گیاهان سمی برای سگ ها

گیاهان سمی برای سگ ها را بشناسیم. بسیاری از درختچه‌ها، درختان و گل‌هایی که معمولاً در باغ و طبیعت یافت می‌شوند، برای سگ شما خطرناک هستند. برخی می توانند باعث ناراحتی شوند، برخی دیگر سگ شما را به شدت آزار می دهند و برخی حتی در صورت بلعیدن می توانند کشنده باشند.

فهرست مطالب

سگ خود را از گیاهان سمی محافظت کنید

مهم است که بهترین دوست خود را در برابر گیاهانی که برای سگ ها سمی هستند محافظت کنید. چه باغبانی مشتاق باشید یا فقط چند گیاه گلدانی در قسمت جلویی خود داشته باشید، باید توجه داشته باشید که برخی از گیاهان ممکن است دوست سگ شما نباشند. در واقع، بسیاری از درختچه‌ها، درختان و گل‌هایی که معمولاً در باغ و طبیعت یافت می‌شوند، اگر سگ شما آنها را بخورد، خطرناک هستند. برخی می توانند باعث ناراحتی شوند، برخی دیگر سگ شما را  به شدت آزار می دهند و برخی حتی در صورت بلعیدن می توانند کشنده باشند.

گیاهان سمی برای سگ ها

درختچه هایی که برای سگ ها سمی هستند

آزالیا و رودودندرون: در محوطه سازی استفاده می شود و در طبیعت یافت می شود، کل این جنس برای سگ ها بسیار خطرناک است. خوردن حتی چند برگ می تواند باعث مشکلات جدی از جمله استفراغ، اسهال، ترشح آب دهان، فلج، شوک، کما و مرگ شود.

هالی: انواع آن عبارتند از هالی آمریکایی، هالی انگلیسی، هالی ژاپنی و هالی کریسمس. اگرچه برخی از آنها کمتر از سایرین سمی هستند، اما بهتر است سگ خود را از انواع مختلف دور نگه دارید. خوردن برگ ها به دلیل خاردار بودن برگ های گیاه می تواند منجر به استفراغ، اسهال و آسیب دستگاه گوارش شود. علائم عبارتند از ضربه زدن به لب، ترشح آب دهان و تکان دادن سر.

ادریسی: با غلظت بالای مواد سمی در گل ها و برگ ها، بلعیدن به خصوص برگ ها و گل ها می تواند باعث بی حالی، اسهال، استفراغ و سایر ناراحتی های گوارشی شود.

پیچک: پیچک نسبتا یک درختچه است و بخش مشترک بسیاری از مناظر است. شاخ و برگ انواع خاصی از گیاهان پیچک برای سگ خطرناک است، اگرچه معمولا کشنده نیست. بلعیدن آن می تواند منجر به ترشح بیش از حد بزاق و آبریزش، استفراغ، اسهال، تورم دهان و زبان و مشکل در تنفس شود.

خرزهره: تمام قسمت های این درختچه زینتی محبوب برای انسان و سگ سمی است. اگر سگ شما گل ها یا برگ ها را بخورد، ممکن است استفراغ شدید، ضربان قلب غیر طبیعی و حتی مرگ را تجربه کند. سایر علائمی که باید به دنبال آنها باشید عبارتند از: لرزش، ترشح آب دهان، تشنج و ضعف.

گل صد تومانی: این گیاهان گلدار زرق و برق دار حاوی سم پائونول در پوست خود هستند و در صورت مصرف زیاد ممکن است باعث استفراغ و اسهال شوند.

نخل ساگو: اغلب به عنوان یک درختچه زینتی در مناطق معتدل استفاده می شود و یکی از سمی ترین گیاهان برای سگ ها محسوب می شود. هر قسمت از گیاه سمی است، به خصوص دانه ها. خوردن فقط چند غلاف بذر می تواند منجر به نارسایی حاد کبد شود. علائم شامل استفراغ، اسهال و مدفوع خونی، کاهش اشتها و خونریزی بینی است.

درختانی که برای سگ ها سمی هستند

گردوی سیاه: خود درخت خطرناک نیست، اما دانه هایی که به زمین می افتند می توانند خطرناک باشند. آنها خیلی سریع شروع به پوسیدگی می کنند و کپک تولید می کنند، بنابراین وقتی سگ آنها را می خورد باعث ناراحتی گوارشی و حتی تشنج می شود.

توت چینی: توت ها، برگ ها، پوست و گل های این درخت همگی حاوی سمومی هستند که می توانند منجر به هر چیزی از استفراغ و اسهال گرفته تا ضعف، کندی ضربان قلب، تشنج و شوک شوند.

درختان میوه: میوه‌های درختانی مانند آلو، زردآلو، هلو و حتی آووکادو حاوی هسته‌هایی هستند و دانه‌های گیلاس و سیب حاوی سمومی هستند که می‌توانند سگ شما را بیمار کرده و خطر خفگی را به همراه داشته باشند. حتی اگر فقط میوه بخورند، خوردن بیش از حد می تواند باعث اسهال شود.

شاه بلوط اسبی (Buckeye): این درخت حاوی ساپونین است که باعث استفراغ و اسهال، گشاد شدن مردمک چشم، تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی و همچنین تشنج و کما می شود.

درختان میوه: میوه‌های درختانی مانند آلو، زردآلو، هلو و حتی آووکادو حاوی هسته‌هایی هستند و دانه‌های گیلاس و سیب حاوی سمومی هستند که می‌توانند سگ شما را بیمار کرده و خطر خفگی را به همراه داشته باشند. حتی اگر فقط میوه بخورند، خوردن بیش از حد می تواند باعث اسهال شود.

شاه بلوط اسبی (Buckeye): این درخت حاوی ساپونین است که باعث استفراغ و اسهال، گشاد شدن مردمک چشم، تأثیر بر سیستم عصبی مرکزی و همچنین تشنج و کما می شود.

سرخدار ژاپنی: همه گونه ها، از کوتوله تا درختان غول پیکر، حاوی سموم خطرناکی هستند که می تواند برای سگ ها کشنده باشد. علائم شامل لرزش، استفراغ، مشکل در تنفس و تشنج است. به دلیل برگ های سبز روشن و توت های قرمز، آنها تزئینات محبوب تعطیلات هستند – اما نباید در خانه هایی که سگ ها زندگی می کنند استفاده شوند.

سایر درختان آجیل: به عنوان یک قانون کلی، آجیل برای سگ ها بی خطر نیست. از اجازه دادن به سگتان برای خوردن آجیل های بادام، گردو، گردو یا دیگر درختان آجیل خودداری کنید. بلع می تواند باعث مشکلات گوارشی و انسداد روده شود.

گل ها و پیازها برای سگ ها سمی هستند

کروکوس پاییزی: این گیاهان پاییزی حاوی کلشی سین هستند که بسیار سمی است و باعث خونریزی گوارشی، استفراغ شدید، آسیب کلیه و کبد و نارسایی تنفسی می شود. علائم ممکن است چند روز به تعویق بیفتد، بنابراین اگر سگ شما بخشی از این گیاه را خورده است منتظر دامپزشک نباشید.

بگونیا: اغلب در ظروف استفاده می شود، این غده ها می توانند باعث تحریک دهان و مشکل در بلع در هنگام بلع شوند.

گل داوودی: این گل های معمولی حاوی لاکتون و پیرترین هستند که باعث تحریک روده می شوند. در حالی که خوردن هر قسمت از گیاه کشنده نیست، می تواند منجر به استفراغ، اسهال، ترشح بیش از حد آب دهان، بثورات پوستی و از دست دادن هماهنگی شود.

نرگس: خوردن هر قسمت از گیاه، به ویژه پیاز، می تواند باعث استفراغ شدید، ترشح آب دهان، لرزش، ناراحتی تنفسی، تشنج و مشکلات قلبی شود.

دستکش روباهی: تمام قسمت‌های این گل‌های زیبا، از دانه‌ها گرفته تا گلبرگ‌ها، برای سگ‌ها بسیار سمی هستند. بلع می تواند باعث نارسایی قلبی و حتی مرگ شود.

شمعدانی: همه گونه های این گیاه کانتینری معمولی برای سگ ها سمی هستند. علائم شامل بی حالی، فشار خون پایین، بثورات پوستی و از دست دادن اشتها است.

زنبق: خوردن هر قسمت از گیاه می تواند باعث تحریک پوست، ترشح آب دهان، اسهال، استفراغ و بی حالی شود.

سوسن یا لیلیوم: با وجود انواع مختلف نیلوفرها، به سختی می توان به خاطر آورد که کدامیک خطرناک و کدام یک نسبتاً خوش خیم هستند.برخی از آنها – به عنوان مثال، نیلوفرهای روز – برای گربه ها بسیار سمی هستند، اما فقط باعث ناراحتی دستگاه گوارش در سگ می شوند. برخی دیگر، مانند سوسن، ماده ای آزاد می کنند که دهان و معده سگ را می سوزاند و تحریک می کند و علائم می تواند خفیف تا شدید باشد.

زنبق دره: علائم بلع شامل اسهال، استفراغ، کاهش ضربان قلب و آریتمی قلبی است.

لاله و سنبل: پیاز سمی ترین قسمت است، اما هر بخشی از این گل های زود شکوفه می تواند برای سگ ها مضر باشد و باعث تحریک دهان و مری شود. علائم معمولی شامل ترشح بیش از حد آب دهان و استفراغ است. اگر پیازهای زیادی خورده شود، علائم ممکن است شامل افزایش ضربان قلب و تنفس نامنظم باشد. با مراقبت از دامپزشک، سگ ها معمولاً بدون هیچ گونه عوارض جانبی بهبود می یابند.

گیاهان سمی برای سگ ها

سگ من یک گیاه سمی خورد - چه کاری باید انجام دهم؟

اگر شک دارید که سگ شما چیزی سمی خورده است، این مراحل را دنبال کنید:

– در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید.

– سعی کنید با گرفتن نمونه یا عکس یا با جمع آوری استفراغ سگ در یک کیسه پلاستیکی گیاه را شناسایی کنید.

– هنگامی که به دامپزشک رسیدید، تا آنجا که ممکن است اطلاعات بیشتری ارائه دهید، از جمله:

    • گیاه مشکوک و زمان بلع.
    • وزن سگ شما
    • هر علائمی که سگ شما نشان می دهد.

– تحت هیچ شرایطی نباید وادار به استفراغ کنید، مگر اینکه توسط دامپزشک دستور داده شود. سموم خاص گیاهی نیاز به درمان خاصی دارند و استفراغ می تواند برخی موارد را بدتر کند.

گول این افسانه را نخورید که سگ ها به طور غریزی از گیاهان خطرناک اجتناب می کنند. درست است که گاهی اوقات در مورد حیوانات در طبیعت صادق است، اما  بطور کلی سگ ها توانایی تشخیص گیاهان ایمن و ناایمن را ندارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب