دلیل پرخاشگری سگ و خشونت سگ ها

درک انواع مختلف پرخاشگری سگ، چطور دلایل مختلف پرخاشگری سگ را بشناسیم و رفع کنیم؟

فهرست مطالب

درک انواع مختلف پرخاشگری سگ

در این مجموعه سعی می‌کنیم رفتارهای سگ را معنی کنیم تا والدین حیوان خانگی آنها را بهتر درک کنند و با آنها ارتباط بهتری برقرار کنند. پرخاشگری برای دوستداران سگ ممکن است چالش برانگیز باشد و یک سگ ممکن است به دلایل زیادی رفتارهای پرخاشگرانه داشته باشد.
توجه داشته باشید که تعداد کمی از سگ ها هستند که بدون اینکه شرایط روی آنها تاثیر بگذارد پرخاشگری کنند. معمولا این رفتارها به وقایع، روابط یا محیط های خاصی مربوط می‌شود. در اینجا برخی از اصطلاحاتی که به انواع رفتارهای پرخاشگرانه گفته می شود می‌پردازیم, این مطالب را بخاطر داشته باشید:

درک انواع مختلف پرخاشگری سگ

یک سگ می‌تواند به دلایل زیر پرخاشگری کند:

 

به دلیل محافظت از منابع:

بسیاری از سگها هنگام محافظت از یک منبع با ارزش رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می دهند. این منبع می‌تواند هر چیزی باشد، نه فقط غذا یا اسباب بازی، بلکه می‌تواند جای خوابشان یا صاحب شان باشد. معمولاً این سگ ها هشدارهایی مانند غرغر کردن، خرخر کردن می‌دهند و باید توجه داشته باشید که در صورت بی اعتنایی به این هشدارها ممکن است شما را گاز بگیرد.

 

 به دلیل قلمرو:

این معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که سگ ها، سایر حیوانات یا مهمانان بدون حضور صاحب سگ وارد “قلمرو” او شوند. یا حتی در مواردی که والدین سگ در مورد این موضوع هیچ آموزشی به سگ نداده باشند می‌تواند اتفاق بیافتد. بسیار مهم است که والدین سگ برایش این مساله را روشن کنند، که در نهایت مسئول قلمرو آنها هستند نه او.

 

به دلیل حفاظت:

این موضوع نیز به قلمرو مربوط می‌شود و هنگامی رخ می‌دهد که سگ خطر و تهدیدی در مقابل خانواده حیوانی یا انسانی خود حس می‌کند. به عنوان مثال سگهای مادر ممکن است وقتی شخص یا حیوانی به توله سگهای او نزدیک می‌شوند واکنش تهاجمی نشان دهند.

 

به دلیل جای نامناسب:

این را می‌توان پرخاشگری “هدایت شده به غیر” نیز نامید. این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که سگ نتواند به محرک اصلی پاسخ دهد. برای مثال هنگامیکه سگ شما در داخل خانه است و بیرون از پنجره سگ یا غریبه ای را می‌بیند، در این لحظه ممکن است به شخص داخل خانه رفتار تهاجمی نشان دهد زیرا نمی‌تواند مستقیما تهدید محرک خارجی را برطرف کند.

 

به دلیل محرومیت:

این زمانی اتفاق می‌افتد که سگ بخواهد کاری انجام دهد و از آن کار باز داشته میشود. که می‌تواند با پرخاشگری یا خشونت همراه شود.

این رفتار معمولاً وقتی دیده می شود که سگ بیش از حد هیجان زده می‌شود. به عنوان مثال، سگی که با قلاده و بند در حال کنترل است ممکن است سگ دیگری را ببیند و بخواهد به آن نزدیک شود، اما والدین حیوان خانگی ممکن است با در دست داشتن بند، مانع از تعامل آنها شوند، در این موقع سگ ممکن است به دلیل محرومیت از چیزی که میخواهد، بند را بکشد و کمی پرخاشگری کند.

 

به دلیل تشدید بازی:

بسیار شبیه به “جای نامناسب” است، و وقتی اتفاق می افتد که سگ هنگام بازی با سگ دیگر بیش از حد هیجان زده شود و ناگهان به یک رفتار پرخاشگرانه یا خشن روی بیاورد.

 

دلیل ناشی از درد:

سگهایی که از چیزی درد می شکند ممکن است سعی کنند هرکسی یا هر چیزی که فکر می‌کنند دلیل درد آنها است یا باعث می‌شود که درد آنها بیشتر شود را گاز بگیرند. ممکن است آنها شما را در حین اینکه در حال معاینه او هستید گاز بگیرند، برای اینکه فکر میکنند ممکن است بیشتر به آنها آسیب برسانید. آنها حتی گاهی پرخاشگری را به سمت خود سوق می‌دهند، مانند سگی که هنگام گرفتار شدن در دام پای خود را گاز می‌گیرد. این نوع پرخاشگری همانند اکثر رفتارهای پرخاشگرانه بخشی از غریزه زنده ماندن سگ است.

 

به دلیل ترس:

این سگها هنگام ترس رفتارهای پرخاشگرانه یا خشن از خود بروز می‌دهند و اگر بدون فرار در گوشه ای قرار بگیرند ممکن است گاز بگیرند. گاهی اوقات سگ هایی که به این دلیل رفتار پرخاشگرانه نشان می‌دهند اگر متوجه شوند که نشان دادن پرخاشگری نسبت به مردم – برخلاف عقب نشینی – در عقب نشینی فرد موفقیت آمیز است، به سمت موقعیت تهاجمی پیش می‌روند.

 

به دلیل درون جنسیتی:

این اشاره به پرخاشگری در میان سگهایی دارد که از همان جنس هستند – سگهای ماده فقط به سگهای ماده دیگر پرخاشگری می‌کنند – و سگهای نر نسبت به سگهای نر. 

 

به دلایل هورمونی:

پرخاشگری هورمونی معمولا به پرخاشگری ناشی از گرمازدگی یک سگ ماده اشاره دارد. این می‌تواند شامل جنگیدن نرها بر سر یک همسر احتمالی یا ماده خودش باشد که با سگهای دیگر از هر جنس درگیر می‌شود.

 

دلایل ناشی از دارو:

داروها، به ویژه استروئیدها، ممکن است باعث شود برخی سگها رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان دهند، مشابه وضعیتی در انسان که روان پریشی ناشی از استروئید نامیده می‌شود.

 

دلایل مربوط به سلامتی:

شرایط پزشکی، مانند عدم تعادل تیروئید یا حتی عفونت گوش، می تواند باعث رفتارهای پرخاشگرانه در سگ ها شود.

 

رفتار اکتسابی یا آموخته شده:

رفتار پرخاشگرانه را می‌تواند عمدی یا ناخواسته آموزش داده شود. سگی که برای حمله به مردم آموزش دیده باشد نمونه ای از رفتارهای تهاجمی آموخته شده است و سگی ترسو که وقتی ترسیده است رفتار پرخاشگرانه در او تقویت شده است مثالی از رفتار ناخواسته آموخته شده است. به عنوان مثال، هنگامی که یک سگ غر می زند و دور میشود و صاحب آن سعی می‌کند با نوازش او را آرام کند، که به طور تصادفی ممکن است باعث تقویت رفتار پرخاشگرانه می‌شود.

 

پرخاشگری غریزه درندگی:

برخی سگها ممکن است از غریزه طبیعی درندگی بیشتری نسبت به بقیه برخوردار باشند و این باعث شود به سمت درندگی طبیعی خویش گام بردارند و به حیوانات دیگر و کودکانی که می‌دوند حمله کنند، در این حالت غریزه شکار بر او چیره می‌شود و ممکن است حمله کند.

برای پرخاشگری یا خشونت در سگ چه باید کرد؟

یکی از راه های جلوگیری از پرخاشگری، معاشرت و آموزش سگ خود از کودکی در موقعیت های مختلف است. این مساله تا حد زیادی در جلوگیری از رفتارهای پرخاشگرانه در زندگی کمک می کند. با این حال، برای سگ هایی که به عنوان عضو جدید در سن بالاتر به خانواده اضافه می شوند یا بعداً در زندگی قبول می‌شوند، ممکن است جواب ندهد.
درک دلایل پرخاشگری یک سگ می تواند برای رفع مشکل مفید باشد. گفته می شود اگر سگ شما رفتار پرخاشگرانه ای از خود نشان داد، سعی نکنید خیلی زود و بدون اینکه دلیل آنرا فهمیده باشید به او برچسب بزنید!
بطور کلی در رفتار پرخاشگرانه غالباً بیش از یک علت اصلی وجود دارد، بنابراین بهتر است با یک مشاور یا متخصص رفتارشناس به همراه سگ یک قرار ملاقات بگذارید و یک شرح کامل از رفتار گذشته سگ خود را به او ارائه دهید.

اگر سگ شما به طور ناگهانی علائمی از رفتار پرخاشگرانه را نشان داد، باید با دامپزشک خود مشورت نمایید، زیرا ممکن است نشانه ای از درد یا یک بیماری پزشکی باشد که دامپزشک می‌تواند آن را برطرف کند.
چه دامپزشک خود را ببینید، چه یک رفتار شناس یا هر دو، حتماً جزئیات مربوط به هرگونه رفتار پرخاشگرانه را ذکر کنید، حتی رفتارهای جزئی هشدار دهنده مانند غرغر کردن. به این ترتیب آنها می‌توانند برنامه موفقیت آمیز اصلاح رفتار یا دوره درمانی را به شما ارائه کنند. با تشخیص دقیق، این رفتارها را معمولاً می‌توان برطرف کرد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب