میوه هایی که سگ ها می توانند یا نمی توانند بخورند

با توجه به اینکه سگ ها نیازی به خوردن میوه ها ندارند اما گاهی بد نیست در رژیم غذایی آنها میوه هایی که سگ ها می توانند بخورند گنجانده شود.

فهرست مطالب

معرفی میوه هایی که سگ ها مجاز هستند بخورند و میوه هایی که سگ ها نباید بخورند:

غیر معمول نیست که بخواهید سگ خود را با به اشتراک گذاشتن تکه های میز یا میان وعده غذایی افراد مورد علاقه خود به جای غذای سگ، لوس کنید. به هر حال، اگر خوردن آن برای شما بی خطر است، باید برای سگ شما  هم بی خطر باشد، درست است؟ خیر, لزوما درست نیست…
در حالی که غذا های انسانی بسیاری برای سگ ها کاملاً بی خطر هستند، همینطور برخی از آنها بسیار ناسالم و کاملاً خطرناک هستند، بنابراین بسیار مهم است که بدانید سگ ها چه میوه ها و سبزیجاتی را می توانند بخورند.
سگ‌ها غذاها را متفاوت از انسان ها هضم می‌کنند و خوردن غذاهای نامناسب می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی طولانی مدت سگ‌ها و در موارد شدید حتی مرگ شود.
سگ‌ها به‌عنوان همه‌چیزخوار (به معنی نه صرفا گوشت)، هیچ نیاز جدی به میوه‌ها یا سبزیجات به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود ندارند، اما مصرف گهگاهی میوه یا سبزی به عنوان خوراکی مشکلی ندارد. طبق مطالعات برنامه های غذایی جدید سگ ها نیز سبزیجات تازه را در وعده های غذایی خود قرار می دهند.

در ادامه بخوانید تا متوجه شوید کدام میوه ها برای به اشتراک گذاشتن در حد اعتدال مناسب هستند و همچنین از مصرف کدام میوه ها اجتناب کنید.

میوه هایی که سگ ها می توانند یا نمی توانند بخورند​

سیب:

بله، سگها می ‌توانند سیب بخورند. سیب منبع عالی ویتامین های A و C و همچنین فیبر برای سگ شما است. آنها پروتئین و چربی کمی دارند و آنها را به میان وعده ای عالی برای سگ های سالمند تبدیل می کند. فقط مطمئن شوید که ابتدا دانه ها و هسته آن را جدا کنید. آنها را به صورت یخ زده نیز میتوانید برای یک میان وعده در هوای گرم امتحان کنید. شما همچنین می توانید آن را در برخی از خوراکی های سگ با طعم سیب پیدا کنید.

آووکادو:

نه، سگ ها نباید آووکادو بخورند. در حالی که آووکادو ممکن است یک میان وعده سالم برای صاحبان سگ باشد، به هیچ وجه نباید به سگ ها داده شود. گودال، پوست و برگ‌های آووکادو حاوی پرسین است، سمی که اغلب باعث استفراغ و اسهال در سگ‌ها می‌شود. داخل بخش گوشتی میوه به اندازه بقیه گیاه پرسین ندارد، اما مقدارش همچنان برای سگ ها بسیار زیاد است.

موز: 

بله، سگ ها می‌توانند موز بخورند. در حد اعتدال، موز یک غذای کم کالری عالی برای سگ است. آنها سرشار از پتاسیم، ویتامین، بیوتین، فیبر و مس هستند. آنها کلسترول و سدیم کمی دارند، اما به دلیل محتوای قند بالایی که دارند، موز باید به عنوان خوراکی داده شود، نه بخشی از رژیم غذایی اصلی سگ شما.

بلوبری: 

بله، سگ ها می‌توانند بلوبری بخورند. بلوبری یک ابَرغذای غنی از آنتی اکسیدان است که از آسیب سلولی در انسان و سگ ها به طور یکسان جلوگیری می‌کند. آنها مملو از فیبر و مواد شیمیایی گیاهی نیز هستند. بلوبری را به عنوان جایگزینی برای خوراکی های خریداری شده در فروشگاه امتحان کنید.

طالبی یا ملون:

بله, ملون برای سگ ها بی خطر است. طالبی سرشار از مواد مغذی، کم کالری و منبع عالی آب و فیبر است. با این حال، قند بالایی دارد، بنابراین باید در حد اعتدال مصرف شود، به خصوص برای سگ هایی که اضافه وزن دارند یا دیابت دارند.

گیلاس:

نه، سگ ها نباید گیلاس بخورند. به استثنای قسمت گوشتی اطراف دانه، گیاهان گیلاس حاوی سیانید هستند و برای سگ ها سمی هستند. سیانید انتقال اکسیژن سلولی را مختل می‌کند، به این معنی که سلول های خونی سگ شما نمی توانند اکسیژن کافی دریافت کنند. اگر سگ شما گیلاس می خورد، مراقب مردمک های گشاد شده، مشکل در تنفس و قرمزی لثه ها باشید، زیرا ممکن است نشانه هایی از مسمومیت با سیانید باشد.

توت خرس (Cranberry):

بله، کرن بری برای سگ ها بی خطر است. هم زغال اخته و هم زغال اخته خشک شده برای تغذیه سگ ها در مقادیر کم بی خطر هستند. اینکه آیا سگ شما از این غذای تارت خوشش می آید یا خیر، سوال دیگری است. در هر صورت، اعتدال در هنگام تغذیه با کرن بری به سگ ها مهم است، مانند هر خوراکی، زیرا مصرف زیاد کرن بری می تواند منجر به ناراحتی معده شود.

خیار:

بله، سگ ها می‌توانند خیار بخورند. خیار مخصوصاً برای سگ‌های دارای اضافه وزن مفید است، زیرا کربوهیدرات، چربی یا روغن کمی دارد و حتی می‌تواند سطح انرژی را افزایش دهد. آنها سرشار از ویتامین های K، C و B1، و همچنین پتاسیم، مس، منیزیم و بیوتین هستند.

انگور:

نه، سگ ها هرگز نباید انگور بخورند. انگور و کشمش (انگور خشک) بدون توجه به نژاد، جنس و سن سگ برای سگ بسیار سمی هستند. در واقع، انگور آنقدر سمی است که می تواند منجر به نارسایی حاد کلیوی شود. همیشه مراقب این میوه خطرناک برای سگ ها باشید.

انبه:

بله، سگ ها می‌توانند انبه بخورند. این خوراکی شیرین تابستانی مملو از چهار ویتامین مختلف است: A، B6، C و E. همچنین دارای پتاسیم و بتاکاروتن و آلفا کاروتن هستند. فقط به یاد داشته باشید، مانند بیشتر میوه ها، ابتدا گودال سفت را بردارید، زیرا حاوی مقادیر کمی سیانید است و می تواند خطر خفگی را ایجاد کند. انبه سرشار از قند است، بنابراین از آن به عنوان یک درمان گاه به گاه استفاده کنید.

پرتقال:

بله، سگ ها می‌توانند پرتقال بخورند. به گفته دامپزشکان، خوردن پرتقال برای سگ ها خوب است، اما آنها ممکن است طرفدار هیچ مرکباتی با بوی تند نباشند. پرتقال منبع عالی ویتامین C، پتاسیم و فیبر است و در مقادیر کم، گوشت آبدار پرتقال می تواند یک خوراکی خوشمزه برای سگ شما باشد. دامپزشکان توصیه می کنند پوست آن را دور بریزید و فقط گوشت پرتقال را به سگ خود بدهید، منهای هر دانه. پوست پرتقال روی سیستم گوارشی آنها خشن است و روغن ها ممکن است باعث شود سگ شما به معنای واقعی کلمه بینی حساسش را بالا ببرد.

هلو:

بله، هلو برای سگ ها بی خطر است. مقدار کمی هلو تازه یا منجمد خرد شده منبع خوبی از فیبر و ویتامین A است و حتی می تواند به مبارزه با عفونت ها کمک کند، اما درست مانند گیلاس، هسته آن حاوی سیانید است. زمانی که ابتدا دور گودال را به طور کامل برش دهید، هلو تازه می‌تواند یک غذای تابستانی عالی باشد. از کنسرو هلو صرف نظر کنید، زیرا معمولاً حاوی مقادیر زیادی شربت قندی است.

گلابی:

بله، سگ ها می‌توانند گلابی بخورند. گلابی یک میان وعده عالی است زیرا سرشار از مس، ویتامین C و K و فیبر است. پیشنهاد شده است که خوردن این میوه می تواند خطر سکته مغزی را تا 50 درصد کاهش دهد. فقط مطمئن شوید که گلابی را به تکه های لقمه ای برش دهید و ابتدا هسته و دانه ها را جدا کنید، زیرا دانه ها حاوی آثار سیانید هستند. از کنسرو گلابی با شربت های قندی صرف نظر کنید.

آناناس:

بله، آناناس برای سگ ها بی خطر است. آناناس حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مانند فولات (نوعی ویتامین B) و روی است که می تواند برای هضم و سیستم ایمنی سگ شما مفید باشد. توجه داشته باشید که آنها حاوی قند بالایی هستند و باید به مقدار کم و همچنین نباید به طور منظم به سگ داده شود. قبل از دادن آناناس به عنوان خوراکی، مطمئن شوید که پوست و هسته تاج‌دار آن را جدا کرده اید.

تمشک:

بله، سگ ها می توانند تمشک بخورند. تمشک در حد اعتدال خوب است. آنها حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که برای سگ ها عالی هستند. آنها قند و کالری کمی دارند، اما فیبر، منگنز و ویتامین C بالایی دارند. تمشک مخصوصا برای سگ های مسن مفید است زیرا دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به پیری مفاصل کمک کند. با این حال، آنها حاوی مقادیر کمی زایلیتول هستند، بنابراین سگ خود را به کمتر از یک فنجان تمشک در هر بار محدود کنید.

توت فرنگی:

بله، سگ ها می توانند توت فرنگی بخورند. توت فرنگی سرشار از فیبر و ویتامین C است. علاوه بر این، آنزیمی نیز دارد که می تواند به سفید شدن دندان های سگ شما در هنگام خوردن آنها کمک کند. آنها حاوی قند هستند، بنابراین حتما آنها را در حد اعتدال مصرف کنید.

هندوانه:

بله، سگ ها می توانند هندوانه بخورند. مهم است که ابتدا پوست و دانه ها را جدا کنید، زیرا می توانند باعث انسداد روده شوند، اما گوشت هندوانه برای سگ ها بی خطر است. سرشار از ویتامین A، B-6 و C و همچنین پتاسیم است. 92 درصد هندوانه از آب تشکیل شده است، بنابراین راهی عالی برای کمک به هیدراته نگه داشتن سگ شما در روزهای گرم تابستان است. (این روزها حتی می توانید خوراکی هایی با طعم هندوانه برای سگ پیدا کنید.)

سبزیجاتی که سگ ها می توانند و نمی توانند بخورند

می خواهید بدانید سگ ها چه سبزیجاتی را می توانند بخورند؟

خوش آمدی

برای مشاهده سبزیجاتی که سگ ها می توانند یا نمی توانند بخورند به لینک زیر مراجعه کنید.
کلیک کنید

سگ‌ها گوشتخوار هستند!؟ یا گیاهخوار!!!

برای دانستن این موضوع به مطلب “آیا سگ ها در رژیم غذایی خود به گوشت نیاز دارند؟” مراجعه کنید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب