از همه در خانه خود استقبال می کنند – بله، حتی افراد غریبه یا متجاوز.
آنها بسیار باهوش هستند اما با این حال، غالباً از این ذهن فعال برای یادگیری چیز هایی که  کمتر شما را خوشنود می کند استفاده می کنند و زیاد مشتاق جلب رضایت شما نیستند. آموزش آنها بسیار دشوار است، بنابراین صاحبانی که برای اولین بار است این کار را تجربه می کنند با چالشی جدی روبرو می شوند و بهتر است نژاد دیگری را انتخاب کنند. هاسکی ها با صاحبان با اعتماد به نفس و باتجربه ای که قوانین را تنظیم و اجرا می کنند سازگاری دارند و بهترین نتیجه را می دهند. مانند همه نژادها، هاسکی ها نیز به آموزش اطاعت پذیری احتیاج دارند، اما به نظر می رسد که توانایی تشخیص عادی تفاوت بین خانه و کلاس را دارند، در کلاس زیبا رفتار می کنند، در حالی که در خانه دستورات را نادیده می گیرند.

بزرگترین هشدار در مورد هاسکی های سیبرین شهرت آنها به عنوان هنرمندان فرار است. آنها هر وقت فرصتی پیدا کنند از خانه دور می شوند. در نتیجه متأسفانه بسیاری شان از دست رفته یا زخمی شده اند. پس برای صاحبان هاسکی سیبرین بسیار حیاتی است که دائماً حیاط خود را از نظر هرگونه وسیله فرار بررسی کرده و آن را با حصاری که در زمین فرو رفته محصور کنند.
اگرچه آنها ویژگی های بسیاری دارند که آنها را سرسخت می کند، اما سیبری هاسکی هنوز یک نژاد شگفت انگیز است. طرفداران این نژاد سرزنده، از طبیعت شگفت انگیزشان استقبال می‌کنند. هاسکی ها وقتی به درستی آموزش ببینند و از آنها مراقبت شود، خانواده خود را به طرز فوق العاده ای همراه می‌کنند.

اطلاعات بیشتر هاسکی

تاریخچه:

اعتقاد بر این است که هاسکی سیبری از چوکچی، قبیله ای از عشایر سیبری نشات گرفته است. تاریخچه این نژاد نسبتاً ناشناخته است اما آزمایش DNA تایید می کند که آنها یکی از قدیمی ترین و خالص ترین سگ های سورتمه شمالی است و گفته می شود که آنها 3000 سال پیش در سیبری پرورش یافته اند. از نظر بومیان منطقه، این سگها عامل اصلی بقای آنها بودند و پرورش داده شده اند تا بتوانند بار ها را در مسافت های طولانی با سرعت زیاد حمل کنند.

این سگها, سگهای غیر تهاجمی بودند که نسبت به کودکان رفتاری دوستانه داشتند و در کنار خانواده ها زندگی می‌کردند. هاسکی ها اغلب با کودکان می خوابیدند و تختخواب های راحت و گرمی برای بچه ها بودند. در پایان قرن نوزدهم، این “سگ فوق العاده” به قاره آمریکا رسید و در سال ۱۹۰۹ تیمی از هاسکی ها برای شرکت در یک مسابقه سورتمه سواری در آلاسکا اعزام شدند – جایی که آنها به راحتی مالاموت های بزرگتر اما کند تر، را شکست می دهند.
سوابق نشان داده که آخرین هاسکی سیبرین در سال ۱۹۳۰ هنگامی که مرزها توسط دولت شوروی بسته شد از سیبری صادر شد. سپس رشد این نژاد در آمریکای شمالی ادامه داشت. اگرچه آنها کمی از سگهای پایه سیبری خود متفاوت شدند، اما آنها هنوز هم بسیاری از ویژگی‌های شگفت انگیز سگ سورتمه را حفظ کرده اند.
کلوپ سیبرین آمریکا در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد و هاسکی سیبرین توسط کلوپ حیوانات اهلی آمریکایی در سال ۱۹۳۰ و در کلوپ کانادا در سال ۱۹۳۹ شناخته شد.

نژاد سگ هاسکی سیبرین

اندازه نژاد هاسکی سیبرین:

هاسکی نر متوسط ​​بین ۲۱ تا ۲۳.۵ اینچ (۵۳ الی ۶۰ سانتیمتر) قد، در حالی که ماده آنها به طور متوسط ​​۲۰ تا ۲۲ اینچ (۵۰ الی ۵۶ سانتیمترم) است. وزن نر بین ۴۵ تا ۶۰ پوند (۲۰ الی ۲۷ کیلوگرم) و ماده ۳۵ تا ۵۰ پوند(۱۵ الی ۲۳ کیلوگرم) است.

اندازه نژاد هاسکی

شخصیت:

آنها سگ های پک (جمع، دسته) هستند، و به یک مالک نیاز دارند که مشخصا رهبر آن دسته باشد. این کار آموزش را آسان تر می کند زیرا متوجه خواهید شد که سگتان به شما احترام می گذارد، اما اگر مقام شما را در دسته آزمایش کرد و سعی کرد هر از گاهی کنترل را در دست بگیرد تعجب نکنید. هنگامی که این اتفاق می افتد، به فشار آنها توجه نکنید. خود را به عنوان رهبر معرفی کنید – نه با زورگویی یا ضربه زدن – بلکه با ثبات قوانین و عمل به آنها بطور واضح.

وادار کردن سگ به انتظار برای غذا خوردن یکی از بهترین راه ها برای تعیین نقش رهبری شماست. هاسکی شما را به عنوان نگهدارنده تمام منابع ارزشمند – غذا، خوراکی ها، اسباب بازی ها و سایر دارایی هایش می‌بیند.
این نژاد پر انرژی می تواند هم در محیط داخلی و هم در خارج از خانه مخرب باشد – خصوصاً در صورت بی حوصلگی یا عدم انجام ورزش کافی. آنها اگر تنها بمانند ممکن است وسایل خانه را خراب كنند، حتی مشاهده شده هاسکی دیواره سیمانی اتفاق را جویده است.
آنها باغ گل ها و حیاط ها را به طور یکسان حفاری خواهند کرد، اما می توان آنها را آموزش داد تا یک مکان خاص در حیاط را بکنند. برای همه بهتر است اگر به جای تلاش برای از بین بردن این عادت، فقط به سگ خود یاد دهید كه در یک نقطه چاله حفر كند.
با این وجود، آنها می توانند با ذات شیطنت طلب و بازیگوش خود، بسیار جذاب باشند. آنها همچنین کاملا اجتماعی هستند و دوست دارند استعدادهای خود را به نمایش بگذارند.
خبر خوب این است که هاسکی های سیبرین پارس نمی کنند. اما خبر بد این است: آنها از زوزه کشیدن لذت می برند، که می تواند برای همسایگان شما بسیار ناامید کننده باشد. پس تا زمانی که شما یک هاسکی سیبرین  آموزش دیده نداشته باشید، بهتر است آن را به آپارتمان خود نبرید.

شخصیت سگ هاسکی

سلامتی و بیماری های نژاد هاسکی سیبرین:

توجه: همانظور که هاسکی ها به دلیل صمیمی بودن و مهربان بودن مورد ستایش همگان هستند، بعنوان یک نگهبان نیز خوب عمل نمی‌کنند. متأسفانه، آنها بیش از حد به افراد غریبه، از جمله سارقین، عادی برخورد می کنند. واقعیت این است که آنها تمایل دارند همه را دوست داشته باشند.خلق و خوی آنها تحت تاثیر عوامل مختلفی است، از جمله وراثت، آموزش، و اجتماعی شدن. توله های با خلق و خوی خوب کنجکاو و بازیگوش هستند، و تمایل دارند به مردم نزدیک شوند. اگر قصد انتخاب دارید توله سگ میانه رو را انتخاب کنید، نه کسی که به زباله دان حمله می کند و نه کسی که در گوشه ای پنهان میشود.
مانند هر سگ دیگری هاسکی ها  نیز به اجتماعی شدن اولیه نیاز دارند. قرار گرفتن در معرض انسان ها، مناظر، صداها و تجربیات مختلف به اجتماعی شدن کمک می کند.بویژه هنگامیکه آنها جوان هستند معاشرت کمک زیادی به روند اجتماعی شدن می کند.ثبت نام آنها در یک کلاس مهد توله سگ شروع خوبی است. دعوت منظم از بازدید کنندگان و بردن توله سگ خود به پارک های شلوغ، فروشگاه‌هایی که به سگ ها اجازه می دهند، و در گشت و گذار های سرگرم کننده برای ملاقات با همسایگان نیز به آنها کمک می کند تا مهارت های اجتماعی خود را بهبود دهند.

سلامتی و بیماری ها:

هاسکی ها بطور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادهای سگ مستعد ابتلا به برخی شرایط و بیماری ها هستند. به همین دلیل است که حفظ مراقبت خوب و معاینات منظم دامپزشکی مهم است. ماستیف ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه و یا به برخی از آنها دچار شود، اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

آب مروارید (Cataracts):

مانند انسانها، آب مروارید سگ با لکه های ابری روی لنز چشم مشخص می شود که می تواند با گذشت زمان پیشرفت کند. این بیماری ممکن است در هر سنی ایجاد شود و اغلب اختلال شدیدی در بینایی ایجاد نمی کند، اما برخی موارد باعث کاهش شدید بینایی می شوند. سگهای پرورشی باید توسط چشم پزشک دامپزشکی دارای مجوز مورد بررسی قرار گیرند تا گواهی فاقد بیماری ارثی چشم دریافت کنند. آب مروارید را معمولاً می توان با جراحی برداشت و نتیجه خوبی گرفت.

دیستروفی قرنیه (Corneal Dystrophy):

این وضعیت روی قرنیه یا قسمت شفاف خارجی کره چشم تأثیر می گذارد. این یک تیرگی است که توسط مجموعه ای از لیپید ها در قرنیه ایجاد می شود. این بیماری معمولاً در بزرگسالان جوان دیده می شود و معمولاً ماده‌ها را مبتلا می کند. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما به نظر نمی رسد که بر بینایی تأثیر بگذارد.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

PRA یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم میشود و در نهایت موجب نابینایی می گردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینای از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها میتوانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد. فقط در اینصورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید.پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می‌کنند.
 
سلامتی و بیماری های هاسکی

مراقبت و نگهداری:

هاسکی های سیبرین باید روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنند تا از بروز بی حوصلگی در آنها جلوگیری شود و انرژی آنها تخلیه گردد. آنها همراهان عالی آهسته دویدن هستند، اما نباید در هوای گرم آنها را ورزش داد. در کمال تعجب، آنها برای صرف انرژی خود فقط به یک حیاط خلوت کوچک (اما مطمئن) احتیاج دارند.
نکته آخر: هاسکی های سیبرین برای شاد ماندن باید تلاش کنند. معمولاً فقط حفظ زندگی فعال, از طریق پیاده روی و سایر ورزشهای بیرون از منزل باعث می شود که شما سیبرین هاسکی را سالم، شاد و از مشکلات دور نگه دارید.
همانطور که قبلاً ذکر شد، آموزش این نژاد ضروری است و شما ممکن است بخواهید در کلاسهای اطاعت پذیری پیشرفته ثبت نام کنید. این ممکن است برای بسیاری از مالکان و مربیان کار سختی باشد زیرا این نژاد بسیار هوشمند است و تفاوت بین کلاس و خانه را درک می‌کند.

آنها در کلاس، طبق دستورالعمل ها و دستورات فوق العاده رفتار خواهند کرد، اما ممکن است در خانه دوباره به سگ لجبازی برگردند که قلب شما را دزدیده است. این می تواند ناامیدکننده باشد، اما خواهید فهمید که صبر، وقت و کمی لجبازی خودتان نتیجه می‌دهد.
آموزش جعبه, کار مهمی است که اغلب توسط پرورش دهندگان توصیه می شود. این سگ و توله سگ را در امان نگه می دارد و همچنین به آنها پناهگاه امن خود را برای عقب نشینی در هنگام احساس خطر یا خستگی یاد می دهد. هرگز نباید از جعبه به عنوان مجازات استفاده شود.
آموزش بند و قلاده هم ضروری است چون یک هاسکی هیچوقت نباید در محیط خارج از فنس و حفاظ,  بدون بند باشد. آنها عاشق دویدن هستند و این کار را بدون فکر کردن در مورد اینکه چقدر دور هستند، انجام خواهند داد. اگر او تصمیم گرفت چیزی را تعقیب کند یا به راحتی از یک دویدن قلبی لذت ببرد، باید بدانید که می توانید به راحتی هاسکی خود را از دست بدهید. هاسکی های سیبرین دارای حس تعقیب طعمه بالایی هستند و این دلیل دیگری است که باید هنگام پیاده روی حتما بند داشته باشند.

مراقبت و نگهداری هاسکی

تغذیه:

مقدار روزانه توصیه شده: ۱.۵ تا ۲ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز، که به دو وعده تقسیم می‌شود.
وقتی نوبت به وعده‌های غذایی می‌رسد، هاسکی های سیبرین به عنوان “نگهدارنده آسان” شناخته می‌شوند – که به مقدار نسبتاً کمی غذا احتیاج دارند. این ویژگی را می‌توان در ریشه نژاد جستجو کرد، همانطور که چکوچی‌ها این سگها را پرورش دادند تا با کمترین میزان مصرف غذا، یک بار سبک را با سرعت زیاد در فواصل زیاد در دمای پایین حمل کنند.

کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

هاسکی حیوانات خانگی عالی برای خانه های دارای فرزند هستند. آنها می توانند تحمل زیادی نسبت به کودکان داشته باشند، اما مانند سایر سگها، باید در هنگام مراقبت از کودکان خردسال نیز نظارت شود. همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی کودک یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت. همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند که با یکدیگر کنار بیایند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند.

هاسکی های سیبرین با سگهای دیگر کنار می آیند، اما هنوز هم مهم است که توله سگ خود را به کلاس های معاشرت ببرید. این باعث می شود که آنها به سگهای دیگر و همچنین به مردم عادت کنند، اگرچه آنها بسیار غریبه ها را نیز دوست دارند. معاشرت به توله سگها می آموزد که چگونه رفتار کنند و از سگهای دیگر و صاحبان آنها استقبال کنند.
تاریخچه این نژاد را بخاطر داشته باشید. شرایط سخت در سیبری باعث ایجاد حس طعمه یابی قوی در این نژاد شد زیرا یافتن غذا اغلب سخت بود. در نتیجه، امروزه بسیاری از هاسکی ها حیوانات کوچک مانند سنجاب، خرگوش و گربه را به شکل طعمه های کوچک شناسایی می کنند. با این وجود برخی از هاسکی ها در خانواده های دارای چند حیوان خانگی رشد می کنند، به ویژه هنگامی که آنها از تولگی با سایر حیوانات خانگی تربیت می‌شوند.

هاسکی و کودکان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب