مالتیز (Maltese)

مالتیز یک سگ کوچک و نترس است که منشاء آن ایتالیا و مصر است. این سگ به عنوان یکی از زیباترین نژاد های عروسکی, کاملا مناسب زندگی آپارتمانی است. ویژگی بارز این نژاد انرژی زیاد, هوش بالا و شیرین بودن است. او یک همراه همیشگی و دوستدار خانواده است.

فهرست مطالب

سگ مالتیز یک سگ پر انرژی است که در ورزش های مختلف سگها همیشه کاندید بردن جایزه است. اما بیشترین چیزی که آنها می‌خواهند این است که در کنار خانواده باشند. حتی والدین تازه‌کار نیز این توله سگها را به عنوان یک عضو دوست داشتنی و عالی برای خانواده می‌دانند.

اگر‌چه نژاد مالتیز از نژاد های اصیل است اما گاهی اوقات در پناهگاه ها نیز می‌توان آنها را یافت کرد. اگر می‌خواهید سگی را به خانه بیاورید به یاد داشته باشید به سرپرستی قبول کنید, خرید نکنید!

معرفی کامل سگ نژاد مالتیز

تمام حقایق و خصوصیات نژاد مالتیز (Maltese) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد مالتیز:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.
سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگ ها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند. مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است. شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید! همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند. آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.
سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می‌کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می‌تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.
سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا گری هوند در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.
سگ هایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژاد های با دماغ کوتاه مانند بولداگ یا پاگ نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.
سگ هایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
4/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیرگذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحت‌تر پیوند می‌خورند.
سگ های کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد. ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند (که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند شی هوا هوا همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.
سگ هایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس‌زا گاز بگیرند. کودکان و سگ های کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگ ها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می‌دوند. نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست.
سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.
پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد
سگ هایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگ های غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می‌دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگ های با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.
سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
2/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از مو های سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژاد ها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.
برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.
سگ هایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگ های مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند. اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.
سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می‌شوند. برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند. دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت می کنید یا خیر؟!
سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژاد ها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند. اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.
سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند. همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می‌کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید. اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می‌تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا می شناسند، تا گریت دن یا دانمارکی بزرگ. اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!
بسیاری از سگ های بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.
سگ های سایز متوسط را مشاهده کنید
سگ های سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
3/5

سگ های با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهر ترند. سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند. بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”
در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.
در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.
سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگ ها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمی خواهید، مثل کندن و جویدن.
آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.
سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژاد ها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین. اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).
سگهایی که گاز گاز می‌کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.
این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب‌کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند. سگ هایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامیکه بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.
برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می‌شدند، به طور معمول پرندگان را تعقیب نمی‌کردند، اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند، احتمالاً به سختی می‌توانستید توجه آنها را به خود جلب کنید.
سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید. 

برخی از نژاد‌ ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس کردن یا زوزه کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!
اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگ تان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟ آیا شما در خانه هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟
در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت تری انتخاب کنید.
فهرست سگ هایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژاد ها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبرین برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می‌کنند. بسیاری از سگ های شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت‌سر‌گذاشتن شما باشد.
سگ هایی کمتر مستعد سرگردان‌شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
3/5

سگهای پر انرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کار های سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پا های جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.
 سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه‌های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می‌طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم‌خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.
از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه‌تری نسبت به زندگی دارد.
 سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصرگاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار. بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند, مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند. حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این میتواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.
سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند. اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟
همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.
سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ خانواده
قد: ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر از شانه
وزن: تا ۳.۱۷ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ الی ۱۵ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد مالتیز:

در طول تاریخ به این نژاد نام های بسیاری اختصاص داده شده است. سگ ملیتا، سگ باستانی مالتا، نجیب زاده پشمالو، مالتیز التیام بخش و غیره, القابی است که به این نژاد داده شده است اما امروزه فقط به نام مالتیز شناخته می‌شوند. این نژاد عروسکی به مو‌های ابریشمی سفید که روی بدنش کشیده شده است مشهور است.

این نژاد در سالهای دور در رنگهای مختلف وجود داشت, اما امروزه اکثرا سفید هستند. هنگامیکه یک مالتیز حرکت می‌کند بنظر میرسد او زیر ابر مو های سفید خود شناور است. او به دلیل اینکه پوشش زیرین ندارد از ریزش موی کمتری برخوردار است و بسیاری از افراد این نژاد را ضد آلرژی می‌دانند.

مالتیز یک سگ شیرین و باهوش است که دوستدار خانواده خود است و به عنوان یکی از کوچکترین نژاد های عروسکی, کاملا مناسب زندگی آپارتمانی است. او هرجا زندگی کند به آن وفق پیدا می‌کند و از آن نگهبانی می‌کند.
او اگرچه ظریف و اشرافی بنظر می‌رسد، اما می‌تواند بسیار پر‌ انرژی نیز باشد. آنها در صورتی که پاداش و جایزه خوب بگیرند سریع یاد می‌گیرند و آموزش پذیری خوبی دارند.

به دلیل اینکه مالتیز ها سابقه طولانی در همراهی انسان و سگ خانواده بودن دارند, به توجه زیادی نیاز دارند و از تنهایی و جدایی مضطرب می‌شوند. اگر هر روز مدت زیادی تنها بمانند می‌توانند مخرب باشند و زیاد پارس کنند. با توجه به اینکه هیچ نژادی کامل نیست, آنها هم گاهی اوقات نسبت به کودکان یا سگ های دیگر کم طاقت می‌شوند, مخصوصا اگر خیلی ناز پرورده بزرگ شده باشند. اگر این اتفاق رخ دهد می‌توانند خشن باشند و اگر حیوانات یا افراد به عنوان تهدیدی برای خانواده انسانی شان شناخته شوند پارس می‌کنند و حتی گاز می‌گیرند.

مالتیز ها برای خانواده هایی که دارای کودکان خردسال می‌باشند مناسب نیستند, زیرا آنها بسیار کوچک هستند و به راحتی آسیب می‌بینند. مانند همه سگها باید به آنها جایگاه شان در خانه، اجتماعی بودن و آموزش های اطاعت پذیری اساسی یاد داده شود.

اطلاعات بیشتر سگ نژاد مالتیز

تاریخچه نژاد مالتیز:

سگ مالتیز یکی از قدیمی‌ترین نژاد های عروسکی است که حداقل دو هزار سال قدمت دارد. حتی ارسطو نیز از آنها نام برده است. یونانی ها برای مالتیزهای خود مقبره درست می‌کردند. همچنین تصاویر سگهایی شبیه آنها در آثار مصری حاکی از آن است که آنها از همان زمان ها گرانبها و مورد توجه بوده اند.

قرن ها بعد مصریان و بسیاری از اروپاییان فکر می‌کردند مالتیز توانایی درمان بیماری های مردم را دارد, به همین دلیل آنها را روی بالش فرد بیمار قرار می‌دادند. یکی از نامهای آنها به نام “التیام بخش” الهام گرفته شده از این موضوع است. حتی در دوران دورتر نیز این نژاد در فرهنگ‌های اطراف مدیترانه گسترش یافته بود.

اما مالتیز از هرکجا که می‌آمد شکوفا میشد و گسترش می‌یافت. تا قرن پانزدهم او جایگاه مطمئنی را در آغوش و قلب اشراف فرانسوی پیدا کرده بود. این نژاد در زمان سلطنت هنری هشتم وارد جزایر انگلیس شد و در پایان قرن شانزدهم، مالتیز به حیوان خانگی مورد علاقه خانم های نجیب و سلطنتی تبدیل شده بود. او سگ کوچک مورد علاقه ملکه الیزابت اول، ماری ملکه اسکاتلندی و ملکه ویکتوریا بود. نقاشان زیادی از جمله گویا و سر جوشوا رینولدز، این سگ های کوچک را در پرتره زنان زیبا گنجانده اند.

مالتیز همیشه یکی از محبوب ترین نژاد ها در بین تماشاگران در نمایشگاه‌های سگ است و اغلب برنده گروه عروسکی ها است. آنها در مسابقات “بهترین نمایش Best in Show” هم سابقه بسیار خوبی دارند.

تاریخچه سگ نژاد مالتیز

اندازه نژاد مالتیز:

مالتیز در سن بلوغ نباید بیش از ۳.۱۷ کیلوگرم وزن داشته باشد, قد نر ها باید از شانه ۲۰ الی ۲۵ سانتیمتر باشد در حالیکه طول ماده ها باید بین ۲۰ الی ۲۳ سانتیمتر از شانه باشد.

شخصیت سگ مالتیز:

مالتیز یک سگ با نشاط و سر زنده است. او به خوبی با شما تمرین می‌کند و به تشویق های مثبت مانند جایزه (تشویقی) و بازی پاسخ خوبی نشان می‌دهد. بی باک و نترس است و هر شخص یا حیوانی که ملاقات می‌کنید را بعنوان دوست می‌بیند. شیرین و بامزه هستند, و به خوبی می‌توانند جای خود را در دل شما باز کنند.

روحیه و خلق و خوی آنها تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله وراثت، آموزش، و معاشرت آنها می‌باشد. توله‌های زیبای مالتیز کنجکاو و بازیگوش هستند، و تمایل دارند به مردم نزدیک شوند و توسط آنها نگهداری شوند. او یک سگ میانه رو است، سگی که نه سختگیر و خشن است نه گوشه گیر. مانند هر سگ دیگری مالتیز نیز به اجتماعی شدن اولیه نیاز دارد. قرار گرفتن در معرض انسان ها، مکان‌های مختلف، صدا ها و تجربیات مختلف به اجتماعی شدن کمک می‌کند.

بویژه هنگامی که آنها جوان هستند معاشرت کمک زیادی به روند اجتماعی شدن می‌کند.

سلامتی و بیماری های نژاد مالتیز:

مالتیز ها بطور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژاد های سگ مستعد ابتلا به برخی شرایط و بیماری ها هستند. به همین دلیل است که حفظ مراقبت خوب و معاینات منظم دامپزشکی مهم است. مالتیز ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه و یا به برخی از آنها دچار شود, اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

اگر در حال خرید توله سگ هستید، یک پرورش دهنده خوب پیدا کنید که به شما والدین توله سگ را نشان دهد. مجوز‌های بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ در یک شرایط خاص پرورش و معاینه شده است.

در‌ رفتگی کشکک (Patellar luxation):

به معنای در رفتن قسمت کشکک (استخوان در مفصل) است. در‌ رفتگی کشکک در نژاد مالتیز هم اتفاق می افتد و هنگامی است که مفصل زانو (غالباً از یک پای عقب) به داخل و خارج از محل خود بلغزد, که در این حالت ایجاد درد می‌کند و ممکن است فلج کننده باشد. اما بسیاری از سگها که با این مشکل روبرو هستند زندگی نسبتاً عادی دارند.

شنت کبدی پورتوسیستمیک:

این اختلال کلیوی در مالتیز زمانی اتفاق می‌افتد که یک رگ بصورت غیر طبیعی باعث مسدود شدن مسیر خون از کبد و در نتیجه عدم تصفیه بدن شود.

افت قند خون:

این بیماری به دلیل پایین آمدن قند خون در مالتیز ایجاد می‌شود. برخی از علائم ممکن است شامل ضعف، گیجی، راه رفتن لرزان و گاها تشنج باشد. اگر سگ شما مستعد این امر است، در مورد اقدامات پیشگیری و درمان با دامپزشک صحبت کنید.

سندروم لرزاننده سگ سفید:

این اختلالی است که در درجه اول سگهای سفید را تحت تأثیر قرار می‌دهد. علائم این بیماری لرزش در کل بدن، عدم هماهنگی و حرکات سریع چشم است. معمولا در سن شش ماهگی تا سه سالگی سگ شروع می‌شود و زمانی ایجاد می‌شود که سگ دچار استرس یا هیجان بیش از حد می‌شود. این وضعیت دردناک نیست و بر شخصیت و رفتار سگ تأثیر نمی گذارد. اگر مشکوک هستید که مالتیز شما مبتلا به سندرم لرزاننده سگ سفید است، در مورد اقدامات درمانی با دامپزشک خود صحبت کنید.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

PRA این یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم می‌شود و در نهایت موجب نابینایی می‌گردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینای از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها می‌توانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می‌تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد.

فقط در اینصورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید. پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می‌کنند.

تخریب نای (collapsing Trachea):

برخی سگها از جمله نژاد مالتیز مستعد این بیماری هستند, بطوریکه نای که هوا را به ریه می‌رساند, دچار اشکال می‌شود. متداول ترین علامت نای تخریب شده، سرفه مزمن، خشک و سخت است که بسیاری آن را شبیه به “صدای غاز” می‌دانند. نای تخریب شده را می‌توان از طریق جراحی درمان کرد.

عطسه معکوس:

وقتی سگ بیش از حد هیجان زده شود اتفاق می‌افتد, غذا را سریع قورت می‌دهند, ترشحات بینی به دهان میریزد, و باعث بسته شدن لوله های تنفسی می‌شود. در سگ مالتیز نیز این اتفاق ممکن است بیافتد, به همین دلیل گاهی اوقات شاید صدای خس خس بشنوید. سعی کنید با آنها با آرامش صحبت کنید و آنها را آرام کنید تا مشکل کمتر شود. برخی می‌گویند فشار دادن سوراخ های بینی باعث بسته شدن لوله های تنفسی می‌شود و باعث میشود سگ از طریق دهان نفس بکشد.

سلامتی و بیماری ها

مراقبت و نگهداری از مالتیز:

مالتیز ها از پیاده روی یا بازی در خارج از خانه لذت می‌برند. آنها غالباً تا پیری بازیگوش می‌مانند. از آنجا که آنها در فضای بسته هم فعال هستند و به ورزش زیادی احتیاج ندارند، برای سالم نگه داشتن آنها تلاش زیادی لازم نیست. به عنوان یک قاعده کلی، صبر کنید تا توله سگ مالتیز شما ۸ ماهه شود تا بتوانید با او پیاده روی کنید، زیرا استخوان های او هنوز در حال رشد هستند.

بگذارید توله سگ شما با سرعتی که دوست دارد در حیاط خانه تان بدود و بازی کند تا زمانیکه بالغ شود. و سپس قبل از شروع برنامه تمرینی تان یا ورزش بیشتر صبر کنید و او را برای معاینه نزد دامپزشک خود ببرید. او قطعاً یک سگ خانگی است و گرما یا سرمای زیاد را نمی تواند به خوبی تحمل کند. بسیاری از مردم، مالتیز های خود را طوری نگهداری می‌کنند که مجبور نباشند وقتی هوا خیلی گرم یا سرد است، آنها را به بیرون از خانه ببرند.

تغذیه:

مقدار روزانه توصیه شده: ۴/۱ تا ۲/۱ ظرف غذای خشک مرغوب در روز که به دو وعده تقسیم می‌شود. با اندازه گیری و غذا دهی منظم, از چاق شدن مالتیز خود جلوگیری کنید. برای تشخیص تناسب وزن سگ خود آنرا نزد دامپزشک ببرید اما راهکار‌ هایی هم برای اندازه گیری شخصی وجود دارد. دستان خود را بر روی بدن او قرار دهید، انگشت شست را در امتداد ستون فقرات قرار دهید و انگشتان را از طرف دیگر باز کنید.

اگر می‌توانید دنده‌های او را حس کنید حال او خوب است، اما اگر آنها زیر یک لایه چربی دفن شده بودند زمان آن است که رژیم غذایی او را عوض کنید. بعضی از مالتیز ها سیستم گوارش ضعیفی دارند و به راحتی با همه غذا ها سازگار نیستند. اگر دچار مشکلات دندان یا لثه باشند نیز باعث ایجاد اشکال در تغذیه سگ می‌شود. اگر مالتیز شما هنگام غذا خوردن یا بعد از غذا خوردن احساس ناراحتی می‌کند، او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

رفتار مالتیز با کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

اکثر پرورش دهندگان معتبر مالتیز این سگ را به خانواده های دارای فرزند خردسال واگذار نمی‌کنند. برای کودک خردسال خیلی آسان است که به یک مالتیز کوچک آسیب برساند (فقط با انداختن آنها). یا ممکن است روی او قدم بگذارد یا آن را محکم بغل کند. او در خانه ای با بچه های بزرگ تر و آرام‌ تر و بزرگسالان که می‌دانند چطور با یک سگ کوچک رفتار کنند ایمن تر و راحت تر زندگی می‌کند.
آنها از اندازه کوچک خود اطلاع ندارند و باید از گرفته شدن توسط سگهایی که اندازه آنها ده یا بیست برابر از خودشان است، محافظت شوند.

ارتباط این نژاد با کودکان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب