پودل (poodle)

نژاد پودل: سگ پشمالوی دوست داشتنی | معرفی و مشخصات کامل سگ پودل | سلامتی | بیماری ها | و خصوصیات نژاد سگ پودل (poodle).

فهرست مطالب

پودل (poodle)

پودل یک سگ زیبا, مغرور و باهوش است.سگی چشمگیر که بسیاری از برندگان نمایش این نژاد سگ می توانند تأیید کنند. اما در پشت روبان های آبی، مدل های موی چشم گیر و ظاهر سلطنتی، یک سگ خانوادگی مهربان با تاریخ باستانی و استعدادهای فراوان است.

پودل ها به عنوان یکی از باهوش ترین نژادهای جهان شناخته می شوند. آنها بسیار آموزش پذیر هستند و تقریباً برای هر کاری که به آنها می دهید( وظایفی را به آنها محول می کنید) مناسب هستند. پودل های بی حوصله اگر از نظر جسمی و ذهنی تحریک نشوند می توانند مخرب شوند. اما برای صاحبانی که می توانند نیازهای سگ خود را برآورده کنند یک همراه خانواده دوست داشتنی، باهوش، آموزش پذیر و وفادار هستند.

پودل

تمام حقایق و خصوصیات نژاد پودل (Poodle) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد پودل:

سازگاری یا تطبیق پذیری
4/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا Greyhounds در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
5/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

دوستی با سگ‌ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان‌ها خوب رفتار می‌کنند، برخی دیگر بازی‌کردن با سگ‌های دیگر را به جنگ ترجیح می‌دهند، و بعضی‌ها دم می‌چرخانند و می‌دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ‌هایی که تا 6 یا 8 ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده‌اند و زمان زیادی را با بازی با توله‌سگهای دیگر گذرانده‌اند مهارت‌های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

سگهای غریبه‌دوست با دم تکان‌دادن و ناز‌کردن از مهمانان استقبال می‌کنند; اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این‌حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان‌ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می‌دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
2/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان Chihuahua که در فارسی به شی هواهوا، چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا great dane یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
4/5

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است. (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند)

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین‌ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامی که بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند معمولا پرندگان را تعقیب نمی کردند, اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند تمام حواس شان به پرندگان بود.


سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت‌تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس‌کردن یا زوزه‌کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟  آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر‌گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان‌شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
4/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کارهای سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پاهای جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصر گاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این می تواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه

گروه نژادی سگ: سگ خانواده

قد: ۲۵ الی ۵۶ سانتیمتر از شانه

وزن: ۳ الی ۳۱ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ الی ۱۵ سال

اطلاعات بیشتر در مورد نژاد پودل:

اگرچه به‌نظر می‌رسد پودل های امروزی مظهر زندگی تفریحی و تجملی هستند، اشتباه نکنید: این سگ های واقعی هستند که برای انجام کارهای واقعی تربیت شده اند. اگر‌چه زمانی که به یک پودل سرحال در رینگ نمایش نگاه می کنید، به سختی امکان پذیر به نظر می رسد، این نژاد در اصل یک آبگیر بود، شغلی که برای شکارچیان نیاز به پریدن در آب برای آوردن پرندگان آبزی دارد.

در واقع نام انگلیسی پودل از کلمه آلمانی pudel یا pudelin گرفته شده است که به معنای پاشیدن در آب است و در فرانسه به پودل ها Caniche می گویند، نامی که از chien canard به معنای “سگی که اردک گرفته” است.

حتی آرایش مفصلی که این نژاد زمانی به آن معروف بود، هدف کاربردی داشت: نواحی با خز کوتاه شده وزن سگ را کم می کرد و به زباله های زیر آب نمی خورد، در حالی که موهای بلند اطراف مفاصل و اندام های حیاتی سگ را از آب سرد محافظت می کرد.

سه سایز پودل وجود دارد که همگی بخشی از یک نژاد در نظر گرفته می شوند: از کوچک ترین به بزرگ تر، عروسکی، مینیاتور و استاندارد. استاندارد احتمالا قدیمی ترین از این سه گونه است، و برخی هنوز هم سنت پودل در کار به عنوان یک آبگیر را ادامه می دهند.

صرف نظر از اندازه، پودل ها به خاطر شخصیت بازیگوش اما باوقار و هوش مشتاق مشهور هستند. وقتی صحبت از تمرین به میان می آید، این دانش آموز “A” است و پودل در ورزش های عملکردی مانند اطاعت، چابکی و تست های شکار برتری دارد.

علیرغم آوازه سلطنتی اش، پودل یک سگ افاده ای نیست. اینها سگ های مردم دوستی هستند که می خواهند در کنار خانواده خود بمانند – وقتی برای مدت طولانی تنها باشند احساس تنهایی می کنند و همیشه آماده یک بازی خوب هستند.

نکات برجسته:

اگر پودل خود را بد تربیت کنید و او را آموزش ندهید، احتمالاً به این نتیجه خواهد رسید که سگ آلفای خانواده است. این امر به ویژه در میان گونه های کوچک تر – پودل های مینیاتوری و عروسکی – که به احتمال زیاد اکثرا آموزش ندیده هستند، رایج است. رفتارهای خوب سگ را به سگ خود بیاموزید و سپس اصرار کنید که از آنها استفاده کند این کار به او نشان می دهد که شما رهبر گروه هستید.

به دلیل هوش و ماهیت بازیگوش آنها، آموزش اطاعت پذیری برای فعال نگه داشتن ذهن پودل شما ضروری است. پودلی که در حال تفکر و یادگیری است، حوصله ندارد و بنابراین راه های مخربی برای مشغول کردن خود پیدا نمی کند.

خز پودل برای زیبا و سالم ماندن نیاز به نگهداری زیادی دارد. اکثر صاحبان پودل سگ های خود را هر سه تا شش هفته یکبار نزد یک آرایشگر حرفه ای می برند. اگر می خواهید در هزینه های آرایش خود صرفه جویی کنید، می توانید یاد بگیرید که خودتان این کار را انجام دهید، اما زمان و تلاش می خواهد.

پودل ها چشمانی گریان دارند که می‌توانند موهای اطراف را لکه دار کنند. برای از بین بردن لکه ها، به آرامی صورت را با دستمال مرطوب حیوان خانگی بدون الکل یا دستمال شستشوی آغشته به آب گرم پاک کنید.

پودل

تاریخچه:

پودل یکی از قدیمی ترین نژادهایی است که به ویژه برای شکار پرندگان آبزی پرورش یافته است. اکثر مورخان موافق هستند که پودل در آلمان منشا گرفته است، اما به نژاد متمایز خود در فرانسه تبدیل شده است.

بسیاری بر این باورند که این نژاد نتیجه تلاقی بین چندین سگ آبی اروپایی از جمله سگ های آبی اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، آلمانی، مجارستانی و روسی است. مورخان دیگر فکر می کنند که یکی از اجداد پودل، باربت شمال آفریقا است که به شبه جزیره ایبری وارد شده است. پس از آن، این نژاد به گول رسید و در آنجا برای توانایی های شکار خود مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین معمولاً اعتقاد بر این است که پودل ها از نسل سگ های گله آسیایی بودند و سپس با قبایل گوت ژرمنیک و استروگوت سفر کردند تا در نهایت به یک سگ آبی آلمانی تبدیل شدند. با این حال، نظریه دیگری این است که سگ پودل از سگ هایی است که توسط ترکیب نژادهای بربرهای شمال آفریقا و استپ های آسیایی به‌وجود آورده شده بودند و در نهایت در قرن هشتم با مورها به پرتغال راه یافتند.

اصل و نسبش هرچه باشد، این نژاد بسیار قدیمی است. تصاویر سگ های پودل مانند مصنوعات و مقبره های مصری و رومی متعلق به قرن های اول قبل از میلاد مسیح است. نقاشی ها و مجسمه ها سگ هایی را نشان می‌دهند که بسیار شبیه پودل های امروزی هستند و تورهای شکار را به داخل می آورند، حیوانات را گله می کنند و شکار را از مرداب ها بیرون می آورند.

اگرچه برخی می گویند که پودل های مینیاتوری و عروسکی اندکی پس از استاندارد پدیدار شدند، بسیاری معتقدند تا دهه 1400 بود که پرورش دهندگان شروع به تولید نسخه های کوچکتر از پودل – ابتدا مینیاتور و سپس عروسکی – کردند تا بورژواهای پاریس را خوشحال کنند. انواع عروسکی و مینیاتور با ترکیب پودل های کوچک به یکدیگر ایجاد شدند، نه با ترکیب پودل های بزرگ با نژادهای کوچکتر.

فرانسوی ها از پودل استاندارد بزرگتر برای شکار اردک و از پودل مینیاتوری متوسط برای بو کشیدن ترافل در جنگل استفاده می کردند. از سوی دیگر، کار اصلی پودل عروسکی کوچک این بود که به عنوان یک همراه برای طبقه اشراف و تاجران ثروتمند خدمت کند. صاحبان ثروتمند در دوره رنسانس اغلب پودل های عروسکی خود را با آستین های پیراهن بزرگ خود حمل می کردند که منجر به لقب “سگ های آستین” می شد.

کولی ها و مجریان دوره گرد یاد گرفتند که پودل ها در یک حرفه سگ دیگر هم سرآمد هستند: سگ سیرک. آنها به پودل ها آموزش دادند تا ترفندهایی را اجرا کنند، لباس های به تنشان کردند و خز‌هایشان را به شکل های خیالی اصلاح کردند تا بر جذابیت صحنه‌شان بیفزایند. توجه مشتریان ثروتمند به آنها جلب شد و شروع به اصلاح، تزئین و حتی رنگ کردن خز پودل های خود کردند.

کلوپ کنل در انگلستان اولین پودل خود را در سال 1874 ثبت کرد و اولین باشگاه بریتانیایی برای طرفداران پودل دو سال بعد وارد صحنه شد. به طور قطع مشخص نیست که پودل ها چه زمانی وارد ایالات متحده شدند، اما کلوپ کنل آمریکا اولین پودل خود را در سال 1886 ثبت کرد. علاقه مندان به پودل در سال 1931 این باشگاه را دوباره تأسیس کردند.

تا پس از جنگ جهانی دوم، پودل ها در ایالات متحده نادر بودند. با این حال، در اواسط دهه 1950، پودل به محبوب ترین نژاد در کشور تبدیل شد، موقعیتی که او برای بیش از 20 سال در اختیار داشت.

پودل

اندازه نژاد پودل:

پودل سه سایز دارد: عروسکی، مینیاتوری و استاندارد. اینها نژادهای مختلف نیستند، فقط اندازه‌های مختلف یک سگ هستند. پودل عروسکی تا ۲۵ سانتیمتر قد و حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم وزن دارد. پودل مینیاتوری ۲۸ تا ۳۸ سانتیمتر قد و ۷ تا ۸ کیلوگرم وزن دارد. پودل استاندارد ۳۸ سانتیمتر و بلندتر (معمولاً ۵۶ سانتیمتر) است. وزن نرها ۲۰ تا ۳۲ کیلوگرم و وزن ماده ها ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم است.

شخصیت:

باهوش، دوست داشتنی، وفادار و شیطون چهار کلمه ای است که علاقه مندان به پودل معمولا برای توصیف شخصیت این نژاد استفاده می کنند. پودل همچنین به خاطر چیزی که طرفدارانش آن را «هوای متمایز» می نامند شناخته می شود: نگرش با وقارانه ای که توصیف آن دشوار است، اما به راحتی در سگ قابل تشخیص است.

علیرغم ظاهر شاهانه اش، پودل رگه های بازیگوشی دارد و عاشق بازی کردن است – او همیشه برای هر بازی آماده است. او همچنین به مردم علاقه زیادی دارد و مشتاق جلب رضایت است. این را با هوش افسانه ای او ترکیب کنید، و سگی خواهید داشت که بسیار قابل آموزش است.

یک پودل خوب که آداب را به او آموزش داده اند، خلق و خوی آرامی دارد، به خصوص اگر به طور منظم ورزش کند تا انرژی طبیعی خود را بسوزاند. برخی از صاحبان و پرورش دهندگان فکر می کنند سایز عروسکی و کوچکتر و پودل های مینیاتوری کمی قوی تر از استاندارد هستند. با این حال، دیگر پرورش دهندگان و مالکان با این نظریه مخالف هستند.

پودل از خانه و خانواده خود محافظت می کند و اگر غریبه ها به خانه شما نزدیک شوند، صدای پارس هشدار دهنده را به صدا در می آورد تا به شما اطلاع دهد. و اگرچه او با خانواده اش مهربان است، اما ممکن است مدتی طول بکشد تا با افراد جدید دوست شود.

یکی از ویژگی های بارز پودل هوش اوست. اغلب گفته می شود که او دارای هوشی شبیه انسان است، زیرکی شگفت انگیز که صاحبانش را متحیر می کند. البته زندگی با سگ های باهوش ممکن است دشوار باشد. آنها سریع یاد می گیرند – عادات خوب و بد – و همه چیز را به خاطر می آورند.

پودل

سلامتی و بیماری های سگ پودل:

پودل ها به طور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادها، مستعد ابتلا به برخی شرایط سلامتی هستند. همه پودل ها به یک یا همه این بیماری ها مبتلا نمی شوند، اما اگر به این نژاد فکر می کنید، مهم است که از آنها آگاه باشید.

بیماری آدیسون:

همچنین به عنوان هیپوآدرنوکورتیکیسم شناخته می شود، این وضعیت بسیار جدی ناشی از تولید ناکافی هورمون های آدرنال توسط غده فوق کلیوی است. بیشتر سگ های مبتلا به بیماری آدیسون استفراغ می کنند، اشتهای ضعیفی دارند و بی حال هستند. از آنجایی که این علائم مبهم هستند و ممکن است با شرایط دیگر اشتباه گرفته شوند، تا زمانی که به مراحل پیشرفته تر نرسد، به راحتی می توان از این بیماری به عنوان تشخیص غافل شد. علائم شدیدتر زمانی رخ می دهد که سگ استرس داشته باشد یا زمانی که سطح پتاسیم به اندازه ای بالا می رود که در عملکرد قلب اختلال ایجاد می کند و باعث شوک شدید و مرگ می شود. اگر مشکوک به آدیسون باشد، دامپزشک شما ممکن است یک سری آزمایشات را برای تایید تشخیص انجام دهد.

Gastric Dilatation-Volvulus:

معمولاً نفخ نامیده می شود، این یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که سگ های بزرگ و با قفسه سینه عمیق مانند پودل را تحت تاثیر قرار می دهد، به خصوص اگر آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه شوند، سریع غذا بخورند، حجم زیادی آب بعد از غذا بنوشند، و بعد از غذا خوردن به شدت ورزش کنند، نفخ زمانی اتفاق می افتد که معده با گاز یا هوا منبسط می شود و سپس می پیچد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ برای خلاص شدن از شر هوای اضافی معده نیست و بازگشت طبیعی خون به قلب با مشکل مواجه می شود. فشار خون پایین می آید و سگ دچار شوک می شود. بدون مراقبت فوری پزشکی، سگ می تواند بمیرد. اگر سگ شما شکم منبسط شده داشته باشد، بزاق بیش از حد ترشح می کند و بدون اینکه بیرون بیاورد، به نفخ شک کنید. او همچنین ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف با ضربان قلب سریع باشد. مهم است که سگ خود را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید.

بیماری کوشینگ (Hyperadrenocorticism):

این وضعیت زمانی رخ می دهد که بدن کورتیزول بیش از حد تولید کند. این می تواند به دلیل عدم تعادل هیپوفیز یا غده فوق کلیوی باشد، یا زمانی که سگ دارای کورتیزول بیش از حد ناشی از شرایط دیگر است، رخ دهد. علائم رایج نوشیدن بیش از حد و ادرار است. اگر پودل شما این دو علامت را نشان داد، آن را نزد دامپزشک ببرید. درمان هایی برای کمک به این بیماری وجود دارد، از جمله جراحی و دارو.

صرع:

یکی از علل شایع تشنج در همه انواع پودل، صرع ایدیوپاتیک است. اغلب ارثی است و می تواند باعث تشنج خفیف یا شدید شود. تشنج ممکن است با رفتار غیر‌ معمول، مانند دویدن دیوانه وار به گونه ای که تحت تعقیب قرار گرفته اند، تلو تلو خوردن یا پنهان شدن، نشان داده شود. تماشای تشنج ها ترسناک است، اما پیش آگهی طولانی مدت برای سگ های مبتلا به صرع ایدیوپاتیک به طور کلی بسیار خوب است. مهم است که به خاطر داشته باشید که تشنج می تواند به دلایل بسیاری غیر از صرع ایدیوپاتیک، مانند اختلالات متابولیک، بیماری های عفونی که بر مغز تاثیر می گذارد، تومورها، قرار گرفتن در معرض سموم، آسیب های شدید سر و موارد دیگر، ایجاد شود. بنابراین، اگر پودل شما دچار تشنج شد، مهم است که فوراً او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

دیسپلازی مفصل ران:

زمانی که حفره مفصل ران ضعیف شکل گرفته باشد یا رباط ها به اندازه ای شل شده باشند به توپ استخوان ران (فمور) اجازه می دهد تا قسمتی از راه را از حفره لگن خارج کند، دیسپلاستیک نامیده می شود. دیسپلازی هیپ سگ ارثی است و گاهی اوقات عوامل محیطی نقش زیادی در ایجاد آن دارند. با گذشت زمان، انحطاط مفصل وجود دارد که می تواند باعث آرتریت و درد، حتی لنگش شود. اضافه وزن، ورزش بیش از حد یا طولانی مدت قبل از بلوغ، سرعت رشد سریع و رژیم های غذایی پر کالری یا مکمل می تواند در ایجاد دیسپلازی هیپ سگ نقش داشته باشد. مراقبت های دامپزشکی شامل مکمل های غذایی، دارو و در برخی موارد جراحی است.

کم کاری تیروئید:

کم کاری تیروئید ناشی از کم کاری غده تیروئید است. تصور می شود که مسئول بیماری هایی مانند صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هایپرپیگمانتاسیون، پیودرما و سایر بیماری های پوستی باشد.

بیماری Legg-Perthes:

این بیماری دیگری است که مفصل ران را درگیر می کند. بسیاری از نژادهای عروسکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. هنگامی که پودل شما Legg-perthes دارد، خون رسانی به سر استخوان ران (استخوان بزرگ ساق پا) کاهش می یابد و سر استخوان ران که به لگن متصل می شود شروع به از هم پاشیدگی می کند. معمولاً اولین نشانه های لگ پرتس، لنگیدن و آتروفی عضله ساق پا، زمانی رخ می دهد که توله سگ ها 4 تا 6 ماهه باشند. این عارضه را می توان با جراحی برای بریدن استخوان ران بیمار به گونه ای که دیگر به لگن متصل نشود، اصلاح کرد. بافت اسکار حاصل از جراحی یک مفصل کاذب ایجاد می کند و توله سگ معمولاً بدون درد است.

لوکساسیون کشکک زانو:

کشکک کاسه زانو است. لوکساسیون به معنای در رفتگی یک قسمت آناتومیک (به عنوان استخوان در مفصل) است. لوکساسیون کشکک زمانی است که مفصل زانو (اغلب پای عقبی) به داخل و خارج از جای خود می لغزد و باعث درد می شود. این می تواند فلج کننده باشد، اما بسیاری از سگ ها با این شرایط زندگی نسبتاً عادی دارند.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA):

PRA خانواده ای از بیماری های چشمی است که با زوال تدریجی شبکیه همراه است. در اوایل بیماری، سگ های مبتلا شب کور می شوند. با پیشرفت بیماری، در طول روز بینایی خود را از دست می دهند. بسیاری از سگ های آسیب‌دیده به خوبی با محدودیت یا از دست دادن بینایی خود سازگار می شوند، تا زمانی که محیط اطراف یکسان باشد.

هیپوپلازی عصب بینایی:

این وضعیت یک نارسایی مادرزادی در صورت رشد عصب بینایی است. باعث کوری و پاسخ غیر‌طبیعی مردمک در چشم آسیب دیده می شود.

آدنیت سباسه (SA):

SA یک مشکل جدی در پودل ها، به ویژه استانداردها است. تخمین زده می شود که 50 درصد از پودل های استاندارد ناقل یا مبتلا هستند. تشخیص این بیماری ژنتیکی دشوار است و اغلب با کم کاری تیروئید، آلرژی یا سایر شرایط اشتباه گرفته می شود. هنگامی که سگی به SA مبتلا می شود، غدد چربی پوست به دلایل نامعلومی ملتهب می شوند و در نهایت از بین می روند. این غده ها به طور معمول سبوم تولید می کنند، ترشح چربی که به جلوگیری از خشک شدن پوست کمک می کند. معمولاً اولین بار زمانی که سگ از 1 تا 5 سالگی است متوجه می شود. سگ های مبتلا، به طور معمول دارای پوست خشک و پوسته پوسته با ریزش مو در بالای سر، گردن و پشت هستند. سگ هایی که به شدت آسیب دیده اند ممکن است پوست ضخیم و بوی نامطبوع همراه با عفونت های پوستی ثانویه داشته باشند. اگر چه این مشکل در درجه اول زیبایی است، اما می‌تواند برای سگ ناراحت کننده باشد. در صورت مشکوک بودن به SA، دامپزشک شما بیوپسی از پوست را انجام خواهد داد. گزینه های درمانی متفاوت است.

بیماری فون ویلبراند:

این یک اختلال خونی ارثی است که در توانایی لخته شدن خون اختلال ایجاد می کند. علامت اصلی خونریزی بیش از حد پس از جراحت یا جراحی است. علائم دیگر شامل خونریزی از بینی، خونریزی لثه یا خونریزی در معده یا روده است. هیچ درمانی وجود ندارد و تزریق خون از خون سگ های عادی در حال حاضر تنها راه درمان است. تحقیقات برای درمان های جدید از جمله دارو در حال انجام است. بیشتر سگ های مبتلا به بیماری فون ویلبراند می توانند زندگی عادی داشته باشند. دامپزشک می تواند سگ شما را برای این بیماری آزمایش کند. سگ هایی با این وضعیت نباید پرورش یابند.

پودل

مراقبت و نگهداری از نژاد پودل:

پودل ها در هر نوع خانه ای، از آپارتمان گرفته تا املاک، خوب عمل می کنند، به شرطی که ورزش منظم و همراهی انسانی زیادی داشته باشند. آنها ترجیح می دهند در داخل خانه با خانواده زندگی کنند، به خصوص پودل‌های کوچک عروسکی و مینیاتوری.

این نژاد باهوش به سرعت یاد می گیرد، اما صاحبان آن باید مراقب باشند: آموزش تصادفی عادات بد پودل به همان اندازه آسان است که عادت های خوب را به او بیاموزید، بنابر این اگر تازه با سگ ها آشنا شده اید، در یک کلاس اطاعت پذیری با یک مربی ماهر ثبت نام کنید. این برای پودل های عروسکی و مینیاتوری نیز صدق می کند. بسیاری از صاحبان سگ های کوچک آموزش را نادیده می گیرند و با یک سگ بد رفتار مواجه می شوند.

پودل

تغذیه سگ پودل:

پودل ها در هر نوع خانه ای، از آپارتمان گرفته تا املاک، خوب عمل می کنند، به شرطی که ورزش منظم و همراهی انسانی زیادی داشته باشند. آنها ترجیح می دهند در داخل خانه با خانواده زندگی کنند، به خصوص پودل های کوچک عروسکی و مینیاتوری.

این نژاد باهوش به سرعت یاد می گیرد، اما صاحبان آن باید مراقب باشند: آموزش تصادفی عادات بد پودل به همان اندازه آسان است که عادت های خوب را به او بیاموزید، بنابر این اگر تازه با سگ ها آشنا شده اید، در یک کلاس اطاعت پذیری با یک مربی ماهر ثبت نام کنید. این برای پودل های عروسکی و مینیاتوری نیز صدق می کند. بسیاری از صاحبان سگ های کوچک آموزش را نادیده می گیرند و با یک سگ بد رفتار مواجه می شوند.

کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

پودل یک همراه فوق العاده برای بچه ها است، اگر چه بچه های جوانی که نمی دانند چگونه با سگ رفتار کنند، می توانند به طور تصادفی به پودل عروسکی، کوچک ترین و ظریف ترین نوع نژاد آسیب برسانند.

مانند هر نژاد دیگری، همیشه باید به کودکان نحوه نزدیک شدن و لمس سگ ها را آموزش دهید و همیشه بر تعامل بین سگ ها و کودکان خردسال نظارت کنید تا از گاز گرفتن یا کشیدن گوش یا دم جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید که هنگام غذا خوردن یا خواب به سگی نزدیک نشود یا سعی نکند غذای سگ را از او بگیرد. هیچ سگی، مهم نیست که چقدر دوستانه باشد، هرگز نباید بدون نظارت با کودک رها شود.

پودل هایی که با سگ ها یا حیوانات خانگی دیگر در خانه بزرگ می شوند- یا فرصت های زیادی برای تعامل با آنها در کلاس های آموزشی گروهی، پارک سگ ها و موارد مشابه دارند – از همراهی آنها لذت خواهند برد. با این حال، اگر پودل شما عادت دارد که تنها حیوان خانگی در خانه باشد، ممکن است به زمان و آموزش خاصی نیاز داشته باشد تا به او کمک کند تا یک تازه وارد را بپذیرد.

پودل

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

آیا شما یک پودل در خانه دارید!؟ رفتار او در خانواده چگونه است!؟ در قسمت نظرات پایین, ما  را در این خصوص آگاه کنید.

 
 
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب