اهمیت واکسیناسیون سگ ها و هر آنچه که باید در مورد واکسیناسیون بدانید

امروزه واکسیناسیون برای سگ ها امری عادی شده است، زیرا می توانند به طور موثری از بیماری های احتمالی سگ، مانند بیماری دیستمپر، هاری، و هپاتیت جلوگیری کنند. واکسیناسیون سگ ها بطور منظم نه تنها می تواند از سلامت حیوان خانگی شما محافظت کند بلکه می تواند اعضای انسانی خانواده شما را نیز سالم نگه دارد، چون برخی از بیماری های سگ می تواند به انسان منتقل شوند.

در حالی که واکسیناسیون سالانه برای مدتی قاعده کلی بوده است، مطالعات اخیر نشان داده است که واکسیناسیون سگ ها ممکن است برای مدت زمان طولانی تر از آنچه در ابتدا تصور می شد، موثر باشد. از آنجا که واکسیناسیون ایمن تر شده و همچنین برای هر سگ بطور منحصر بفرد تنظیم می شود، امروزه دامپزشکان توصیه می کنند هر سگ نسبت به نیازش، به مقدار معین و تکرار معینی از دارو که تشخیص داده می شود نیاز دارد واکسن زده شود. 

انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا (AAHA) مجموعه ای از دستورالعمل های واکسیناسیون را در سال 2003 منتشر کرد که در سال 2006 اصلاح شد تا به دامپزشکان کمک کند تا تشخیص دهند که هر چند وقت یک بار واکسیناسیون باید به سگ انجام شود، این دستورالعمل ها توسط بسیاری از متخصصان در زمینه بهداشت و درمان سگ، از جمله دامپزشکان، ایمونولوژیست ها، متخصصان بیماری های عفونی و محققان تهیه شده است.

اولین راهنما بیان می‌کند که هر سگ متفاوت است، بنابراین هر برنامه ایمن سازی باید به تنهایی متناسب با نیازهای خاص سگ و عوامل خطر باشد. عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند شامل وضعیت سلامتی، نژاد، سن، سبک زندگی، محیط و عادت های سفر هستند.

خطرات مربوط به انواع بیماری ها در شهرهای مختلف کشور متفاوت است و حتی ممکن است در مناطق مختلف همان شهر نوسان داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که برای تعیین اینکه چه واکسیناسیونی برای سگ شما مهم است، هر چند وقت یکبار باید با دامپزشک همکاری کنید.

واکسیناسیون سگ‌ها

خطرات سلامتی, و عوارض مرتبط با واکسیناسیون سگ ها

برخی از دارندگان حیوانات خانگی نگران هستند که واکسیناسیون سگ های آنها خطرات سلامتی نیز داشته باشد. در حالی که هرگونه عمل پزشکی، از جمله واکسیناسیون، تا حدی خطرناک است، اگر سگ خود را واکسینه نکنید، خطر بسیار بیشتر است.

اگر نگران عوارض جانبی احتمالی واکسیناسیون هستید، می‌توانید با دامپزشک در مورد بهترین اقدامات برای حیوان خانگی خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید دامپزشک شما برای محافظت از سگ شما در آنجا است و خطری برای حیوان شما ایجاد نمی کند. او تصمیم خود را برای واکسیناسیون بر اساس تعدادی از فاکتورها، از جمله سبک زندگی و سن سگ شما، و همچنین توانایی او در معرض انواع بیماری ها خواهد گرفت. 

واکنش به واکسیناسیون نسبتاً نادر است و به طور کلی شامل درد یا تورم در محل تزریق خواهد بود. بعضی اوقات سگها نسبت به واکسیناسیون واکنش آلرژیک نشان می دهند که پس از انجام واکسن خیلی سریع ظاهر می شود.

اگر به واکنش آلرژیک در سگ خود مشکوک هستید، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید، زیرا این نوع مشکلات می توانند کاملا جدی و حتی کشنده شوند. واکنش به واکسیناسیون باعث می شود سیستم ایمنی سگ شما با حمله به بافت درون بدن واکنش نشان دهد و منجر به اختلالات پوست، مفاصل، خون یا سیستم عصبی شود. این شرایط می‌تواند بسیار جدی باشد، اما خوشبختانه بسیار نادر است.

واکسیناسیون سگ‌ها

اجتماعی کردن سگ ها

چگونه سگ خود را اجتماعی کنیم؟
همه چیز در مورد اجتماعی شدن سگ ها را در اینجا بخوانید

اصول واکسیناسیون سگ

دو نوع واکسیناسیون متفاوت وجود دارد که سگ شما باید انجام دهد. نوع اول واکسن های اصلی نامیده می‌شود و شامل واکسن هایی است که برای همه سگ ها ضروری تلقی می شود، شامل بیماری هایی است که به راحتی منتقل می شوند و یا کشنده هستند. این بیماری ها هاری، ویروس آدنوویروس، پاروو ویروس و دیستمپر است و هر چهار مورد در سراسر کشور دیده می شوند.

واکسن های دیگر واکسن های غیر اصلی در نظر گرفته می شوند و شامل محافظت در برابر بیماری هایی هستند که به قرار گرفتن در معرض محیط یا شیوه زندگی بستگی دارند. این واکسیناسیونی است که شما باید با دامپزشک در میان بگذارید چون ممکن است سگ شما به آنها احتیاج داشته باشد، که شامل واکسن های بیماری لایم، سرفه لانه و لپتوسپیروز است.

واکسیناسیون

پرخاشگری سگ

رفع پرخاشگری سگ
همه چیز در مورد پرخاشگری سگ ها

دفعات واکسیناسیون:

هنگامی که سگ شما یک توله سگ است، یک برنامه بسیار استاندارد برای واکسیناسیون وجود دارد که باید در اولین سال زندگی او انجام شود. پس از این سال اولیه، بر اساس توصیه دامپزشک، واکسیناسیون اصلی پاروو ویروس، آدنوویروس و یا دیستمپر باید هر یک تا سه سال یکبار انجام شود.

اگرچه برخی از دامپزشکان به برنامه سنتی واکسیناسیون سالانه پایبند هستند، برخی دیگر با رعایت دستورالعمل های AAHA در واکسیناسیون کمتر و با توجه به شرایط فردی انجام می‌دهند. دولت ها و ایالت ها تعیین می‌کنند که چند بار واکسیناسیون هاری انجام شود و دامپزشک شما از دستورالعمل های مربوط به منطقه شما مطلع خواهد شد. این بازه زمانی می‌تواند از یک بار در سال تا هر سه سال یکبار باشد.

اگر سگ شما مرتباً به پانسیون می رود، یا از طریق مهمانی ها یا سالن های نگهداری سگ با سگهای دیگر مرتبا در تماس است، ممکن است لازم باشد با برخی از واکسیناسیون های غیر اصلی همراه باشید. بعضی اوقات این نوع واکسن ها نیاز به تجویز بیشتر دارند، مثلاً در مورد واکسن سرفه که گاهی اوقات هر شش ماه یکبار ارائه می شود.

حتی اگر تصمیم می گیرید که هر سه سال واکسیناسیون بهترین انتخاب برای سگ شما است، باز هم معاینه سالانه دامپزشک برای سالم و شاد نگه داشتن سگ ضروری است. بخاطر داشته باشید که معاینه سالانه معادل انسانی است که هر پنج تا هفت سال فقط به مطب پزشک می رود. در این مدت می‌تواند اتفاقات زیادی بیفتد، به همین دلیل برای سگ شما بسیار مهم است که به طور منظم معاینه شود. تشخیص به موقع مشکلات می تواند به معنای گزینه های درمانی موثرتر و در نتیجه یک حیوان خانگی سالم باشد.

برای برخی از سگ ها می توان آزمایشی انجام داد تا مشخص شود آیا واکسیناسیون خاصی لازم است یا خیر.

این آزمایشات آزمایش تیتر نامیده می شوند و میزان آنتی بادی ها را برای بیماری های مختلفی که در بدن سگ شما وجود دارد اندازه گیری می کنند. اگر نگران واکسیناسیون خاص سگ خود هستید، می توانید از دامپزشک خود در مورد آزمایش تیتر سوال کنید.