گربه سیامی (Siamese cat)

گربه سیامی یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه‌ های اهلی است, تا جاییکه می‌توان گفت نژاد سیامی شناخته شده ترین نژاد گربه روی این سیاره می‌باشد. بر‌اساس گزارش‌ها، این گربه‌های براق چشم آبی با شخصیتی پر سر و صدا, از سیام(تایلند کنونی) سرچشمه گرفته اند و در کاخ‌ ها و معابد زندگی می‌کردند.

فهرست مطالب

گربه سیامی گربه‌ ای ایده‌آل، با جثه متوسط و همچنین بسیار شیک است. گربه‌ ای خالص با خطوط مخروطی بلند، بسیار سبک اما عضلانی. تعادل و ظرافت جوهره این نژاد خاص است، بطوریکه که همه اجزا در یک کل هماهنگ با هم قرار می‌گیرند.

خصوصیات این نژاد

تمام حقایق و خصوصیات نژاد سیامی (Siamese cat) را در زیر مشاهده کنید!

خصوصیات نژاد سیامی:

برخی از نژادهای گربه معمولاً مستقل و گوشه گیر هستند، حتی اگر از زمان بچگی توسط یک فرد بزرگ شده باشند. برخی  پیوند نزدیکی با یک نفر دارند و نسبت به دیگران بی‌تفاوت هستند و برخی تمام خانواده را غرق محبت می‌کنند. نژاد تنها عاملی نیست که باعث به وجود آمدن محبت می‌شود. گربه‌هایی که در خانه‌ای پر جمعیت بزرگ شده‌اند، با انسان‌ها راحت‌ ترهستند و راحت‌ تر با آنها ارتباط برقرار می‌کنند.
گربه هایی که خیلی مهربان نیستند را اینجا ببینید.

اگر می‌خواهید خانه خود را با یک گربه به اشتراک بگذارید، باید با سطحی از موهای گربه روی لباس و در خانه خود کنار بیایید. با این حال، ریزش در بین نژادها متفاوت است. اگر اهل نظافت هستید، باید یک نژاد کم ریزش انتخاب کنید یا استانداردهای خود را کاهش دهید. روکش مبلمان می‌تواند تمیز کردن موهای گربه را آسان تر کند و موها را از مبل شما دور نگه دارد!
گربه هایی که ریزش موی کم دارند را اینجا ببینید.

به دلیل شیوه‌های اصلاح نژادی ضعیف، برخی از نژادها مستعد مشکلات ژنتیکی خاصی هستند. این بدان معنا نیست که هر گربه‌ای از آن نژاد به این بیماری ها مبتلا خواهد شد, فقط به این معنی است که آنها در معرض خطر بیشتری هستند. اگر فقط به دنبال گربه‌ها یا بچه گربه های اصیل هستید، بهتر است دریابید که کدام بیماری های ژنتیکی در نژادی که به آن علاقه دارید شایع است.
گربه های مستعد مشکلات سلامتی هستند را اینجا ببینید.

برخی از گربه‌ها، بچه گربه‌های همیشگی هستند – پر از انرژی و شیطنت – در حالی که برخی دیگر جدی‌ تر و آرام‌ تر هستند. اگرچه یک بچه گربه بازیگوش دوست داشتنی به‌نظر می‌رسد، اما در نظر بگیرید که هر روز چند بازی تعقیب و گریز با اسباب بازی موش را می‌خواهید انجام دهید، و اینکه آیا بچه یا حیوانات دیگری دارید که می‌توانند به‌عنوان همبازی آن باشد؟ یک اسباب‌بازی گربه ای کلاسیک مانند یک چوب که از آن منگوله‌ای آویزان است برای گربه‌های بازیگوش عالی است!
گربه‌هایی با پتانسیل کم برای بازیگوشی را اینجا ببینید.

صدای برخی از نژادها یا صدای میو، جیغ و چرت زدن  بیشتر از بقیه  است. هنگام انتخاب نژاد، به این فکر کنید که گربه چگونه صدا می‌کند و چند وقت یکبار. اگر “مکالمه مداوم” شما را دیوانه می‌کند، گربه‌ای را در‌نظر بگیرید که تمایل کمتری برای گپ زدن دارد.
گربه‌هایی را که تمایل کمتری به ایجاد صدا دارند اینجا ببینید.

بردبار بودن با کودکان، به اندازه کافی استحکام برای رسیدگی به حیوانات‌خانگی سنگین و در آغوش گرفتن آنها، و داشتن نگرش بی پروا نسبت به دویدن، جیغ زدن جوانان همگی از ویژگی‌هایی هستند که یک گربه بچه پسند را می‌سازند. رتبه‌بندی‌های ما کلی است، و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا گربه‌ای نیست. گربه‌ها از هر نژادی می‌توانند بر اساس تجربیات و شخصیت قبلی‌شان با بچه‌ها خوب رفتار کنند.
گربه هایی که بچه‌ها را دوست ندارند در اینجا ببینید.

گربه‌های غریبه با نگاهی کنجکاو یا با بازیگوشی از مهمانان استقبال می‌کنند. بعضی ها خجالتی یا بی تفاوت هستند، شاید حتی در زیر مبلمان پنهان می‌شوند یا به اتاق دیگری می‌روند. با این حال، فرقی نمی‌کند که چه نژادی باشد، گربه‌ای که به عنوان یک بچه گربه در معرض انواع مختلف، سن، اندازه و شکل افراد مختلف قرار گرفته است، در بزرگسالی به غریبه‌ها بهتر پاسخ می‌دهد.
گربه‌های خجالتی با غریبه ها را اینجا ببینید.


برخی از نژادها نیاز بسیار کمی به نظافت دارند. برخی دیگر برای تمیز و سالم ماندن نیاز به مسواک زدن منظم دارند. در‌نظر بگیرید که آیا برای گربه‌ای که نیاز به مسواک زدن روزانه دارد، وقت و حوصله دارید یا خیر.
گربه هایی که نیاز به آراستن دارند را اینجا ببینید.

برخی از نژادهای گربه با هوش‌تر از سایر نژادها شناخته می‌شوند. اما همه گربه‌ها، اگر از محرک ذهنی مورد نیاز خود محروم شوند، مشغول کار خود خواهند شد. اسباب‌بازی‌های تعاملی گربه راه خوبی برای تمرین مغز گربه و دور نگه داشتن آنها از شرارت است. اسباب‌بازی اسکراچر می‌تواند بچه گربه هوشمند شما را حتی زمانی که در خانه نیستید مشغول نگه دارد!
گربه هایی با هوش کمتر را اینجا ببینید.

دوستی با سایر حیوانات‌خانگی و دوستی با انسان‌ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. برخی از گربه‌ها بیشتر از بقیه, حیوانات‌خانگی دیگر را در خانه می‌پذیرند.
گربه هایی که  دیگرحیوانات‌ خانگی را دوست ندارند اینجا ببینید.

اطلاعات پایه:

قد:  ۳۸الی ۵۰ سانتیمتر از شانه
وزن:  ۳ الی ۶ کیلوگرم
طول عمر: ۸ الی ۱۵ سال
اصل و نسب: تایلند

تاریخچه نژاد گربه سیامی:

گربه سیامی یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه‌ های اهلی است, تا جاییکه می‌توان گفت نژاد سیامی شناخته شده‌ترین نژاد گربه روی این سیاره می‌باشد. بر‌اساس گزارش‌ها، این گربه‌های براق چشم آبی با شخصیتی پر سر و صدا, از سیام(تایلند کنونی) سرچشمه گرفته اند و در کاخ‌ ها و معابد زندگی می‌کردند. آنها به‌عنوان همراهان سلطنتی و همراهان رهبران مذهبی برای نسل‌ها ارزشمند بودند و به‌ عنوان نگهبان اسناد و اشیای گرانبها در معابد بودایی خدمت می‌‌کردند.

افسانه‌های اولیه مربوط به سیامی‌ ها فراوان است، از جمله داستان های تخیلی که ویژگی‌های گربه را توضیح می‌دهند. یکی از این داستان‌ها از گربه‌ های سیامی می‌گوید که برای محافظت از حلقه‌های گرانبها منصوب شده‌اند. گربه‌ ها حلقه‌ها را با دم خود نگه می‌داشتند و پیچ خوردگی‌هایی که در دم دارند برای جلوگیری از سر خوردن حلقه‌ها ایجاد شده است.

از آنجایی که گربه سیامی در سرزمین مادری خود بسیار ارزشمند بود، گربه‌ ها به ندرت به افراد خارجی داده می‌شدند. با این حال، واضح است که تا سال 1800 سیامی‌ها به بریتانیا صادر شده بودند. گربه‌های سیامی در سال 1871 در اولین نمایش گربه به سبک مدرن در قصر کریستال در سیدنهام لندن به نمایش گذاشته شدند.

در این مراسم، یکی از روزنامه‌نگاران آن زمان به طرز تحقیرآمیزی این نژاد را «یک نوع گربه غیرطبیعی و کابوس‌آمیز» توصیف کرد. با وجود این مطبوعات بد، سیامی‌ها به سرعت در میان علاقه‌مندان بریتانیایی محبوب شدند. در آن زمان، سیامی ها به خاطر چشم‌های ضربدری و دم‌های گره‌خورده‌شان مورد توجه بودند. اولین استاندارد بریتانیایی که در سال 1892 نوشته شد و در سال 1902 بازنویسی شد، گربه سیامی را به عنوان “گربه ای با ظاهری چشمگیر با جثه متوسط، که حتی در صورتی که وزن بالایی داشته باشد، بزرگ نشان نمی دهد، و همچنین برجستگی‌های روی دم را ظاهری شیک برای سیامی توصیف کرد.”

گربه بسیامی

شخصیت گربه سیامی:

چه بخواهید، چه نخواهید ما سیامی هستیم.» این دیالوگ که توسط دو گربه سیامی مغرور در انیمیشن بانو و ولگرد گفته می‌شود، شخصیت گربه سیامی را کاملاً بیان می‌کند. شاید مهمترین چیزی که باید در مورد این گربه ها بدانید این است که آنها پرحرف و صاحب نظر هستند. آنها دقیقاً آنچه را که فکر می‌کنند، با صدای بلند و خشن به شما می‌گویند و از شما انتظار دارند که به توصیه آنها توجه و عمل کنید.

گربه های سیامی به شدت به صاحب خود علاقمند هستند. آنها دوست دارند “مفید” باشند و شما را دنبال می‌کنند و بر هر حرکت شما نظارت دارند. وقتی نشسته‌اید، یک سیامی در بغل شما و شب‌ها با شما در رختخواب خواهد بود، احتمالاً زیر پتو و سرش روی بالش است.

اگر زندگی با افراد پر مشغله و پرحرف شما را دیوانه می‌کند، گربه سیامی نگیرید. از سوی دیگر، اگر از داشتن کسی برای صحبت در طول روز لذت می‌ برید، سیامی می‌تواند بهترین دوست شما باشد. فقط مطمئن باشید که وقت کافی برای گذراندن با این گربه خواستنی و اجتماعی دارید. سیامی‌ ها دوست ندارند برای مدت طولانی تنها بمانند، و اگر در طول روز کار می‌کنید، گرفتن دو تا از آنها می‌تواند هوشمندانه باشد تا بتوانند با یکدیگر سرگرم شوند.

گربه سیامی بسیار باهوش، چابک، ورزشکار و عاشق بازی است. مغز او را با اسباب‌ بازی‌های معمایی فعال نگه دارید و بدنش را با اسباب‌بازی‌هایی که می‌تواند تعقیب کند و یک درخت گربه بزرگ که می‌تواند از آن بالا برود, ورزش دهید. هرگز او را بدون هیچ گونه سرگرمی رها نکنید، وگرنه احتمالاً به خانه می‌آیید و متوجه می‌شوید که DVR شما را برای پخش نمایش‌های طبیعت دوباره برنامه‌ ریزی کرده است یا حداقل تصمیم گرفته است که رول‌ های دستمال توالت و جعبه‌های دستمال کاغذی شما خالی به نظر برسند.

اگر مشتاق هستید که با گربه خود وقت بگذرانید و با آن تعامل داشته باشید، گربه سیامی را انتخاب کنید. این یک گربه سان وفادار و دوست داشتنی است که اگر کم توجهی به او شود یا به او توجه نشود، ناراحت شده و بغض می‌کند. با این حال، در خانه مناسب، او سال ها رشد می‌کند.

شخصیت گربه سیامی

سلامتی و بیماری ها در گربه سیامی :

هم گربه‌های شجره‌دار و هم گربه‌های نژاد مخلوط، مشکلات سلامتی متفاوتی دارند که ممکن است ماهیت ژنتیکی داشته باشند. مشکلاتی که ممکن است سیامی را تحت تاثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

  • آمیلوئیدوز، بیماری است که زمانی رخ می‌دهد که نوعی پروتئین به نام آمیلوئید در اندام‌های بدن، در درجه اول در کبد نژاد سیامی، رسوب می‌کند.
  • آسم/ بیماری برونشیت
  • نقایص مادرزادی قلب مانند تنگی آئورت

نکته: صرف نظر از اینکه گربه شما در اولین باری که او را به خانه می آورید چقدر سالم است، باید برای هر مشکلی که ممکن است در طول زندگی او پیش بیاید آماده باشید.

مراقبت و نگهداری از گربه سیامی:

موهای کوتاه و ظریف گربه سیامی به راحتی با شانه زدن هفتگی برای از بین بردن موهای مرده و پخش چربی پوست مراقبت می‌شود. برای جلوگیری از بیماری پریودنتال، دندان‌ها را مسواک بزنید. این ایده خوبی است که یک گربه سیامی را فقط در داخل خانه نگهداری کنید تا از او در برابر بیماری‌های منتشر شده توسط گربه‌های دیگر، حملات سگ‌ها یا کایوت‌ها، و سایر خطراتی که گربه‌هایی که به خارج از منزل می‌روند، مانند برخورد با ماشین حفظ کنید. سیامی‌هایی که به خارج از منزل می‌روند همچنین در معرض خطر دزدیده شدن توسط اشخاص قرار می‌گیرند که دوست دارد بدون پرداخت هزینه‌ای چنین گربه زیبایی داشته باشد.

رنگ مو و آرایش گربه سیامی:

بطور کلی بدن گربه سیامی باید بدنی صاف اما عضلانی با خطوط بلند باشد. سر قلمی شکل و بلند است و از نقطه باریک بینی به سمت بیرون تا نوک گوش‌ها باریک می‌شود و مثلثی را تشکیل می‌دهد. گوش‌ها به طور غیر معمول بزرگ و پهن هستند و نوک آن‌ها تیز است و به آن‌ها سری به شکل مثلثی می‌دهند.

چشم‌های بادامی شکل، متوسط و همیشه آبی روشن هستند. بدن اغلب به صورت لوله‌ای توصیف می‌شود و توسط پاهای بلند و باریک حمایت می‌شود و پاهای عقب بالاتر از پاهای جلویی است. نژاد سیامی روی پنجه‌های بیضی شکل و کوچک و خوشرنگ راه می‌رود و دم بلند و باریکی را می‌چرخاند.

  • خز کوتاه سیامی بافت ظریفی دارد. در انجمن طرفداران گربه، در چهار رنگ موجود است:
    با نقطه هایی به رنگ اسب آبی (seal point)، بدنی حنایی کم‌ رنگ تا کرم با نقاط قهوه ای تیره و بینی قهوه‌ای تیره.
  • با لکه هایی به رنگ شکلات (chocolate point)، بدنی عاجی رنگ با نوک‌های شکلاتی شیری و بینی صورتی دارچینی
  • با خال هایی به رنگ آبی( blue point)، بدنی به رنگ آبی مایل به سفید با نقاط آبی تیره و بالشتک بینی به رنگ تخته سنگ.
  • با نقطه هایی به رنگ یاسی (lilac point)، بدنی به سفیدی برف با نقاط صورتی مایل به خاکستری.

انجمن بین المللی گربه اجازه می‌دهد تا طیف رنگی فراتر از رنگ‌های چهار نقطه ای که توسط CFA اعلام شده به رسمیت شناخته شده شود. آنها شامل نقاط مجعد، نقاط قرمز، نقاط کرم، نقاط مجعد نقره‌ای، نقاط دودی و نقاط رنگارنگ هستند.
انجمن گربه سنتی دو نوع سیامی سنتی و کلاسیک را به رسمیت می‌شناسد که هر دو با ظاهری بسیار متفاوت نسبت به سیامی مدرن شناخته شده توسط CFA، TICA و سایر انجمن‌های گربه می‌باشد.

در مورد تایلندی چطور؟ استاندارد نژادی به نام TICA سری قلمی شکل با عرض متوسط با گونه‌های گرد و پوزه‌ای که تا انتها باریک می‌شود، بسیار شبیه به بیل‌های مخروطی باغ می‌باشد. سر آن بلندتر از عرض اوست، اما نه تا حد زیادی. چشم ها به‌ طورکامل شکل بادامی دارند و اندازه گوش‌ها متوسط تا کمی بزرگ هستند و نوک آن با زاویه کمی به سمت بیرون خم شده است. بدنی نرم ونسبتاً بلند دارد اما شکل لوله نیست. پاها دارای طول متوسط و برازنده هستند و توسط پنجه‌های بیضی شکل متوسط پشتیبانی می‌شوند. دم به اندازه بالاتنه است و در نوک آن باریک می‌شود. خز کوتاه و ابریشمی، با رنگ بدن مایل به سفید یا شیری و رنگ های متراکم و رنگهای نقطه‌ای است.

رنگ موی گربه سیامی

کودکان و سایر حیوانات خانگی:

گربه سیامی فعال و اجتماعی یک انتخاب عالی برای خانواده‌های دارای بچه و سگ‌های گربه پسند است. او مانند هر رتریوری بازی می‌کند، ترفندها را به راحتی یاد می‌گیرد و از توجه کودکانی که با او مودبانه و با احترام رفتار می‌کنند، خوشحال می‌شود.

رابطه گربه سیامی با کودکان

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب