گلدن رتریور (golden retriever)

گلدن رتریور سگ محبوب و دلنشین دنیای سگ ها است, که منشاء آن اسکاتلند است. رفتار دوستانه و صبورانه این نژاد آنها را به حیوانات خانگی عالی تبدیل کرده است. ویژگی مهم این نژاد هوش بالای او است.

فهرست مطالب

گلدن رتریور یک سگ پر موی پر طرفدار است, که به دلیل ویژگی های خاص اش یکی از محبوب ترین ها در دنیای سگ ها است. رنگ مو های نژاد گلدن رتریور عمدتا در سه رنگ طلایی, کرم, و مایل به سرخ می باشد. او سگی است شاد و بازیگوش با شخصیت باهوش و وفادار که برای خانواده مناسب است, همچنین یک سگ درمانی نیز محسوب می شود. طبق تحقیقات انجام شده منشا گلدن رتریور کشور اسکاتلند است.

سگ های گلدن در توپ بازی، جستجو و بو کشیدن (که در قدیم شکارچیان استفاده می‌کردند) عالی هستند. آنها همچنین پس از آموزش, برای بو کشیدن کالای قاچاق نیز بسیار عالی عمل می‌کنند.

گلدن ها ذاتا ورزشکار هستند و در مسابقات ورزشی سگ ها مانند چابکی و اطاعت پذیری عملکرد خوبی دارند. تربیت این نوع سگها نسبتا آسان است و تقریبا در هر خانه و با هر خانواده ای به راحتی کنار می‌آیند. آنها با بچه ها عالی هستند و از خانواده شان بخوبی محافظت می‌کنند. اگر یک همراه وفادار، دوست داشتنی و باهوش می‌خواهید، یک توله سگ گلدن رتریور را به سرپرستی بگیرید. ما به شما سگهای سایز متوسط این نوع نژاد را پیشنهاد می‌کنیم, و در ضمن باید به فکر ریزش موی زیاد آنها نیز باشید.

معرفی و مشخصات گلدن رتریور

تمام حقایق و خصوصیات نژاد گلدن رتریور (Golden retriever) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد گلدن رتریور:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی‌سازد سگ های کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا گری هوند در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند بولداگ یا پاگ نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
5/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند (که در واقع پیت بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند شی هوا هوا همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگ های غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگ های با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگ هایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
4/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگ ها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان شی هوا هوا که در فارسی به چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا گریت دن یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگ های سایز متوسط را مشاهده کنید

سگ های سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
4/5

سگ های با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می‌اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.
سگ هایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید.

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین‌ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامی که بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند معمولا پرندگان را تعقیب نمی کردند, اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند تمام حواس شان به پرندگان بود.


سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

برخی از نژاد‌ ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت‌تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس‌کردن یا زوزه‌کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟ آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبرین برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر‌گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
4/5

سگهای پر انرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کارهای سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پاهای جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصر گاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این می تواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می‌تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ های ورزشی
قد: ۵۳ الی ۶۰ سانتیمتر از شانه
وزن: ۲۴ الی ۳۴ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ الی ۱۲ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد گلدن رتریور:

نژاد گلدن رتریور یکی از ده نژاد سگ محبوب دنیا است. از خصوصیات گلدن رتریور می توان از هوش بالا, خوش رفتاری، زیبایی و وفاداری نام برد.

سگ طلایی به آرامی و کند بالغ می‌شود و شخصیت بازیگوش یک توله‌سگ را تا سه یا چهار سالگی حفظ می‌کند. این موضوع می‌تواند لذت بخش یا در بعضی موارد آزار دهنده باشد, اما به هر حال او بسیاری از صفات تولگی خود را تا پیری حفظ می‌کند.

گلدن رتریور در اصل برای کار های سخت جسمی مثل بازیابی شکار برای شکارچیان پرورش یافته است. بنابراین به ورزش روزانه نیاز دارد, مانند پیاده روی یا آهسته دویدن, وقت گذرانی در حیاط یا دویدن در ساحل یا دریاچه (گلدن‌ها عاشق آب هستند).

سگ های گلدن رتریور مانند سایر نژاد های باهوش که برای کار پرورش یافته اند باید کاری برای انجام داشته باشند. مانند آوردن وسایل، بیدار کردن اعضای خانواده یا رقابت در ورزش های سگ ها. این جمله را حتما به یاد داشته باشید که یک گلدن خوش رفتار, یک گلدن خسته است.

شما  باید آمادگی داشته باشید تا علاوه بر دادن ورزش های جسمی و ذهنی به گلدن رتریور، او را در فعالیت های خانوادگی خود نیز شرکت دهید. گلدن رتریور یک سگ خانواده است و باید در کنار پَک خود باشد. بنابر‌این قبل از به سرپرستی گرفتن او به این فکر کنید که باید او را همیشه در کنار خود یا خانواده داشته باشید.

گلدن قطعاً یک سگ صرفا نظاره گر نیست و ممکن است وقتی غریبه ها می‌آیند پارس کند، اما این موضوع را زیاد جدی نگیرید. به احتمال زیاد او دم خود را تکان می دهد و به آنها لبخند طلایی براق خود را نشان خواهد داد.

اطلاعات در مورد نژاد گلدن رتریور

تاریخچه گلدن رتریور:

نژاد گلدن رتریور در اسکاتلند، در ملک شخصی به نام “دادلی ماجوریبانکس” که در واقع بارون شهر تویدموث بود رشد کرده است. 

آقای دادلی مانند بسیاری از افراد دیگر در زمانه خویش، از همه نوع حیوانات پرورش میداد و سعی در پرورش نژادهای مختلف داشت. سگ مورد علاقه او سگی بود که شکارچی پرندگان آبی بود, با بینی عالی که نسبت به سگ های ستر (Setter) و اسپانیل خود از حساسیت بالاتری برخوردار بود. در ضمن او سگی می‌خواست که کاملا به خانواده وفادار باشد.

او سگ های خود را به اسکاتلند برد و در سال‌های ۱۸۶۸ و ۱۸۷۱ یک اسپانیل تربیت کرد که به آوردن شکار علاقمند, و همچنین به خانواده نیز وفادار بود. دقیقا خصوصیاتی که امروزه در گلدن رتریور‌ ها می‌بینید.

هزار توله از فرزندان آن سگ با موهای کمی فر و قابلیت باز آوردن شکار پرورش داده شدند. او بیشتر توله‌سگهای زرد را نگه داشت تا به برنامه تولید مثل خود ادامه دهد و مابقی را به دوستان و اقوام هدیه داد.

تعجب آور نیست که این نژاد ابتدا به دلیل مهارت های خود در زمینه شکار توجه ها را به خود جلب کرد. یکی از مشهور‌ترین نوادگان آنها Don of Gerwyn نام داشت که در سال 1904 در مسابقات gundog league برنده شد. کلوپ کنل در انگلیس در سال ۱۹۱۱ رسماً گلدن رتریور را به عنوان یک نژاد متمایز به رسمیت شناخت. ازآن زمان آنها به شکل “رتریور زرد یا طلایی” طبقه بندی می شدند که در  سال ۱۹۲۰ نام رسمی این نژاد به گلدن رتریور (رتریور طلایی) تغییر پیدا کرد.

کنل کلوپ امریکا نیز در سال ۱۹۳۲ این نژاد را به رسمیت شناخت و هم اکنون دومین نژاد محبوب سگ در امریکا به شمار می رود.

تاریخچه سگ گلدن رتریور

اندازه نژاد گلدن رتریور:

وزن نر‌ ها ۲۹ تا ۳۴ کیلوگرم و قد آنها ۵۸ تا ۶۰ سانتیمتر است. قد ماده ها به طور کلی۵۳ تا ۵۸ سانتیمتر و وزن آنها ۲۴ تا ۳۰ کیلوگرم است. قد گلدن رتریور معمولا تا یک سالگی  و وزن آنها تا ۲ سالگی به تکامل میرسد.

شخصیت گلدن رتریور:

یک طبیعت شیرین و آرام مهمترین خصوصیت این نژاد است. گلدن برای همراهی با مردم تربیت شده است و مشتاق جلب رضایت صاحب خود است. گرچه او دارای ویژگی های خوبی است اما مثل همه سگ ها, گلدن هم باید به خوبی آموزش داده شود تا از میراث بار ارزش خود بیشترین استفاده را ببرد.

شخصیت گلدن رتریور

مانند هر سگ دیگری، گلدن رتریور نیز به اجتماعی شدن اولیه احتیاج دارد: قرار گرفتن در معرض افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربه های مختلف در سن جوانی. معاشرت به شما اطمینان می‌دهد که توله سگ طلایی شما به یک سگ بزرگ کامل تبدیل شود. برای مطالعه روش های اجتماعی کردن سگ طلایی خود می توانید به مطلب اجتماعی کردن یا معاشرتی کردن سگ مراجعه کنید.

سلامتی و بیماری های سگ گلدن رتریور:

گلدن رتریور ها بطور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادهای سگ مستعد ابتلا به برخی بیماری ها نیز هستند. گلدن ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه و یا به برخی از آنها دچار شود، اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

توجه: اگر در حال خرید توله سگ هستید، یک پرورش دهنده خوب پیدا کنید که به شما اجازه مشاهده مشخصات والدین توله سگ را بدهد. مجوزهای بهداشتی ثابت می‌کنند که یک سگ برای موارد خاص چک شده است یا خیر.

سلامتی و بیماری های نژاد سگ گلدن رتریور

دیسپلازی مفصل ران (hip dysplasia):

یک شکل گیری غیر طبیعی از مفصل ران که می‌تواند باعث درد و لنگی در گلدن رتریور شود. این یک بیماری ارثی است که استخوان ران به خوبی در داخل مفصل رانی قرار نمیگیرد. برخی از سگها روی یک یا هردو پای عقب خود احساس درد و لنگی را نشان می‌دهند اما برخی دیگر این علائم را از خود نشان نمی دهند و بصورت چشمی قابل مشاهده نیست. (عکس برداری با اشعه ایکس مطمئن ترین راه برای مشخص شدن این مشکل است).

دیسپلازی آرنج (Elbow Dysplasia):

این یک بیماری وراثتی است که در سگ های نژاد بزرگ دیده می‌شود. تصور می شود که علت آن رشد متفاوت سه استخوان آرنج سگ باشد که باعث شل شدن مفصل می شود. و این می تواند به لنگیدن دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است برای اصلاح مشکل جراحی، یا دارویی برای کنترل درد را به شما توصیه کند.

آب مروارید (Cataracts):

مانند انسانها، آب مروارید سگ با لکه های ابری روی لنز چشم مشخص می شود که می‌تواند با گذشت زمان پیشرفت کند. این بیماری ممکن است در هر سنی ایجاد شود و اغلب اختلال شدیدی در بینایی ایجاد نمی کند ، اما برخی موارد باعث کاهش شدید بینایی می شوند. سگهای پرورشی از جمله گلدن رتریور باید توسط چشم پزشک دامپزشکی دارای مجوز مورد بررسی قرار گیرند تا گواهی فاقد بیماری ارثی چشم دریافت کنند. آب مروارید را معمولاً می توان با جراحی برداشت و نتیجه خوبی گرفت.

آتروفی شبکیه پیشرونده (PRA):

PRA یک اختلال تحلیل برنده چشم است. که باعث از دست دادن گیرنده های نوری پشت چشم میشود و در نهایت موجب نابینایی میگردد. PRA سال ها قبل از اینکه سگ علائم نابینای از خود نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها میتوانند از حواس دیگر خود برای جبران نابینایی استفاده کنند و یک سگ نابینا هم می تواند یک زندگی شاد برای خود بسازد. فقط در اینصورت وسایل منزل خود را که او به جایگاه آنها عادت کرده است زیاد جابجا نکنید.

پرورش دهندگان معتبر و مسئولیت پذیر، چشم سگهای خود را سالانه توسط چشم پزشک دامپزشکی معاینه و تایید می کنند.

تنگی آئورت ساب والوولار (Subvalvular Aortic Stenosis):

این مشکل قلبی به دلیل بروز یک اتصال باریک بین بطن چپ (جریان خروجی) و آئورت ایجاد می شود. این می‌تواند باعث غش و حتی مرگ ناگهانی شود. دامپزشک می تواند آن را تشخیص داده و درمان مناسب را تجویز کند.

استئوكندروز دیسكان (Osteochondrosis Dissecans – OCD):

این وضعیت ارتوپدی، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل گلدن رتریور، معمولاً در آرنج اتفاق می افتد، اما در شانه ها نیز دیده شده است. این مشکل باعث سفت شدن دردناک مفصل می شود، تا جایی که سگ قادر به خم کردن آرنج خود نیست. این بیماری در سگهای چهار تا نه ماهه قابل تشخیص است. تغذیه بیش از حد با غذاهای سگ توله یا غذاهای پر پروتئین ممکن است در ایجاد آن نقش داشته باشد.

آلرژی:

یک بیماری شایع در سگ ها است, سه نوع اصلی وجود دارد : آلرژی های غذایی که با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی سگ درمان می شوند. آلرژی های تماسی که در اثر واکنش با موادی که سگ با آنها تماس پیدا میکند بروز می‌کنند، پودرهای ضد کک، شامپوهای سگ، یا سایر مواد شیمیایی. و آلرژی های استنشاقی که توسط مواد حساسیت زای موجود در هوا مانند گرده گل یا گرد و غبار و غیره بوجود می‌آید. که درمان آنها ممکن است شامل محدودیت های غذایی، داروها و تغییرات محیطی باشد.

بیماری ون ویلبراند (Von Willebrand’s Disease):

این یک اختلال خونی ارثی است که توانایی لخته شدن خون را مختل می کند. علامت اصلی خونریزی بیش از حد پس از آسیب یا جراحی است. علائم دیگر شامل خون دماغ، خونریزی لثه یا خونریزی در معده یا روده است. هیچ درمانی وجود ندارد و انتقال خون از خون سگهای طبیعی در حال حاضر تنها درمان است. تحقیقات در مورد روش های درمانی جدید از جمله دارو در حال انجام است. بیشتر سگهایی که به بیماری فون ویلبراند مبتلا هستند می‌توانند زندگی عادی داشته باشند. دامپزشک می تواند سگ گلدن رتریور شما را از نظر شرایط این بیماری آزمایش کند.

پیچ خوردگی معده – ولوولوس (Gastric Dilatation-Volvulus):

که معمولاً نفخ نامیده می‌شود، این یکی از تهدیدات زندگی سگهای بزرگ با سینه ای فراخ است. به خصوص اگر آنها یک وعده غذایی زیاد را سریع و همچنین با آب فراوان خورده باشند، یا اینکه بعد از غذا خوردن تمرین یا ورزش کرده باشند. نفخ شکم هنگامی اتفاق می افتد که معده با گاز یا هوا پرشده و سپس اصطلاحا پیچ خوردگی بوجود می آید. در این حالت سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست تا از شر هوای اضافی معده خود خلاص شود. جریان خون به قلب دچار مشکل می شود، فشار خون پایین می آید و سگ شوکه می شود. بدون توجه فوری پزشکی سگ حتی ممکن است بمیرد.

اگر مشاهده می کنید که شکم سگ شما باد کرده است به نفخ مشکوک شوید. به شدت آب دهان او ریزش پیدا می کند، و اوق زدن بدون استفراغ یا بالا آوردن.

همچنین ممکن است آنها بی قرار، افسرده، بی حال، و ضعیف بنظر بی ایند اما ضربان قلب آنها تند بزند.

اگر این علائم را مشاهده کردید، هر چه زودتر گلدن رتریور خود را به دامپزشک برسانید.

صرع (Epilepsy):

صرع نوعی اختلال مغزی است که باعث تشنج و تشنج دوره ای می شود. دامپزشک شما باید برای تعیین اینکه چه دارویی را تجویز کند بداند که شدت حملات تشنج چقدر است و در چه بازه های زمانی اتفاق می‌افتد.

کم کاری تیروئید (Hypothyroidism):

این نوعی اختلال در غده تیروئید است که تصور می شود باعث ایجاد بیماری هایی مانند صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، لکه های تیره روی پوست و سایر بیماری های پوستی می شود. با دارو و رژیم غذایی درمان می‌شود.

همانژیوسارکوم (Hemangiosarcoma):

این یک شکل بسیار خطرناک از سرطان است که از پوشش رگ ها و طحال منشا می‌گیرد. این بیماری معمولاً در سگ های میانسال و مسن رخ می‌دهد.

استئو سارکوما (Osteosarcoma):

به طور کلی نژادهای بزرگ و غول پیکر را تحت تأثیر قرار می‌دهد، استئوسارکوما یک سرطان استخوان تهاجمی است. اولین نشانه استئوسارکوم لنگیدن است، اما سگ به اشعه ایکس نیاز دارد تا علت سرطان تشخیص داده شود. استئوسارکوم به طور تهاجمی درمان می شود، معمولاً با قطع اندام و شیمی درمانی. با درمان، سگ ها می توانند نه ماه تا دو سال یا بیشتر زندگی کنند. خوشبختانه سگ ها به خوبی با زندگی روی سه پا سازگار می شوند و از نظر شیمی درمانی مانند انسان دچار تهوع و ریزش مو نمی‌شوند.

مراقبت و نگهداری از نژاد گلدن رتریور:

گلدن رتریور ها برای اکشن و عاشقانه های فضای آزاد ساخته شده اند. اگر دوست دارید پیاده روی یا آهسته دویدن را انجام دهید، گلدن شما خوشحال می‌شود که به شما بپیوندد. اگر میخواهید در حیاط خانه توپ پرتاب کنید، آنها از پیوستن به شما بسیار خوشحال خواهند شد. آنها درست نامگذاری شده اند گلدن ها عاشق بازآوردن هستند.

خسته کردن آنها با ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش شدید دو بار در روز انجام می‌شود که باعث می‌شود وقتی به خانه باز می‌گردند آرام باشند. اما کمبود فعالیت می‌تواند منجر به مشکلات رفتاری شود.

مانند سایر نژادهای رتریور، گلدن رتریور ها نیز سگهای “دهانی” هستند، به این معنی که وقتی چیزی برای حمل در دهان خود دارند خوشحال ترند: یک توپ، اسباب بازی نرم، روزنامه یا از همه بهتر، یک جوراب بدبو.

اگر یک توله گلدن رتریور پرورش می‌دهید باید مراقبت ویژه ای داشته باشید، این سگها بین چهار تا هفت ماهگی خیلی سریع رشد می کنند که آنها را مستعد ابتلا به اختلالات استخوانی می‌کند. اجازه ندهید توله گلدن رتریور شما حداقل تا دو سالگی که مفاصلش بطور کامل شکل نگرفته است بر روی سطوح بسیار سخت, مانند سنگفرش به شدت بدود و بازی کند. بازی عادی روی چمن و کلاسهای چابکی توله سگ خوب است.

مراقبت و نگهداری از نژاد سگ گلدن رتریور

تغذیه سگ گلدن رتریور:

مقدار روزانه توصیه شده: ۲ تا ۳ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز، که به دو وعده تقسیم می‌شود.

مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ ها مانند انسان ها هر کدام منحصر بفرد هستند، و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. میزان تغذیه سگ به کیفیت غذای خریداری شده نیز بستگی دارد. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید.

غذای گلدن رتریور خود را اندازه گیری کنید و سعی کنید دو بار در روز غذا بخورند و در فاصله بین دو غذا نیز ظرف غذای شان روی زمین نماند تا همیشه غذا در دسترس شان نباشد.

اگر از اضافه وزن گلدن رتریور خود اطلاع ندارید بهتر است نزد دامپزشک بروید اما اگر خودتان قصد دارید تشخیص دهید می‌توانید از راهکار زیر استفاده کنید.

ابتدا سگ خود را از بالا به پایین نگاه کنید. باید بتوانید محل کمر او را به راحتی تشخیص دهید. سپس دست خود را به پشت آن قرار دهید, شصت در امتداد ستون فقرات, شما باید بتوانید با انگشتان رو به پایین دستتان بدون آنکه فشار شدیدی بیاورید دنده های او را حس کنید. اگر نمی توانید او به غذای کمتر و ورزش بشتر نیاز دارد.

همانطور که در بالا گفته شد, گلدن رتریور ها بین چهار تا هفت ماهگی خیلی سریع رشد می‌کنند که آنها را مستعد ابتلا به اختلالات استخوانی می‌کند, پس با یک رژیم غذایی با کیفیت و کم کالری کمک می‌کنید که رشد بیش از حد سریع آنها ملایم تر شود.

رفتار گلدن رتریور با کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

سگ گلدن رتریور دوست داشتنی با سر و صدا و هیاهوی بچه های شما اذیت نمی‌شود, در واقع او با آن رشد می‌کند. اگرچه او یک سگ بزرگ و قوی است و به راحتی می‌تواند یک کودک کوچک را به اشتباه از پا درآورد.

مانند هر نژاد دیگر، شما همیشه باید به کودکان نحوه نزدیک شدن و لمس سگ ها را بیاموزید. و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی کودک یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت. همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند که با یکدیگر کنار بیایند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند. 

نگرش گلدن رتریور ها نسبت به سایر حیوانات خانگی جالب تر است. او از همراهی سگهای دیگر لذت می‌برد و با معرفی و آموزش مناسب می‌تواند به گربه ها، خرگوش ها و سایر حیوانات اعتماد کند.

کودکان و نژاد سگ گلدن رتریور

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب