گربه پرشین (Persian cat)

گربه پرشین گربه ای است با وقار و شیرین, با چهره ای تاریخی که مطمئنا در هر خانه ای باشد میدرخشد. گربه های پرشین به آرام و باوقار بودن معروف هستند و همچنین آنها در بین مردم بعنوان گربه هایی مطیع و شیرین شناخته می شوند.

فهرست مطالب

پرشین های سلطنتی مدتی طولانی به عنوان نژاد مورد علاقه مردم بوده‌اند و از سال 1871 مشهور شدند. ‌نژاد گربه پرشین بیش از 125 سال است که وجود دارد.

گربه‌های مو بلند پرشین برای اولین بار در اواسط صده 1500 در اروپا دیده شدند. که طبق اسناد آن دوران, آنها توسط کاروان‌های رومی و فنیقی از ایران (ایران کنونی) و ترکیه به دنیا معرفی شدند. نژاد پرشین دارای چشمان گرد بزرگی است که در پهنای یک سر گرد بزرگ قرار گرفته‌اند. موی بلند و ضخیم حالت گربه را نرم, و گردی را در ظاهرش برجسته تر می‌کند.

گربه پرشین

تمام حقایق و خصوصیات نژاد پرشین (persian cat) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد پرشین:

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. برخی  پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی‌تفاوت هستند و برخی تمام خانواده را غرق محبت می‌کنند. نژاد تنها عاملی نیست که باعث به وجود آمدن محبت می‌شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای پر جمعیت بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها راحت‌ ترهستند و راحت‌ تر با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.
گربه هایی که خیلی مهربان نیستند را اینجا ببینید.

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یک نژاد کم ریزش انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید. روکش مبلمان می‌تواند تمیز کردن موهای گربه را آسان تر کند و موها را از مبل شما دور نگه دارد!
گربه هایی که ریزش موی کم دارند را اینجا ببینید.

به دلیل شیوه‌های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه‌ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد, فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه‌ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است.
گربه های مستعد مشکلات سلامتی هستند را اینجا ببینید.

برخی از گربه‌ها، بچه گربه‌های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی‌ تر و آرام‌ تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به‌نظر می‌رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موش را می‌خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می‌توانند به‌عنوان همبازی آن باشد؟ یک اسباب‌بازی گربه ای کلاسیک مانند یک چوب که از آن منگوله‌ای آویزان است برای گربه‌های بازیگوش عالی است!
گربه‌هایی با پتانسیل کم برای بازیگوشی را اینجا ببینید.

صدای برخی از نژادها یا صدای میو، جیغ و چرت زدن  بیشتر از بقیه  است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می‌کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه مداوم” شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای را در‌نظر بگیرید که تمایل کمتری برای گپ زدن دارد.
گربه‌هایی را که تمایل کمتری به ایجاد صدا دارند اینجا ببینید.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی استحکام برای رسیدگی به حیوانات‌خانگی سنگین و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی‌هایی هستند که یک گربه بچه پسند را می‌سازند. رتبه‌بندی‌های ما کلی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب رفتار کنند.
گربه هایی که بچه‌ها را دوست ندارند در اینجا ببینید.

گربه‌های غریبه با نگاهی کنجکاو یا با بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. بعضی ها خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می‌شوند یا به اتاق دیگری می‌روند. با این حال، فرقی نمی‌کند که چه نژادی باشد، گربه‌ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه‌ها بهتر پاسخ می‌دهد.
گربه‌های خجالتی با غریبه ها را اینجا ببینید.

برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در‌نظر بگیرید که آیا برای گربه‌ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.
گربه هایی که نیاز به آراستن دارند را اینجا ببینید.

برخی از نژادهای گربه با هوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه‌ها، اگر از محرک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب‌بازی‌های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است. اسباب‌بازی اسکراچر می‌تواند بچه گربه هوشمند شما را حتی زمانی که در خانه نیستید مشغول نگه دارد!
گربه هایی با هوش کمتر را اینجا ببینید.

دوستی با سایر حیوانات‌خانگی و دوستی با انسان‌ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه‌ها بیشتر از بقیه, حیوانات‌خانگی دیگر را در خانه می‌پذیرند.
گربه هایی که  دیگرحیوانات‌خانگی را دوست ندارند اینجا ببینید.

اطلاعات پایه:

قد:  25 الی 38 سانتیمتر از شانه
وزن: 3 الی 5.5 کیلوگرم
طول عمر: 15  الی 20 سال
اصل و نسب: ایران

تاریخچه نژاد گربه پرشین:

محققان بر این باورند که ژن قالب موهای بلند، به‌‌طور خود به خود از طریق جهش در جمعیت گربه‌ها در مناطق سرد کوهستانی ایران ظاهر شد.
هر دو گربه Angora و Persian در دست‌نوشته Voyages de Pietro della Valle ذکر شده‌اند. او پرشین ها‌ را خاکستری با موی بسیار بلند ابریشمی و براق توصیف کرده است. وی خاطرنشان کرده است: این گربه ها در استان خراسان ایران ساکن بودند و همراه با پرتغالی‌ها از هند آمده بودند.

مسافران دیگر, گربه‌های ایرانی و آنگورا را به فرانسه و سپس به انگلستان آوردند و باعث شدند تا چندین سال آنها “گربه فرانسوی” نامیده شوند. در بریتانیا نیز گربه های پرشین به سرعت محبوب شدند. در ابتدا آنگوراها به دلیل موهای سفید ابریشمی خود ترجیح داده می‌شدند اما در نهایت، بریتانیایی‌ها به دنبال نسخه ای با موهای پر تراکم‌تر بودند.

در اوایل دهه 1900، گربه های پرشین بسیار محبوب شده بودند, مخصوصا پرشین‌ها‌ی چشم آبی. احتمالاً به این دلیل که ملکه ویکتوریا مادر دو گربه پرشین بود.

گربه های پرشین در اواخر صده 1800 به آمریکا آورده شدند و در آنجا با استقبال پرشوری روبرو شدند. پرشین‌ به سرعت گوی رقابت را ربود و خیلی سریع جایگاهش را به‌عنوان گربه برتر از‌ آن خود کرد. پرشین‌ آمریکایی سبکی منحصر به فرد ایجاد کرد و به شکلی که امروز می‌بینیم تکامل یافت. آنها تقریبا محبوب‌ترین نژاد شجره‌‌دار در آمریکای شمالی هستند.

گربه پرشین

شخصیت گربه پرشین:

اگر می‌خواهید که گربه های تان مانند پاپ کورن به این طرف و آن طرف بپرند، گربه پرشین را انتخاب نکنید. اما اگر گربه‌های آرام و شیرین‌خو را دوست دارید، پرشین‌ها همراهان کاملی هستند. آنها دوست دارند بین دوره‌های استراحت سلطنتی‌شان در فضای استراحت مورد علاقه شما بازی کنند.

آنها باهوش هستند اما به اندازه برخی نژادها کنجکاو و فعال نیستند. پرشین‌ها برای صاحبان خود فداکارند، اما می‌توانند در اعطای این افتخار گزینشی عمل کنند. شما باید اعتماد و عشق آنها را به دست آورید.

آنها اشتیاق به محبت و مهربانی دارند و دوست دارند که مورد نوازش قرار بگیرند، اما مانند برخی نژاد های دیگر شما را برای جلب توجه آزار نمی دهند و شما را مجبور به این کار نمی‌کنند.
پرشین‌ها به گذراندن وقت با شما نیاز دارند و همچنین موهای زیبایشان نیاز به نظافت روزانه دارد تا آنها را در شرایطی خوب و بدون گره نگه دارید.

گربه پرشین

سلامتی و بیماری ها در گربه پرشین:

گربه های شجره‌دار مانند گربه پرشین هم مانند گربه‌های نژاد مخلوط، مشکلات سلامتی منحصربفرد خود را دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. پرشین ها مستعد ابتلا به تعدادی از مشکلات سلامتی بالقوه هستند که بیشتر به ساختار صورت آنها مربوط می‌شود:

  • مشکل تنفس یا تنفس پر سر و صدا ناشی از منقبض شدن سوراخ های بینی.
  • مال اکلوژن های دندانی، به این معنی که دندان ها به خوبی به هم متصل نمی‌شوند.
  • اشک‌ریزی بیش از حد.
  • بیماری های چشمی مانند چشم گیلاسی و آنتروپیون.
  • حساسیت به حرارت.
  • بیماری کلیه پلی کیستیک که آزمایش ژنتیکی برای آن در دسترس است.
  • استعداد ابتلا به کرم حلقوی، عفونت قارچی.
  • سبوره اولئوسا، یک بیماری پوستی که باعث خارش، قرمزی و ریزش مو می‌شود.

نکته: صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

مراقبت و نگهداری از گربه پرشین:

اگرچه آنها می‌توانند مقدار زیادی ریزش مو داشته باشند، اما نظافت مناسب باعث می‌شود که بچه گربه پرشین شما موها را در تمام خانه شما پخش نکند. برای جلوگیری از گره خوردن و مات شدن و از بین بردن موهای شل، موهای او را روزانه شانه کنید. حمام کردن یک بار در ماه (پس از شانه کردن کامل) باعث می‌شود خز و پوست او سالم و عاری از آلودگی باشد.

رنگ مو و آرایش گربه پرشین:

پرشین ظاهری متمایز دارد: سر بزرگ و گرد – چشم های بزرگ و گرد – بینی کوتاه – گونه های پر – و گوش های کوچک با نوک گرد. سر توسط یک گردن کوتاه و ضخیم و یک بدن فریبنده محکم و عضلانی متصل می‌شود.

پاهای گربه ایرانی, کوتاه، ضخیم و قوی با پنجه های بزرگ گرد است. دم او کوتاه اما متناسب با طول بدن گربه است. موی بلند ضخیم و براق با بافتی ظریف ظاهر پرشین را کامل می‌کند.

گربه پرشین

کودکان و سایر حیوانات خانگی:

گربه های پرشین انتخاب خوبی برای یک خانه پر از بچه‌ و سگ‌های پرهیاهو نیستند، اما هیچ مخالفتی هم ندارند که یک کودک آرام با آنها بازی کند یا با سگی دوستانه که آنها را تعقیب نمی‌کند همنشین شوند.

محیط های پر سر و صدا به سبک گربه پرشین نیستند. آنها گربه‌های آرامی هستند که خانه ای آرام را ترجیح می‌دهند که در آن هر روز تغییری جدید رخ نمی‌دهد.

پرشین ها نیازهای ساده‌شان را می‌شناسند: وعده‌های غذایی منظم، کمی بازی با موش اسباب‌بازی و عشق ساده صاحبشان که ده برابر آنرا به شما بر‌میگردانند.

گربه پرشین

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

آیا شما یک گربه پرشین در خانه دارید!؟ رفتار او در خانواده چگونه است!؟ در قسمت نظرات پایین, ما را در این خصوص آگاه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب