مدفوع سگ

همه چیز در مورد مدفوع سگ، یک مدفوع خوب سگ چگونه مدفوعی است؟ دلایل یبوست سگ، دلایل اسهال سگ، چرا سگ من مدفوع می خورد؟

فهرست مطالب

به عنوان صاحب سگ، حتما گاهی اوقات پیش آمده است که در مورد مدفوع سگ خود حساس شوید. با توجه به شکل و نوع آن، ممکن است از خود بپرسید که چه چیزی نرمال است. راهنمای ما قصد دارد به همه سوالات شما پاسخ دهد.

هر سگی مدفوع می کند و مدفوع او شاید چیز قابل توجه ای بنظر نرسد، اما آیا می دانید که مدفوع سگ شما می تواند شاخص خوبی برای سلامت کلی سگ شما باشد؟ و حتی اگر بدانید به دنبال چه چیزی باشید از برخی مشکلات بهداشتی آینده جلوگیری می کنید. دفعه بعدی که با سگ خود بیرون می روید، به مدفوع سگتان خوب نگاه کنید – به این ترتیب می توانید اطلاعات مهمی‌ را که سگ شما در تلاش است به شما بگوید، بدست آورید.

یک مدفوع خوب سگ چگونه مدفوعی است؟

هر سگ منحصر به فرد است، بنابراین استاندارد سگ طبیعی و سالم شما ممکن است با سگهای دیگر کمی متفاوت باشد. اگر تغییری در روند نرمال سگ خود دیدید حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

رنگ :

مدفوع سگ باید قهوه ای شکلاتی باشد، اگر سگ شما غذای رنگی خورده باشد آن رنگ در مدفوع نیز اثر می گذارد.

شکل :

مدفوع سگ باید مانند تنه چوب باشد و فرم خود را حفظ کند. اگر مدفوع سگ شما گرد بود، ممکن است سگ شما دچار کم آبی شده باشد.

استحکام :

مدفوع سگ باید جمع و جور، کمی مرطوب و برداشتن آن آسان باشد. هنگام له شدن باید مانند خمیر بازی کودکان باشد. اسهال یا مدفوع آبکی می تواند نشانه مشکل روده باشد.

اندازه :

حجم مدفوع سگ شما باید متناسب با حجم غذای مصرفی او باشد. با افزایش محتوای فیبری در غذای سگ، اندازه مدفوع نیز افزایش می یابد.

محتوا :

مخاط در مدفوع او؟ می‌تواند نشانه ای از روده بزرگ ملتهب باشد.

سبزی بیش از حد؟ می تواند نشان دهد که او دچار استرس معده شده است.

اگر سگ شما از نظر پوستی مشكل دارد و در حال ریزش مو یا لیسیدن زیاد است، انتظار داشته باشید كه در مدفوع او مو افزایش یابد.

ذره های سفید کوچک؟ سگ شما ممکن است کرم داشته باشد – زمان مراجعه به دامپزشک فرا رسیده است.

مدفوع سگ

مدفوع سگ "باید" چگونه باشد؟

هر سگ منحصر به فرد است، بنابراین استاندارد سگ طبیعی و سالم شما ممکن است با سگهای دیگر کمی متفاوت باشد. همیشه مدفوع سگ خود را با مدفوع قبلی که در ذهنتان مانده مقایسه کنید، اگر تغییری در روند نرمال سگ خود دیدید حتما با دامپزشک خود صحبت کنید.

 

چه چیزی در مدفوع سگ من است؟

وقتی مدفوع سگ خود را جمع می کنید و استحکام آن را از درون کیسه پلاستیکی احساس می کنید، توجه داشته باشید! مدفوع باید جمع و جور، مرطوب و آسان برای برداشتن باشد – باید هنگام فشار دادن و له شدن، کمی شبیه به خمیر بازی کودکان باشد. اسهال یا مدفوع آبکی می تواند نشانه مشکل روده یا معده باشد و اگر مدفوع سگ شما سخت و خشک باشد، می تواند نشانه یبوست سگ باشد. اگر مشاهده کردید که قوام مدفوع “سفت و سخت” است، حتما این موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید.

دلایل یبوست سگ:

 • یبوست سگ می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود: 
 • فیبر غذایی بیش از حد یا بسیار کم.
 • ورزش ناکافی.
 • غدد مقعدی مسدود یا آلوده.
 • لیس زدن بیش از حد بدن (اگر موی سگ در مدفوع وجود دارد).
 • عدم نظافت کافی (اگر در قسمت پشت سگ شما موهای مات وجود دارد).
 • اشیایی مانند شن، استخوان، گیاهان یا پلاستیک در مجرای روده گیر کرده است.
 • عارضه جانبی برخی داروها.
 • کمبود آب بدن (علامت احتمالی بیماری های جدی تر).

دلایل اسهال سگ:

همچنین موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث اسهال سگ شود:

 • یک اتفاق استرس زا مانند پذیرفتن یک سگ جدید، ورود یکی از اعضای خانواده جدید، انتقال به خانه و غیره.
 • به سرعت غذای جدید به سگ داده اید (بطور ناگهانی غذای سگ را عوض کرده اید) .
 • خوردن غذایی که برای انسان آماده شده است.
 • دارو های جدید.
 • نوشیدن آب از یک گودال یا برکه راکد.
 • همچنین می تواند نشانگر بیماری یا عفونت دیگری باشد.

اگر سگ شما برای مدت طولانی اسهال یا یبوست دارد، با دامپزشک صحبت کنید.

نمودار رنگ مدفوع سگ:

نگاهی به نمودار رنگی در زیر بیندازید تا بیشتر بدانید که رنگ مدفوع سگ شما چیست.

نمودار رنگ مدفوع سگ

مدفوع قهوه‌ای شکلاتی:

این تنها رنگی است که مدفوع سگ شما باید داشته باشد – یک قهوه ای شکلاتی سالم. این نشانه خوبی است که شکم سگ شما سالم است و آنچه را که باید انجام می دهد.

مدفوع سبز: 

مدفوع سبز سگ می تواند به این معنی باشد که سگ شما بیش از حد علف خورده است یا مشکل کیسه صفرا دارد.

مدفوع نارنجی یا زرد سگ: 

اگر مدفوع سگ شما نارنجی یا زرد است، این می‌تواند به یک مسئله صفراوی یا کبد اشاره داشته باشد و قطعاً چیزی است که باید با دامپزشک خود در میان بگذارید.

رگه های قرمز در مدفوع سگ: 

رگه های قرمز در مدفوع سگ شما می تواند وجود خون را نشان دهد. اگر خون را در مدفوع سگ مشاهده کردید، توصیه می شود مقعد سگ خود را از نظر بریدگی بررسی کنید تا از متوجه شوید از کجا خون می آید. چنانچه چیزی مشخص نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

مدفوع سیاه سگ: 

اگر مدفوع توله سگ شما سیاه است، این می تواند نشانه خونریزی در دستگاه GI فوقانی باشد. در اسرع وقت با دامپزشک خود صحبت کنید.

مدفوع چرب و خاکستری سگ: 

مدفوع سگ خاکستری و چرب می تواند نشان دهنده وجود مشکل صفراوی یا لوزالمعده باشد.

ذرات سفید در مدفوع سگ: 

اگر مدفوع سگ شما لکه‌هایی شبیه برنج سفید دارد، این می تواند به وجود کرم در مدفوع سگ اشاره کند.

در مدفوع سگ من خون وجود دارد ، چه باید بکنم؟

گاهی اوقات خون در مدفوع توله سگ شما (مثلاً به صورت رگه های قرمز در مدفوع ظاهر می شود) می تواند نشانه پارگی جزئی یا ضربه به اطراف یا در روده یا مقعد آنها باشد. فقط یک ردیابی کوچک لازم است. قسمت باسن سگ خود را بررسی کنید تا ببینید آیا چیزی واضح است یا خیر.خون قرمز روشن در مدفوع سگ، نشان دهنده خون تازه است و گاهی اوقات این می تواند به دلیل مشکلات در روده باشد. گاهی اوقات، اما نه همیشه ممکن است یک آب چسبناک نیز آبریزش داشته باشد. بهتر است هر خونی توسط دامپزشک بررسی شود. اگر می توانید یک نمونه از مدفوع را همراه داشته باشید.‌

چرا سگ من مدفوع می‌خورد:

هنگامی که سگ ها مدفوع می خورند، این عمل به عنوان کوپروفاژی نیز شناخته می شود. اما چرا آنها تصمیم می گیرند که مدفوع خود را بخورند؟ خوب، صادقانه بگوییم، متخصصان هنوز کاملاً نمی دانند. برخی نظریه ها مبنی بر اینکه مدفوع خوردن سگ شما می تواند نشانه این باشد که آنها در تلاشند مواد مغذی بیشتری را از آنچه قبلاً خورده اند بدست بیاورند، اما در حال حاضر هیچ مطالعه ای برای تایید این موضوع وجود ندارد. شاید فقط برای سگهای ما بو و طعم خوبی داشته باشد – هیچ محاسبه ای برای سلیقه و طعم دوست داشتنی سگ وجود ندارد… . البته، همیشه توصیه می شود اگر سوالی دارید با دامپزشک خود صحبت کنید.

چرا سگ من بر روی باسن خود، بطور ناگهانی می جهد:

جهیدن بر روی باسن در سگ ها می‌تواند به این دلیل باشد که مدفوع شل بوده یا نشانه اسهال دارد. به این ترتیب، اگر سگ شما ناراحت به نظر می رسد و جهیدن  به یک رفتار روتین و روزانه تبدیل شده است، علاوه بر اینکه  باسن سگ را پاک می کنید بهتر است این مساله را با دامپزشک خود نیز مطرح نمایید.

چرا مدفوع سگ من بعد از شروع غذای جدید تغییر می کند؟

اگر زمانی فرا برسد که مجبور شوید غذای سگ خود را عوض کنید، ممکن است بر مدفوع او تاثیر بگذارد – حداقل برای مدتی. درست مثل ما انسان ها وقتی یک غذای جدید را در یک کشور خارجی می خوریم، یک دوره سازگاری را تجربه می کنیم، سگ شما نیز با شروع یک غذای جدید چیزی مشابه آن را تجربه می کند.

برای جلوگیری از ناراحتی رژیم غذایی، یک تغییر آهسته و سنجیده از غذای قدیمی او به غذای جدید خود طی یک دوره 7-10 روزه انجام دهید.

از روزی که سگم را گرفته ام اسهال کرده است، آیا این طبیعی است؟

اگر سگ جدیدی دارید، یادآوری این نکته مهم است که نقل مکان به خانه جدید نه تنها برای ما، بلکه برای توله سگ جدید شما یک زمان پرتنش است. قرار گرفتن در یک محیط جدید می تواند منجر به استرس و ناراحتی های شکمی شود. در طی یک هفته تا 10 روز هرگونه تغییر رژیم را خیلی تدریجی ایجاد کنید و در صورت حل نشدن از دامپزشک خود سوال کنید.

اسهال استرسی در سگ ها:

اسهال استرسی چیست؟

سگ ها نیز مانند ما می توانند از اسهال رنج ببرند. اسهال استرسی در حیوانات خانگی یک پاسخ متداول به استرس یا اضطراب است – یعنی اسهال سگ شما ممکن است اتفاق بیفتد زیرا آنها نگران چیزی هستند. نمونه هایی از موقعیت های استرس زا که می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در سگ ها شود، دامنه گسترده ای دارند – و این به آنچه در سگ شما ایجاد اضطراب می کند بستگی دارد!

چه عواملی باعث اسهال استرسی در سگ ها می شود؟

وضعیت استرس زا که ممکن است باعث اسهال استرس در سگ شود عبارتند از:

 • فرزن خواندگی.
 • پانسیون.
 • جدا شدن از شما.
 • تغییراتی در خانه یا محیط زندگی شما.
 • معرفی حیوان خانگی یا خانواده جدید، حتی اگر قرار باشد آنها بهترین دوست شوند!
 •  

چگونه خطر اسهال استرس سگ خود را کاهش دهیم: 

سگ شما کمتر در معرض خطر اسهال استرس خواهد بود، اگر آنها را به تدریج تغییر دهید و تغییرات را تا حد ممکن ملایم کنید. برخی دامپزشکان ممکن است یک مکمل پروبیوتیک را پیشنهاد دهند که باکتری های مفیدی را به روده سگ شما اضافه می کند تا تعادل را برقرار کند.

اگر می دانید یک وضعیت استرس زا پیش می آید، می توانید از مکمل های پروبیوتیک استفاده کنید. به این ترتیب، ممکن است قبل از شروع مشکل از آن جلوگیری کنید.

سگ من در راه رفتن چیزی خورد، آیا باید انتظار داشته باشم که مدفوع شل ببینم؟

سگ ها رفتگر طبیعی هستند و اغلب دوست دارند همه چیز را کشف کنند! گاهی اوقات این بدان معناست که آنها در هنگام پیاده روی خود چیز نامناسبی را می خورند و نیز به فعالیت روده توله سگ بستگی دارد، علائم ممکن است به زودی بعد از خوردن آن مشاهده شود.

غالباً این حالت به صورت اسهال اتفاق می افتد. اگر این ادامه یافت، به دنبال دامپزشکی باشید. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب تمیز و تازه در دسترس است تا به آنها کمک کند تا بدن خود را مرطوب نگه دارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب