شیتزو (Shih Tzu)

سگ شیتزو از یک نژاد کوچک تنومند است که منشا آن کشور چین است. همانطور که آنها به شکل متکبرانه ای در اطراف تان قدم میزنند, همانطور هم در دل شما جا باز می‌کنند.

فهرست مطالب

منشا و مبدا پرورش سگ شیتزو سرزمین تبت بود. آنها در معابد زندگی می کردند و معمولا به پادشاهان چین هدیه داده می شدند. هنگامی که آنها در چین بودند, با نژاد پیکینیز (Pekingese) ترکیب شده و به شکلی که امروزه مشاهده می شوند در آمدند. آنها در سال ۱۹۱۲ وارد انگلیس شدند, اما تا سال ۱۹۶۹ در akc به رسمیت شناخته نمی شدند.

نام Shih Tzu به معنی شیر کوچک است. اما هیچ چیز خشنی در این نژاد وجود ندارد. این سگ, یک سگ دوست داشتنی است نه یک شکارچی. سگ شیتزو فقط برای همراهی خانواده پرورش داده می شود, شیتزو ها بسیار مهربان, شاد و برونگرا هستند و چیزی را بیشتر از همراهی کردن اهالی خانه از این اتاق به اتاق دیگر دوست ندارند.

از دوران باستان آنها خودشان را به دنبال کردن و همراهی مردم وفق داده اند, حتی در دربار امپراتور‌ها. هر چند در سال های اخیر والدین سگهای شیتزو آنها را از عادت قدیمی خود جدا کرده و در ورزش و مسابقات مخصوص سگها مانند اطاعت پذیری, رالی (انجام کارهای مختلف دو نفره) و چابکی شرکت می دهند.

آنها یک خانواده بزرگ هستند که به راحتی با دیگر حیوانات و حتی با کودکان کنار می آیند. (تا زمانیکه بچه‌ها بدانند چگونه باید با یک توله سگ رفتار, به آرامی آن را اداره و با او بازی کنند)

اگر به دنبال بهترین دوست کوچک خود که بتواند خود را با زندگی آپارتمانی وفق دهد, برای نوازش روی کاناپه به شما ملحق شود, و باران عشق و محبت خود را به شما بی قید و شرط ببارد, این سگ, سگ دلخواه است.

ما به شما این نژاد را توصیه می کنیم اما باید بخاطر داشته باشید که در خانه این سگ را فعال نگه دارید.

نژاد سگ شیتزو

تمام حقایق و خصوصیات نژاد شیتزو (Shih tzu) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد شیتزو:

سازگاری یا تطبیق پذیری
3/5

بر‌خلاف باور عموم اندازه کوچک لزوماً یک سگ آپارتمانی نمی سازد سگهای کوچک زیادی هستند که بسیار پر انرژی تر و فعال تر از این هستند که در یک آپارتمان زندگی کنند. ساکت بودن، انرژی کم، نسبتا آرام بودن، و مودب بودن با سایر ساکنین، تمام خصوصیات خوب یک سگ آپارتمانی هستند.

سگهایی که برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند را مشاهده کنید.

به زبان ساده بعضی از سگها از سگهای دیگر راحت ترند، آنها بهتر آموزش می بینند و سخت گیر نیستند. آنها همچنین به اندازه کافی انعطاف پذیر هستند تا بتوانند از اشتباهات یا ناسازگاری های شما براحتی بگذرند.

مدیریت سگ هایی که حساسیت بالا، تفکر مستقل یا سرسختی دارند برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ میشوند بسیار دشوار است.

شما بهترین ترکیب خودتان را بدست می‌آورید اگر، اولین تجریه سگ داری تان را با یک محاسبه خوب در انتخاب شروع کنید.

اگر در زمینه سرپرستی یک سگ تازه کار هستید، در مورد نحوه آموزش سگ خود تحقیق کنید!

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ بزرگسال را نیز به فرزندی قبول کنید چون کمتر نیاز به صرف وقت و انرژی دارند, در اینصورت با تهیه مکمل های با‌کیفیت برای مقابله با علائم آرتروز می توانید سگ بزرگتر خود را به خوبی در سنین پیری فعال نگه دارید.

برخی سگها نسبت به شرایط سخت حساسیت کمتری دارند. سگهای کم حساس که آسان گیر، بردبار و یا منعطف هم نامیده می شوند بهتر می توانند از عهده یک خانه پر سر و صدا، آشفته، یک صاحب پر سر و صداتر و بی برنامگی روزانه برآیند.

آیا بچه های کوچکی دارید! مهمانی های شام زیادی برگزار می کنید! در یک گاراژ بازی می کنید یا زندگی پر سر و صدایی را سپری می کنید؟ با یک سگ کم حساس زندگی کنید.

سگهایی که سطح حساسیت کمی دارند را مشاهده کنید

بعضی از نژاد ها ارتباط نزدیکی با خانواده خود برقرار می کنند و در صورت تنها ماندن توسط صاحبشان مستعد نگرانی و حتی وحشت هستند. یک سگ مضطرب می تواند بسیار مخرب باشد و از خود رفتار پارس کردن، غر‌زدن و جویدن نشان دهد. این نژادها هنگامی که یکی از اعضای خانواده در طول روز در خانه باشد یا اگر می تواند سگ را به محل کار خود ببرد، بهترین عملکرد را دارند.

سگهایی که مناسب تنهایی هستند را مشاهده کنید

نژادهایی با پوشش بسیار کوتاه یا چربی کم یا بدون چربی مانند نژاد سگهای تازی یا Greyhounds در برابر سرما آسیب پذیر هستند. سگهایی که تحمل سرما در آنها کم است، باید در آب و هوای معتدل و در داخل خانه زندگی کنند و برای پیاده روی های سرد باید کاپشن یا ژاکت داشته باشند.

سگهایی که برای آب و هوای سرد مناسب نیستند را مشاهده کنید

سگهایی با پوشش ضخیم و دولایه در معرض هوای گرم بیشتر آسیب پذیر هستند. نژادهای با دماغ کوتاه مانند Bulldogs یا Pugs نیز همینطور هستند، زیرا آنها نمی توانند نفس نفس بزنند تا خود را خنک کنند. اگر نژادی حساس به گرما می خواهید سگ شما باید در روزهای گرم یا مرطوب با شما در خانه بماند، و باید در مورد ورزش یا جنب و جوش سگ خود در گرما احتیاط بیشتری کنید.

سگهایی که برای هوای گرم مناسب نیستند را مشاهده کنید

دوستی با اطرافیان
5/5

بعضی از نژاد ها مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر آنها از زمان تولگی با آن فرد بزرگ شده باشند. برخی دیگر با یک فرد بسیار صمیمی و پیوند میخورند و نسبت به دیگران بی تفاوت هستند و برخی دیگر بر سر تمام خانواده محبت می بارند. نژاد تنها عامل تاثیر گذار بر میزان داشتن محبت نیست, سگهایی که در داخل خانه و در اطراف افراد بزرگ شده اند با انسانها راحت ترند و راحتتر پیوند می خورند.

سگهای کم محبت با خانواده را مشاهده کنید

ملایم بودن با کودکان، مقاوم در مقابل بغل های محکم، و حفظ آرامش در مقابل دویدن و جیغ کشیدن کودکان همه خصوصیاتی هستند که باعث می شوند یک سگ بچه دوست باشد.

ممکن است از اینکه چه کسی در آن لیست قرار دارد تعجب کنید: بوکسورهایی با ظاهری خشن در نظر کودکان خوب قلمداد می‌شوند, همینطور که American Staffordshire Terrier ها اینگونه اند(که در واقع پیت‌بول محسوب می شوند). سگهای کوچک، ظریف و با روحیه تند مانند Chihuahua همیشه چندان دوستدار خانواده نیستند.

سگهایی که بچه دوست نیستند را مشاهده کنید

دقت داشته باشید همه سگها خصوصیات منحصربفرد خود را دارند و جمع بندی های ما کلیات آن نژاد است, و این تضمینی برای رفتار هر سگ نیست. سگها از هر نژادی می توانند با توجه به تجربیات گذشته شان با کودکان خوب باشند. آموزش در مورد چگونگی کنار آمدن با بچه ها 

مهم نیست سگ شما از چه نژاد و با چه شخصیتی است, همه سگها فک قوی و دندان های تیز دارند و ممکن است در شرایط استرس زا گاز بگیرند.

کودکان و سگهای کوچک از هر نژاد همیشه باید تحت نظارت یک فرد بالغ قرار بگیرند و هرگز با هم، در این دوره تنها نمانند.

دوستی با سگ ها و دوستی با انسان دو چیز کاملاً متفاوت است. بعضی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی در تسلط آنها داشته باشند حتی اگر آنها با انسان ها خوب رفتار می کنند، برخی دیگر بازی کردن با سگ های دیگر را به جنگ ترجیح می دهند، و بعضی ها دم می چرخانند و می دوند.

نژاد تنها عامل این رفتار‌ها نیست .

سگ هایی که تا ۶ یا ۸ ماهگی با سگهای هم سن و سال و مادر خود بزرگ شده اند و زمان زیادی را با بازی با توله سگهای دیگر گذرانده اند مهارت های اجتماعی بهتری در مقایسه با سگهای دیگر دارند.

پرورش سگی که سگهای دیگر را دوست دارد

سگهایی که چندان دوستدار سگ نیستند را مشاهده کنید

 

سگهای غریبه دوست با دم تکان دادن و ناز کردن از مهمانان استقبال می کنند. اما مابقی سگها خجالتی، بی تفاوت، یا حتی پرخاشگر هستند. با این حال مهم نیست که از چه نژادی هستند، سگی که در تولگی با انواع انسان ها از نظر سن، اندازه و اشکال مختلف معاشرت داشته در بزرگسالی به غریبه ها پاسخ بهتری می دهند. باید در نظر داشته باشید که حتی سگهای با معاشرت بهتر هم باید همچنان در اجتماعات حضور داشته باشند تا در این روند تغییری رخ ندهد.

سگهایی که با غریبه ها کمتر دوست هستند را مشاهده کنید.

نیازهای بهداشتی و نظافتی
2/5

اگر قصد دارید خانه خود را با یک سگ شریک شوید، شما باید با برخی از موهای سگ روی لباس و خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در نژادها بسیار متفاوت است. موی برخی از سگها در طول سال ریخته میشود، برخی به صورت فصلی ریزش پیدا میکنند، برخی هر دو را با هم دارند, و بعضی دیگر به سختی ریزش مو دارند. اگر شما کمی وسواسی هستید باید یک نژاد کم ریزش را انتخاب کنید یا استاندارد های خود را تغییر دهید.

برای دانستن بیشتر در مورد ریزش موی سگ این مطلب را بخوانید.

سگهایی که ریزش بسیار کمی دارند را مشاهده کنید

سگهای مستعد آبریزش ممکن است لکه هایی از آب بینی و دهان خود را روی دست یا بدن شما جا بگذارند و لکه های مرطوب نیز برای سلام کردن به شما روی لباس تان حاضر میشوند.

اگر مشکل خاصی با بزاق دهان ندارید که بسیار خوب، اما اگر شما یک فرد وسواسی هستید ممکن است بخواهید یک نژاد با نرخ پایین در بخش آبریزش را انتخاب کنید.

سگهایی که نرخ آبریزش بالایی ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگها، سگهای به اصطلاح “برس بکش و برو” هستند یعنی سریع و راحت آراسته می شوند.

برخی دیگر نیاز به استحمام مرتب, ریز ریز مرتب کردن با فاصله زمانی کم، و سایر نظافت ها برای تمیز و سالم نگه داشته شدن دارند.

دقت کنید که آیا وقت برای سگی که نیاز به نظافت زیاد دارد را دارید؟ یا مبلغی برای انجام آن کارها به شخص دیگری پرداخت میکنید یا خیر؟!

سگهایی که نیاز به نظافت بیشتر دارند را مشاهده کنید

به دلیل شیوه های نادرست تولید مثل، برخی نژادها مستعد ابتلا به برخی مشکلات بهداشتی ژنتیکی هستند، اما دقت داشته باشید این بدان معنی نیست که هر سگ از این نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد. این فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

اگر در حال به سرپرستی گرفتن توله سگی هستید، بهتر است بفهمید کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است. همچنین ممکن است بخواهید بپرسید که آیا در پناهگاهی که سگ مورد نظرتان در آنجا هست اطلاعاتی در مورد سلامت جسمی والدین توله سگ شما یا برادران یا خواهران آن وجود دارد!؟

بسیاری از مشکلات سلامتی, مربوط به گوارش و مسائل روده است. افزودن مکمل های معتبر برای هضم غذا می تواند به حیوان خانگی شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی آنها را بهبود بخشد.

سگهایی که بیشتر در معرض مشکلات سلامتی هستند را مشاهده کنید

بعضی از نژادها اشتیاق و تمایل زیادی دارند که به راحتی وزن بگیرند. مانند انسانها در سگها نیز اضافه وزن می تواند باعث بروز مشکلات سلامتی در سگ شود. اگر نژادی را انتخاب میکنید که مستعد اضافه وزن است, شما باید رفتارتان را کنترل کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی ورزش می کنند.

همچنین وعده های غذایی آنها را به اندازه های مشخص و معین در نظر بگیرید و نگذارید غذا همیشه در اختیار سگ تان باشد.

از دامپزشک تان در مورد رژیم غذایی سگ تان بپرسید و مواردی که برای تغذیه سگ شما توصیه می کنند تا وزن خوب و بدن سالم داشته باشد را رعایت کنید.

اگر سگ شما مشکلات معده دارد افزودن مکمل های هضم غذای معتبر و تایید  شده می تواند به سگ شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد و سلامت کلی او را بهبود بخشد.

 

سگها در همه اندازه ها وجود دارند, از کوچکترین سگ سان جهان Chihuahua که در فارسی به شی هواهوا، چی واوا یا شی واوا میشناسند، تا great dane یا دانمارکی بزرگ.

اینکه یک سگ چقدر فضا را اشغال می کند، عامل اصلی در تصمیم گیری در مورد سازگاری آنها با شما و فضای زندگی شما است. نژادهای بزرگ سگ ممکن است قدرتمند و ترسناک به نظر برسند، اما برخی از آنها فوق العاده شیرین هستند! نگاهی بیندازید و سگ با سایز مناسب خود را پیدا کنید!

بسیاری از سگهای بزرگتر مستعد مسائل مشترک هستند، جویدنی هایی که به افزایش سلامت مفاصل کمک می‌کند را پیدا کنید.

سگهای سایز متوسط را مشاهده کنید

سگهای سایز کوچک را مشاهده کنید

قابلیت آموزش پذیری
3/5

 

سگهای با قابلیت یادگیری آسان در ایجاد ارتباط و فرم دادن و منسجم کردن ذهن خود بین شنیدن دستور (مانند “بشین”)، عمل کردن (“نشستن”) و نتیجه (“انجام شدن کامل رفتار”) با سرعت بالا ماهرترند.

سگهای دیگر به زمان، صبر، و تکرار بیشتری برای آموزش و تمرین احتیاج دارند.

بسیاری از نژاد‌ها باهوش هستند اما در هنگام آموزش به این جمله می اندیشند که “با انجام این کار چه چیزی نصیب ما می‌شود؟”

در این صورت شما باید از پاداش ها و بازی ها استفاده کنید تا به آنها یاد دهید که می خواهید درخواست های شما را برآورده کنند.

در اینجا برخی از جایزه های عالی وجود دارد که می تواند به آموزش سگ شما کمک کند.سگهایی که سخت آموزش می بینند را مشاهده کنید

سگها برای انجام کارهایی که به تصمیم گیری، هوش، و تمرکز نیاز دارند مانند گله داری، نیاز به تمرین مغز خود دارند، درست همانطور که سگهایی که برای دویدن در طول روز پرورش داده شده‌اند باید بدن خود را ورزش دهند. اگر تحریک ذهنی لازم را نداشته باشند، آنها کار خودشان را میکنند و معمولا کارهایی است که شما آن را نمیخواهید، مثل کندن و جویدن.

آموزش اطاعت پذیری و اسباب بازی های تعاملی سگ روش های خوبی برای تمرین مغز سگ است. مانند ورزش، انجام دستورات، جستجو کردن و رهایی دادن.

سگهایی که هوش کمتری دارند را مشاهده کنید.

در بیشتر نژادها در دوران تولگی سگ این عمل رایج است، و در نژاد‌های رتریور در همه سنین.

اصطلاح گاز گاز کردن به معنی دندان زدن و ادای جویدن به شکل بازی کردن است (یک گزش نرم و کاملاً بدون درد که پوست را سوراخ نمی‌کند).

سگهایی که گاز گاز می کنند از این عمل برای نگهداشتن و همچنین جمع کردن اعضای خانواده انسانی خود استفاده میکنند. که بهتر است به آنها آموزش داده شود تا یاد بگیرند این کار را روی اسباب بازی های جویدنی خود امتحان کنند نه روی انسان ها.

این نژاد ها واقعا از یک بازی جویدنی یا جویدن یک اسباب بازی خوب که با خوراکی پر شده است لذت میبرند.

 

سگهایی که برای شکار پرورش یافته اند, مانند تریر‌ها، تمایل ذاتی به تعقیب کردن دارند (و گاهی اوقات کشتن). هر چیزی که جنب و جوش کند، مانند گربه ها، سنجاب ها، و حتی شاید ماشین‌ها میتواند غریزه آنها را تحریک کند.

سگهایی که دوست دارند تعقیب کنند هنگامی که بیرون از منزل هستند باید قلاده داشته باشند یا در یک منطقه محصور نگهداری شوند، برای حصار نیز شما به یک حصار بلند و مطمئن نیاز دارید.

برای مثال نژادهایی که در اصل برای شکار پرندگان استفاده می شدند معمولا پرندگان را تعقیب نمی کردند, اما هنگامی که پرندگان در حال پرواز بودند تمام حواس شان به پرندگان بود.


سگهایی که پتانسیل شکار دارند را مشاهده کنید.

 

برخی از نژاد‌ها نسبت به نژاد‌های دیگر ساکت‌تر هستند. هنگام انتخاب نژاد به این موضوع توجه کنید که سگ مورد نظر شما معمولا چقدر با پارس‌کردن یا زوزه‌کشیدن سر‌و‌صدا ایجاد میکند. اگر به یک سگ شکاری فکر می‌کنید، صدای آنها را چطور می بینید!؟ یک زوزه موزیکال! یا یک صدای دیوانه‌کننده!

اگر به فکر یک نگهبان هستید، یک شهر پر از آدم‌های غریبه و مرموز دارید، آیا سگتان را روی تنظیمات هشدار آپارتمان قرار میدهید!؟  آیا شما در خانه‌هایی با محدودیت صدا زندگی می‌کنید؟ آیا در نزدیکی خود همسایه دارید؟ 

در این صورت ممکن است بخواهید سگ ساکت‌تری انتخاب کنید.


فهرست سگهایی که ساکت و آرام هستند را مشاهده کنید.

برخی نژادها از نژادهای دیگر دارای روحیه آزاد‌تری هستند، سگهای شمال اروپا مانند هاسکی سیبری برای رفتن به مسافت های طولانی پرورش یافته‌اند، و این شانس هم به آنها داده شده است. آنها پس از مشاهده هر چیزی که علاقه آنها را به خود جلب کند به سمتش پرواز می کنند.

بسیاری از سگهای شکاری یا باید بینی خود را دنبال کنند، یا آن خرگوشی را که به سمتی فرار کرد. حتی اگر این کار به معنای پشت سر‌گذاشتن شما باشد.

 

سگهایی کمتر مستعد سرگردان‌شدن هستند را مشاهده کنید.

نیازهای جسمی
3/5

سگهای پرانرژی همیشه آماده و منتظر اقدام هستند، در اصل پرورش یافته اند تا همواره کارهای سگ گونه انجام دهند. مانند قایم باشک بازی یا شکار کردن، یا جمع و جور کردن گله. آنها توان و انرژی لازم برای به پایان رساندن عالی یک روز تماما کاری را دارند. آنها به مقدار قابل توجهی ورزش و تحریک ذهنی نیاز دارند. و همچنین بیشتر دوست دارند وقت خود را در جنب و جوش کردن، پریدن، بازی کردن، و جستجو کردن و یافتن رد پاهای جدید صرف کنند.

سگهای کم انرژی هم مانند یک کیسه سیب‌زمینی دوستدار چرت زدن و دراز کشیدن به دور از اتفاقات روز هستند. 

هنگام انتخاب نژاد، سطح فعالیت و شیوه زندگی خود را در نظر بگیرید. و به این فکر کنید که به چیزی دست می یابید، یک سگ شاد و چابک، یک سگ پر انرژی، یک سگ پر قدرت، یا یک سگ کم تحرک.

 

سگهایی که انرژی کمی دارند را مشاهده کنید.

 

یک سگ قوی و زورمند هم ممکن است انرژی بالایی داشته باشد هم نه, اما هر کاری که انجام می‌دهد را با قدرت انجام میدهد. آنها بند قلاده را میکشند (تا زمانیکه به آنها آموزش بدهید که این کار را نکنند), سعی می‌کند موانع را کنار بزند, و با برداشتن لقمه های بزرگ غذا بخورد و بنوشد (بطور غیر‌مودبانه و غیرعادی). این رفتار تمرین بسیار زیادی می طلبد تا به یک رفتار و شخصیت خوب تبدیل شود. و ممکن است بهترین انتخاب برای هم خانه بودن با کودکان یا سالمندان نیز نباشد.

از طرف دیگر، یک سگ با سرسختی کم ، رویکرد فروتنانه تری نسبت به زندگی دارد.

 

سگهایی با سرسختی کم را مشاهده کنید.

 

بعضی از نژاد ها با یک پیاده روی عصر گاهی آهسته در اطراف حال خوبی پیدا می کنند و نیاز به ورزش را برطرف میکنند، برخی دیگر به ورزش شدید روزانه نیاز دارند، مخصوصاً آنهایی که در اصل برای کارهای با تحرک فیزیکی بالا ساخته شده اند، مانند گله داری یا شکار.

بدون ورزش کافی، این نژادها ممکن است دچار اضافه وزن شوند و همچنین انرژی فرو خورده خود را از راه هایی که دوست ندارید تخلیه کنند. مانند پارس کردن، جویدن، و کندن.

نژادهایی که به ورزش زیادی احتیاج دارند، برای فضای آزاد، افراد فعال، و افرادی که علاقمند هستند سگهای خود را برای رقابت در ورزش های سگهای پرانرژی آموزش دهند مناسب هستند.

حتی سگ های مسن هم نیاز به ورزش دارند و این می تواند به مقابله با علائم آرتروز و سایر مشکلات وابسته به سن کمک کند.

سگهایی که به تمرین زیاد نیاز ندارند را مشاهده کنید.

 

بعضی از سگ ها توله سگهای همیشگی هستند، همیشه برای بازی التماس میکنند. در حالی که دیگران جدی تر و کم تحرک هستند.

اگرچه توله سگ بازیگوش به نظر دوست داشتنی است، اما در نظر بگیرید که می خواهید هر روز چند بازی واکشی یا رفتن و آوردن بازی کنید! و اینکه آیا شما بچه دارید؟ یا سگ دیگری که می تواند به عنوان همبازی سگ باشد؟

همچنین ممکن است بخواهید یک سگ پیرتر را به فرزندی قبول کنید، افراد سالخورده هم می توانند تا سنین پیری بازیگوشی داشته باشند اما تقاضای کمتری برای بازی نسبت به سگ های جوان داشته باشند.


سگهایی که کمتر بازیگوشی دارند را مشاهده کنید.

اطلاعات پایه:

گروه نژادی سگ: سگ خانواده
قد: ۲۲ الی ۲۵ سانتیمتر از شانه
وزن: ۴ الی ۷ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ الی ۱۶ سال

تاریخچه نژاد شیتزو:

 

شیتزو یک سگ کوچک سلطنتی، با مو های بلند و چهره ای متمایز است که با برخورد دوستانه قلب های بسیاری را ذوب میکند. این نژاد زمینه ای درجه یک دارد: آنها در اصل توسط خانواده های سلطنتی چینی در زمان سلسله مینگ نگهداری می‌شدند.

شخصیت شیتزو ها چنان جذاب است که حتی سختگیر ترین منتقدان هم, مقاومت در مقابل این سگ را سخت می‌دانند. به زبان ساده شیتزو اجازه نمی‌دهد کسی آنرا نادیده بگیرد.

سگ شیتزو پرورش داده شده تا یک دوست صمیمی باشد. آنها برای شکار، گله، یا نگهبانی نیستند. آنها هیچ چیز را بیشتر از ملاقات و استقبال از دوستان و انسان های دیگر دوست ندارند. اگر می‌خواهید هر جا که رفتید دوستان زیادی پیدا کنید با یک شیتزو بروید.

شیتزو بعنوان یک عضو کوچک گروه تان, همینطور که خوش اخلاق و دوستانه است, بسیار انطباق پذیر هم هست. آنها به همان اندازه که برای زندگی در یک مزرعه روستایی مناسب هستند, برای زندگی در یک آپارتمان هم مناسب هستند. شیتزو ها کودکان را دوست دارند و با حیوانات دیگر کنار می‌آیند. هر چند علیرغم اینکه شیتزو یک سگ محکم از نظر اخلاقی است، جثه کوچک آنها می‌تواند آنها را در معرض خطر قرار دهد.

بزرگسالان همیشه باید در تعاملات بین کودکان و سگها نظارت کنند. این به ویژه برای شیتزو مهم است که از آنها در برابر آسیب دیدن هنگام بازی با کودکان محافظت کنند.

جالب است بدانید گاهی اوقات به شیتزو لقب گل داوودی هم می‌دهند. یک نام مستعار که می‌تواند رشد مو های صورت شیتزو از مرکز به همه جهات را به راحتی توصیف کند. آنها شبیه یک گل با یک بینی در مرکز خود هستند.

فک پایین نژاد شیتزو کمی بزرگ تر از فک بالا است و دندان های بالایی در پشت دندان های پایینی جای می‌گیرند.

افسانه های مربوط به شیتزو فراوان است. برخی می‌گویند بودا با یک سگ که شبیه به شیتزو بوده است سفر میکرد. همینطور در ادامه داستان آمده است روزی چند سارق به با هدف سرقت و قتل به بودا حمله کردند، سگ گوچولو تبدیل به یک شیر وحشی شد و دزد‌ها فرار کردند، بنابراین آن سگ جان بودا را نجات داد و شیر سپس دوباره به یک سگ کوچک تبدیل شد که بودا آنرا دوباره برداشت و بوسید. گویی لکه سفیدی که روی پیشانی بیشتر شیتزوها وجود دارد محلی است که بودا آنجا را بوسیده.

برخی نیز معتقدند سگ های فو (سگ های شیر مانندی که تمثیل نگهبانان معابد چینی هستند) نشان دهنده شیتزو هستند.

ریشه نژاد شیتزو غرق در راز و رمز است، طبق مطالعات انجام شده یکی از ۱۴ نژاد قدیمی سگ شیتزو است.

نژاد سگ شیتزو

اندازه نژاد شیتزو:

نر و ماده به طور یکسان قد ۲۲ تا ۲۵ سانتیمتر و وزن آنها ۴ تا ۷ کیلوگرم است.

شخصیت شتیزو:

همه سگ ها یک هدف تاریخی دارند و هدف شیتزو همراه بودن با خانواده است و این تنهای چیزی است که واقعا می‌خواهد.

بنابراین انتطار نداشته باشید که آنها شکار، نگهبانی انجام دهند, این روش آنها نیست.

عاطفه و عشق ویژگی غالب آنها است و دامان شما مقصد مورد علاقه شان. آنها وقتی در میان خانواده (توجه کردن به آنها و مورد توجه بودن آنها) هستند خوشحال ترینند.

همانطور که گفته شد آنها تنبل نیستند، آنها بسیار سرزنده و هوشیار هستند و ممکن است بر سر تازه واردان خانه خود پارس کنند. اما نگران نباشید، به محض ورود میهمانان با آنها دوست می‌شوند.

نژاد سگ شیتزو

سلامتی و بیماری های نژاد شیتزو:

شیتزو ها بطور کلی سالم هستند، اما مانند همه نژادهای سگ مستعد ابتلا به برخی شرایط و بیماری ها هستند. شیتزو ممکن است به هیچ یک از این بیماری ها دچار نشود یا به همه و یا به برخی از آنها دچار شود، اما اگر قصد نگهداری از این نژاد را دارید باید از آنها آگاهی داشته باشید.

آلرژی:

یک بیماری شایع در سگ ها است, سه نوع اصلی وجود دارد: آلرژی های غذایی که با حذف برخی غذاها از رژیم غذایی سگ درمان می شوند. آلرژی های تماسی که در اثر واکنش با موادی که سگ با آنها تماس پیدا می کند بروز می کنند، پودرهای ضد کک، شامپوهای سگ، یا سایر مواد شیمیایی. و آلرژی های استنشاقی که توسط مواد حساسیت زای موجود در هوا مانند گرده گل یا گرد و غبار و غیره بوجود می آید. که درمان آنها ممکن است شامل محدودیت های غذایی، داروها و تغییرات محیطی باشد.

دیسپلازی مفصل ران:

یک شکل گیری غیر طبیعی از مفصل ران که می تواند باعث درد و لنگی شود. این یک بیماری ارثی است که استخوان ران به خوبی در داخل مفصل رانی قرار نمی گیرد. برخی از سگها روی یک یا هردو پای عقب خود احساس درد و لنگی را نشان می دهند اما برخی دیگر این علائم را از خود نشان نمی دهند و بصورت چشمی قابل مشاهده نیست. (عکس برداری با اشعه ایکس مطمئن ترین راه برای مشخص شدن اسن مشکل است)

در رفتگی مفصل (Patellar luxation):

به معنی جابجایی مفصل سر زانو (کشکک) و ایجاد درد در این ناحیه است که می تواند فلج کننده باشد.

دیسپلازی کلیه (Juvenile renal dysplasia):

نوعی نقص ژنتیکی در کلیه است که در سگهای جوان مشاهده می‌شود.

سگ بیش از حد تشنه است و مرتبا ادرار می کند. آنها وزن خود را از دست می دهند، استفراغ می کنند، و توان و نشاط خود را نیز از دست می دهند. در حال حاضر، فقط یک آزمایش قطعی برای این بیماری وجود دارد که می تواند بر روی سگ های مولد انجام شود، نمونه برداری از کلیه. که بسیار خطرناک است. و همچنین آزمایش های ژنتیک که توسط متخصصان ژنتیک انجام شده است، اما تا به امروز، هیچ یک از آنها ۱۰۰ درصد قابل اعتماد نیستند.

سنگ مثانه و عفونت مثانه:

که می‌تواند عوامل زیادی داشته باشد، مانند پروتئین زیاد، منیزیم و فسفر در رژیم غذایی یا مدت زمان طولانی بین ادرار. عفونت های مثانه می تواند ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی نیز باشد. اگر شیتزو شما نیاز دارد تا مرتبا ادرار کند، ادرار خونی دارد، بنظر میرسد در ادرار کردن مشکل دارد یا بی اشتها شده است، آنرا برای معاینه پیش دامپزشک ببرید.

مشکلات چشمی:

در میان شیتزو ها بخاطر چشمان بزرگ برآمده آنها غیر معمول نیست، اختلالات کراتیت التهاب قرنیه که می تواند منجر به زخم قرنیه و کوری شود. پروپتوز هنگامی که کره چشم از سوراخ چشم خارج شود و پلک ها به چشم گیر می کنند. دیستیکیازیس رشد غیر طبیعی مژه ها در حاشیه چشم، و در نتیجه مالش مژه ها بر روی چشم. مژک خارج رحمی وضعیتی مشابه دیستیکیازیس؛ آتروفی پیشرونده شبکیه، بیماری تخریب کننده سلولهای بینایی شبکیه که تا کوری پیشرفت می کند. و خشکی قرنیه. در صورت مشاهده قرمزی، تحریک یا پارگی بیش از حد، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید.

عفونت گوش:

گوش های افتاده شیتزو می‌تواند به آن آسیب وارد کند زیرا محیطی تاریک و غیر قابل دید ایجاد می کند. کانال گوش گرم محیطی مناسب برای بروز عفونت است. گوش ها را به صورت هفتگی بررسی و تمیز کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

دندان های شیری و مشکلات لثه و دندان:

در شیتزو غیرمعمول نیست، زیرا در این نژاد ممکن است دندان های شیری در زمان رشد دندانهای جدید هم باقی مانده باشند. که در این مواقع لازم است دامپزشک دندان های شیری را بیرون بکشد. مسواک زدن منظم دندان توله سگ و گزارش مشکلات دندانی بسیار مهم است. در صورت مشاهده بوی بد دهان یا شل شدن لثه ها به دامپزشک مراجعه کنید.

فتق نافی:

که در شیتزو رایج است که به دلیل دریچه میانی شکمی است, اگر آن دریچه کوچک باشد ممکن است با بزرگ شدن توله بسته شود. گاهی اوقات لازم است تا جراح آنرا جراحی کند. که معمولا در هنگام عقیم سازی این کار را نیز انجام می دهند.

پورتوسيستميك شانت کبدی:

شانت کبدی زمانی اتفاق می افتد که ارتباط غیرطبیعی بین ورید کبدی با یکی از شاخه های آن بوجود می‌آید یا دچار اختلال می شود. در نتیجه خون آنطور که باید توسط کبد پاک نمی‌شود. جراحی معمولاً بهترین روش درمانی است.

عطسه معکوس:

وقتی سگ بیش از حد هیجان زده شود اتفاق می‌افتد، غذا را سریع قورت می‌دهند، ترشحات بینی به دهان می‌ریزد، و باعث بسته شدن لوله های تنفسی می شود. به همین دلیل گاهی اوقات شاید صدای خس خس بشنوید. سعی کنید با آنها با آرامش صحبت کنید و آنها را آرام کنید تا مشکل کمتر شود. برخی می گویند فشار دادن سوراخ های بینی باعث بسته شدن لوله های تنفسی می شود و باعث می شود سگ از طریق دهان نفس بکشد.

نژاد سگ شیتزو

مراقبت و نگهداری از سگ نژاد شیتزو:

سگ شیتزو هر جایی که در کنار شما  باشد خوشحال است و فرقی برایش نمی‌کند کجا زندگی می‌کند. آنها یک سگ بسیار سازگار هستند که می‌توانند در یک آپارتمان کوچک شهری یا یک خانه بزرگ حومه شهر راحت باشند. آنها یک سگ خانواده خانگی هستند و نباید بیرون از خانه برای آنها جا در نظر گرفت. گرچه آنها از کمی بازی در حیاط خانه لذت می برند.

آنها سگ فوق العاده فعالی نیستند و به یک پیاده روی ساده روزانه راضی هستند. آنها از اینکه در کنار شما باشند یا در خانه پرسه بزنند، با اسباب بازی های خود بازی کنند، یا به مهمانان خوش آمدگویی کنند خوشحال می شوند. 

شیتزو ها به گرما حساس هستند، آنها باید در یک اتاق دارای تهویه مناسب یا خانه ای که افراد گرمایی از آن لذت میبرند زندگی کنند.

هیچ نژاد سگی نمی تواند پرواز کند، اما گزارش هایی از صاحبان شیتزو می گوید که آنها فکر می کنند که می توانند. و از روی صندلی و تخت بدون ترس پرش می کنند.گرچه ممکن است این ارتفاعات برای شما زیاد بنظر نرسد اما برای جثه شیتزو زیاد است.

و متاسفانه این پرش ها اغلب به آسیب منجر می شوند. و به دلیل اینکه از جلو سنگین تر هستند ممکن است هنگام فرود رو به جلو فرود بیایند و دچار ضربه به سر شوند. آنها را ایمن نگه دارید و اجازه ندهید از آغوش شما یا مبلمان بپرند.

حتی اگر آنها بطور طبیعی مطیع و دوستانه باشند , اجتماعی شدن به آموزش اولیه نیاز دارد و مانند هر سگی اگر در جوانی به درستی معاشرت نکند می توانند ترسو شوند. 

نژاد سگ شیتزو

تغذیه شیتزو:

مقدار روزانه توصیه شده: ۲/۱  تا ۱ فنجان غذای خشک با کیفیت بالا در روز است. 

مقدار مصرف سگ شما بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان فعالیت آن دارد. سگ ها مانند انسان ها هر کدام منحصر بفرد هستند، و همه آنها بطور یکسان به غذا نیاز ندارند. و طبیعی است که یک سگ فعال نسبت به یک سگ تنبل بیشتر به غذا نیاز دارد. سگهای کوچک متابولیسم سریعی دارند، به این معنی که انرژی را با سرعت بالایی می سوزانند، اگرچه معده کوچک آنها به این معنی است که باید با حجم کم و به تعداد غذا بخورند.

کیفیت غذای سگ خریداری شده نیز تفاوت ایجاد می کند. هرچه غذای سگ کیفیت بهتری داشته باشد و سگ شما را بهتر تغذیه کند، مقدار کمتری از آن را باید در کاسه سگ خود بگنجانید.

رفتار شیتزو با کودکان و دیگر حیوانات خانگی:

شیتزو یک سگ خانواده فوق العاده است. آنها با سگها یا حیوانات دیگر کنار می‌آیند و شخصیت مطیع شان آنها را به یک همراه خوب برای کودکان تبدیل می کند.

بچه ها باید برای بازی با یک شیتزو روی زمین بنشینند، در اینصورت خطر حمل و انداختن آنها از بین میرود. همچنین کودکان باید یاد بگیرند انگشتان خود را از چشمان که ممکن است به راحتی آسیب ببینند دور نگه دارند.

همیشه چگونگی نزدیک شدن و لمس سگها را به کودکان بیاموزید و همیشه بر هرگونه تعامل بین سگها و کودکان خردسال نظارت داشته باشید تا از گزیدگی یا کشیدن گوش یا دم سگ جلوگیری شود. به کودک خود بیاموزید هرگز در هنگام غذا خوردن به سگی نزدیک نشود یا سعی کند غذای سگ را با خود ببرد. هیچ وقت نباید هیچ سگی را تحت نظارت یک كودك خردسال نگه داشت.

همه سگها و کودکان نیاز دارند تا یاد بگیرند که با یکدیگر کنار بیایند و به یکدیگر احترام بگذارند و در کنار هم ایمن باشند. 

لازم به ذکر است حتی در این صورت، سگها و کودکان خردسال هرگز نباید با هم تنها بمانند و بزرگسالان باید بر همه تعاملات بین آنها نظارت کنند.

نژاد سگ شیتزو

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب