اسکاتیش فولد (Scottish Fold)

اسکاتیش فولد نژادی با جثه متوسط ​​جمع و جور و یک سر گرد است, که منشا اسکاتلندی دارد. او با ویژگی گوش های تا شده و خاص, در یک مزرعه در اسکاتلند متولد شد.

فهرست مطالب

نژاد اسکاتیش فولد از یک جهش ژنتیکی در گربه های یک مزرعه در اسکاتلند بطور کاملا اتفاقی بوجود آمد. گربه اسکاتیش فولد با ترکیب گربه بریتیش مو کوتاه و گربه های خانگی در اسکاتلند و انگلیس ایجاد شده است. این نژاد در آمریکا از ترکیب گربه مو کوتاه آمریکایی و بریتانیایی به وجود آمد.

مشخصات و اطلاعات گربه اسکاتیش فولد

تمام حقایق و خصوصیات نژاد اسکاتیش فولد (Scottish Fold) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد اسکاتیش فولد:

برخی از نژاد های گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. برخی پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و با دیگران بی تفاوت هستند, و برخی تمام خانواده را غرق محبت می‌کنند. نژاد تنها عاملی نیست که باعث به وجود آمدن محبت می‌شود. گربه هایی که در خانه ای پر جمعیت بزرگ شده‌اند، با انسان ها راحت‌ تر هستند و بهتر با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.
گربه هایی که خیلی مهربان نیستند را اینجا ببینید.

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک گربه شریک شوید باید با مقداری از مو های گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. البته ریزش در بین نژاد ها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید باید یک نژاد کم ریزش انتخاب کنید یا استاندارد های خود را کاهش دهید. روکش مبلمان می‌تواند تمیز کردن مو های گربه را آسان تر کند و مو ها را از مبل شما دور نگه دارد!
گربه هایی که ریزش موی کم دارند را اینجا ببینید.

به دلیل شیوه های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژاد ها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. اما این بدان معنا نیست که هر گربه ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد, فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است در مورد بیماری های ژنتیکی که در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است مطلع باشید.
گربه های مستعد مشکلات سلامتی هستند را اینجا ببینید.

برخی از گربه ها همیشه یک بچه گربه می‌مانند (پر از انرژی و شیطنت) در حالی که برخی دیگر جدی‌ تر و آرام‌ تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به نظر می‌رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز را می‌خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می‌توانند به عنوان همبازی آن باشد؟

یک اسباب‌ بازی گربه ای کلاسیک مانند یک چوب که از آن منگوله‌ای آویزان است برای گربه های بازیگوش عالی است!
گربه هایی با پتانسیل کم برای بازیگوشی را اینجا ببینید.

صدای برخی از نژاد ها بیشتر از بقیه است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه انتخابی شما از کدام نوع است. اگر “مکالمه مداوم” شما را دیوانه می‌کند، گربه ای را در‌نظر بگیرید که تمایل کمتری برای گپ زدن دارد.

گربه هایی را که تمایل کمتری به ایجاد صدا دارند اینجا ببینید.

بردبار بودن با کودکان، صبور بودن برای در آغوش گرفته شدن، بی تفاوتی در مقابل جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی هایی هستند که یک گربه بچه دوست را می‌سازند. توجه داشته باشید که اکثر رتبه بندی ها کلی است و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ نیست. گربه ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس شخصیت و تجربیات قبلی شان با بچه ها خوب یا بد رفتار کنند.
گربه هایی که بچه‌ها را دوست ندارند در اینجا ببینید.

گربه های دوستانه با نگاهی کنجکاو و با بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. بعضی ها خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان نیز پنهان شوند یا به اتاق دیگری بروند. اما فرقی نمی‌کند که چه نژادی باشد، گربه ای که از بچگی در معرض انواع مختلف سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی در واکنش به غریبه ها بهتر عمل می کند.
گربه‌های خجالتی با غریبه ها را اینجا ببینید.

برخی از نژاد ها نیاز بسیار کمی به نظافت روزانه دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در‌ نظر بگیرید که آیا برای گربه ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد وقت و حوصله دارید یا خیر.
گربه هایی که نیاز به آراستن دارند را اینجا ببینید.

برخی از نژاد های گربه باهوش تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه ها اگر از محرک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب بازی های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین ذهن گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است. اسباب بازی اسکراچر می‌تواند بچه گربه هوشمند شما را حتی زمانی که در خانه نیستید مشغول نگه دارد!
گربه هایی با هوش کمتر را اینجا ببینید.

دوستی با سایر حیوانات خانگی و دوستی با انسان ها دو چیز کاملاً متفاوت است. برخی از گربه ها بیشتر از بقیه, حیوانات‌خانگی دیگر را در خانه می‌پذیرند.
گربه هایی که  دیگر حیوانات خانگی را دوست ندارند اینجا ببینید.

اطلاعات پایه:

قد: 25 الی 30 سانتیمتر از شانه
وزن: 3 الی 6 کیلوگرم
طول عمر: 11  الی 14 سال
اصل و نسب: اسکاتلند

تاریخچه نژاد:

شجره نامه همه اسکاتیش فولد ها به گربه‌ ای به نام سوزی که در سال 1961 در مزرعه ای در اسکاتلند زندگی می‌کرد نسبت داده می‌شود. این ماده گربه سفید رنگ، گوش های منحصربفرد و جمع شده‌ای داشت و پرورش دهندگان بریتانیایی ویلیام و مری راس, با دیدن این گربه غیرعادی تشخیص دادند که او پتانسیل خوبی برای معرفی یک نژاد جدید دارد.

ویلیام راس از صاحب سوزی پرسید که آیا می‌تواند گربه را بخرد؟ مک‌رای به او قول داد که از اولین زایمان سوزی بچه‌ گربه‌ ای به او بدهد. مادر سوزی یک گربه اسکاتیش فولد سفید با گوش تا شده بود و پدرش ناشناخته بود، بنابراین مشخص نیست که سوزی یکی از اولین‌ها در نوع خود بود یا این که گوش های تا شده قبلاً هم دیده شده بود. در سال 1963 سوزی دو بچه گربه با گوش تا شده به دنیا آورد و همانطور که قول داده شده بود, به ویلیام و مری راس یک بچه داده شد (یک بچه گربه زیبا با گوش تا شده مانند مادرش که اسمش را اسنوکس گذاشتند).

به گفته پیتر دایت (ژنتیک دان بریتانیایی) خانواده راس‌ها یک برنامه اصلاح نژادی را با استفاده از اسکاتیش فولد بریتانیایی بطور تصادفی آغاز کردند. آن‌ها نام دنیسلا را برای فولد خود که انتخاب کردند.
ویلیام و مری راس به سرعت متوجه شدند که ژن حاکم بر گوش های فولد ژن غالب است. تنها یکی از والدین برای انتقال این صفت منحصربفرد به ژن نیاز داشت. هر گربه ای که دارای یک نسخه از ژن فولد باشد، حدود پنجاه درصد از بچه گربه‌ های اسکاتیش فولد را تولید می‌کند.

در اصل راس‌ها نژاد جدید خود را به نام لوپ‌گوش (Lops) نامیدند. با این حال در سال 1966، به افتخار این ویژگی خارق العاده و کشوری که این نژاد در آن یافت شد، این نام را به اسکاتیش فولد تغییر دادند. در همان سال خانواده راس‌ها گربه های اسکاتیش خود را در شورای مدیریت گربه‌ های فانتزی (GCCF) ثبت کردند. راس ها همراه با دیگر علاقه مندانی که در طول مسیر جمع شدند روند پذیرش دوستان خود را آغاز کردند.

در ابتدا تعدادی از پرورش دهندگان به این نژاد جدید و متفاوت مشتاق بودند، اما پس از گذشت مدتی شورای GCCF نگران مشکلات بالقوه سلامتی شد. آنها نگران عفونت گوش، هجوم کنه به گوش و ناشنوایی بودند, که متأسفانه مشکلات بسیار جدی بود. در سال 1971 GCCF ثبت‌ نام را به روی نژاد اسکاتیش فولد بست و ثبت بیشتر آنها را ممنوع کرد. در ادامه اسکاتیش مجبور شد لباس هایش را جمع کند و به آمریکای شمالی برود.

تمام اسکاتیش فولد های واقعی را می‌توان به سوزی نسبت داد. نژاد اسکاتیش فولد برای ثبت CFA در سال 1973 پذیرفته شد. در ماه می 1977 به اسکاتیش ما وضعیت موقت CFA داده شد و در سال 1978، این نژاد قهرمان CFA شد. در یک دوره کوتاه شگفت‌انگیز، گربه اسکاتیش در تمام انجمن های گربه های آمریکای شمالی مورد قبول واقع شد و در میان محبوب ترین نژادهای آمریکای شمالی جای گرفت. علیرغم اینکه بچه گربه‌ های مو بلند از زمان پیدایش این نژاد اسکاتیش فولد شناخته می شدند, اما نسخه مو بلند این نژاد تا اواسط دهه 1980 به طور رسمی به این نام به رسمیت شناخته نشده بود.

تاریخچه نژاد اسکاتیش فولد

شخصیت گربه اسکاتیش فولد:

گربه اسکاتیش فولد معمولاً باهوش، شیرین مزاج و نرم‌خو است و به راحتی با افراد و موقعیت‌های جدید سازگار می‌شود. آنها وفادار هستند و تمایل دارند با یک نفر در خانواده ارتباط برقرار کنند. همینطور که آنها معمولاً به دیگران اجازه می‌دهند آنها را در آغوش بگیرند و نوازش کنند، اما به سرعت مشخص می‌شود که آنها انسان مورد علاقه خود را جدا می‌کنند. آنها بر اساس توجه رشد می‌کنند، اما باید طبق شرایط خودشان باشد. علیرغم فداکاری که دارند، آنها گربه های سختگیری نیستند و معمولاً ترجیح می‌دهند نزدیک شما باشند تا در بغل شما. اسکاتیش فولد ها از یک بازی خوب برای گرفتن موش لذت می‌برند و در بزرگسالی نیز اخلاق بازیگوش خود را حفظ می‌کنند.

گوش های گربه اسکاتیش فولد علیرغم اینکه تا شده اند اما قوی هستند و برای گوش دادن می‌چرخند. هنگامی که گربه ناراحت یا بیمار است، چین در گوش کمتر مشخص می‌شود. اگرچه برخی از صاحبان گربه اسکاتیش افزایش تولید موم در گوش گربه هایشان را گزارش می‌کنند، اما لزوما گوش هایش او را مستعد ابتلا به کنه یا عفونت گوش نمی‌کند. گزارش های ناشنوایی نیز ممکن است به این واقعیت مرتبط باشد که برخی از اسکاتیش فولد های اولیه سفید بودند و گربه‌های سفید می‌توانند مستعد ابتلا به نوعی ناشنوایی باشند که با ژن فولد ارتباطی ندارد.

شخصیت گربه اسکاتیش فولد

سلامتی و بیماری ها در گربه اسکاتیش فولد:

هم گربه های شجره دار و هم گربه های نژاد مخلوط، مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. عمر گربه اسکاتیش فولد بطور معمول حدودا 15 سال است. مشکلاتی که ممکن است نژاد اسکاتیش فولد را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

  1. بیماری دژنراتیو مفصل، به ویژه در دم و همچنین مفاصل مچ پا و زانو، که باعث درد یا تحرک ضعیف می‌شود. اگر دم دچار سفتی شده است، مهم است که با احتیاط رفتار کنید.
  2.   کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، نوعی بیماری قلبی، در این نژاد دیده شده است، اما هنوز ثابت نشده است که یک بیماری ارثی است.

صرف نظر از اینکه گربه اسکاتیش فولد شما در اولین باری که او را به خانه می‌آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

مراقبت و نگهداری از گربه اسکاتیش فولد:

برای از بین بردن مو های مرده و افزایش چربی پوست، بطور هفتگی مو های گربه اسکاتیش فولد را شانه کنید. یک نژاد مو بلند ممکن است لازم باشد چند بار در هفته مرتب شود تا از ایجاد گره در مو جلوگیری شود.

  1. برای جلوگیری از بیماری پریودنتال دندان ها را مسواک بزنید. بهداشت روزانه دندان بهترین است، اما مسواک زدن هفتگی بهتر از هیچ است. 
  2. ناخن ها را هر دو هفته یکبار کوتاه کنید.
  3. گوشه های چشم را با یک پارچه نرم و مرطوب پاک کنید تا ترشحات از بین برود. برای هر چشم از یک قسمت جداگانه از پارچه استفاده کنید تا در معرض خطر انتشار عفونت نباشند.
  4. گوش ها را هر هفته چک کنید، به خصوص اگر محکم تا شده باشند. اگر آنها کثیف به نظر می‌رسند، آنها را با یک پنبه یا پارچه مرطوب نرم که با مخلوط 50-50 سرکه سیب و آب گرم مرطوب شده است پاک کنید. از استفاده از صابون‌ های پنبه ای که می‌تواند به داخل گوش آسیب برساند خودداری کنید.
  5. جعبه دستشویی گربه اسکاتیش فولد را کاملا تمیز نگه دارید. گربه‌ها در مورد بهداشت حمام بسیار خاص هستند و یک جعبه دستشویی تمیز، به تمیز نگه داشتن موها نیز کمک می‌کند.
  6. ایده خوبی است که نژاد اسکاتیش فولد را فقط به عنوان یک گربه در داخل خانه نگهداری کنید تا از آنها در برابر بیماری های منتشر شده توسط گربه های دیگر، حملات سگ ها یا کایوت ها و سایر خطراتی که گربه هایی که به خارج از منزل می‌روند، مانند برخورد با ماشین یا … که با آن مواجه هستند محافظت کنید. اسکاتیش فولد هایی که به خارج از منزل می‌روند نیز در معرض خطر دزدیده شدن توسط شخصی هستند که دوست دارند چنین گربه زیبایی بدون پرداخت هزینه داشته باشند.

رنگ مو و آرایش گربه اسکاتیش فولد:

با نحوه قرار گرفتن گوش های کوچک آنها مانند کلاهک روی سر گرد آنها، چین خوردگی نژاد اسکاتیش فولد اغلب شبیه یک جغد توصیف می‌شود. گوش‌ها از نظر ظاهری از یک چین تکی (خم شده به جلو در حدود نیمه گوش)، چین دوتایی (تا حدودی سفت‌تر) و چین سه تایی (به‌صورت محکم به سر قرار می‌گیرند) که برای گربه ها زینتی مطلوب است.
بچه گربه ها با گوش های صاف به دنیا می‌آیند که ممکن است در سه هفتگی تا‌ شوند. آنها با چشمان کاملا باز با حالتی شیرین به دنیا خیره می‌شوند. بدن آنها با اندازه متوسط و گرد است و با دمی متوسط که گاهی به نوک گرد ختم می‌شود تکمیل می‌شوند.

اسکاتیش فولد مو کوتاه دارای پوششی متراکم و مجلل با بافتی نرم است. نوع مو بلند دارای خز متوسط تا بلند (خز بلندتر در قسمت بالای ران)، پنجه پای پرز دار و دم پردار است. آنها همچنین ممکن است دارای چین خوردگی در اطراف گردن باشند.
گربه اسکاتیش فولد در رنگ ها و طرح های مختلفی عرضه می‌شود، از جمله خالص، موجعد، راه‌راه، دو رنگ و رنگارنگ. رنگ چشم بستگی به رنگ خز دارد. به عنوان مثال، گربه های سفید و دو رنگ می‌توانند چشم های آبی یا چشم های عجیب و غریب داشته باشند (که هر چشم رنگ متفاوتی دارد).

رنگ موی گربه اسکاتیش فولد

رفتار اسکاتیش فولد با کودکان و سایر حیوانات خانگی:

یک گربه اسکاتیش فولد با رفتار دوستانه و آرام, انتخابی عالی برای خانواده های دارای بچه و سگ های گربه پسند است. آنها عاشق توجه کودکانی هستند که با آنها مودبانه و محترمانه رفتار می‌کنند و دوست دارند بازی کنند. همچنین آنها قادر به یادگیری ترفند ها نیز هستند.
آنها به لطف رفتار دوستانه شان از زندگی با سگ های گربه پسند نیز خوشحال هستند. حیوانات خانگی را به آرامی و در شرایط کنترل شده معرفی کنید تا مطمئن شوید که آنها یاد می‌گیرند با هم کنار بیایند.
رفتار اسکاتیش فولد با کودکان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب