10 راه که مطمئن شوید سگتان را گم نمی کنید

همیشه یکی از بزرگترین ترس های والدین سگ ها, از دست دادن حیوان خانگی شان است. گم کردن یک حیوان خانگی مانند از دست دادن یک انسان دوست داشتنی است و این اتفاقی است که هیچ کس نباید آن را تجربه کند.

فهرست مطالب

همیشه یکی از بزرگترین ترس های والدین سگ ها, از دست دادن حیوان خانگی شان است. از دست دادن یک حیوان خانگی مانند از دست دادن یک انسان دوست داشتنی است و این اتفاقی است که هیچ کس نباید آن را تجربه کند.

حتی اگر مطمئن هستید که حواس‌جمع ترین سرپرست حیوان خانگی در جهان هستید، همیشه هوشمندانه است که مطمئن شوید یک چک لیست برای جلوگیری از گم شدن حیوان خانگی خود دارید.
10 راه که مطمئن شوید سگتان را گم نمی کنید
در اینجا 10 نکته حیاتی برای جلوگیری از گم شدن توله سگ ارزشمندتان آورده شده است.

1- برای سگ خود میکروچیپ تهیه کنید:

به لطف فناوری ریزتراشه‌ها، بسیاری از افراد سگ‌های گمشده‌شان را پیدا کرده اند.
اگر سگ شما به هر دلیلی گم شد، اگر کسی که آنرا پیدا کرد و به دامپزشک یا پناهگاه مراجعه کرد می‌تواند ریزتراشه را اسکن کند و نام او و اطلاعات تماس شما و همچنین اطلاعات دامپزشک شما را مشاهده و با شما تماس بگیرد.
فرآیند کاشت ریزتراشه کاملاً بدون درد است و سگ شما متوجه چیزی نمی شود. اندازه آن فقط به اندازه یک دانه برنج است. دامپزشک ریزتراشه را زیر پوست سگ شما تزریق می کند و تمام عمر در آنجا باقی می ماند.
همچنین چنانچه شخص دیگری ادعای سرپرستی و مالکیت سگ شما را دارد، می‌توانید با نگاه کردن به ریزتراشه، به طور قانونی ثابت کنید که سگ متعلق به شماست.

2- یک پلاک با شماره تلفن خود بگیرید:

می توانید یک پلاک که روی آن شماره تلفن شما درج میشود خریداری کنید و به قلاده سگ خود اضافه کنید. در این صورت چنانچه سگ شما گم شد, کسی که او را پیدا کرده است به راحتی می تواند با شما تماس بگیرد.

3- “بیا” و “بمان” را به او آموزش دهید:

دو دستور ضروری که سگ شما باید بداند عبارتند از “بیا” و “بمان”. با این دو دستور، احتمال گم شدن سگ شما کمتر است. فرقی نمی‌کند سگتان را به پیاده‌روی ببرید، وقتتان را در پارک سپری کنید یا به رانندگی بروید، این احتمال وجود دارد که سگ شما چیزی را که برایش هیجان‌انگیز یا جالب است ببیند و به سمت او برود.
اگر سگ شما این دستورات را بداند و شما را به عنوان رهبر خود بشناسد، به احتمال زیاد متوقف می شود. دانستن این دستورات نه تنها می تواند از گم شدن سگ شما جلوگیری کند، بلکه حتی می تواند جان سگ شما را نیز نجات دهد. برای مثال، می‌تواند مانع از برخورد آن‌ها با ماشین‌ها شود.
بنابراین مهم است که این دستورات را به سگ های خود از زمانی که توله سگ هستند آموزش دهید. سگ های مسن هم می توانند دستورات را یاد بگیرند, اما هر چه آموزش زودتر شروع شود، بهتر است.

4- حتما سگ را با بند و قلاده بیرون ببرید:

اگر سگ دارید، به این معنی است که باید حتما یک قلاده هم داشته باشید. داشتن قلاده بخش اساسی داشتن سگ است. داشتن قلاده یکی از کارهای اولیه جهت جلوگیری از گم شدن سگ است.
انواع مختلفی از بند ها برای انواع مختلف سگ ها و محیط های مختلف وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید قلاده ای که می خرید مناسب برای شما و سگتان است. اطمینان حاصل کنید که افساری که خریداری می کنید برای وزن سگ شما مناسب است.
اگر می‌خواهید در پارکی که ممکن است سگ‌های دیگر در آن حضور داشته باشند قدم بزنید، باید یک بند قلاده کوتاه‌تر با کنترل بیشتری داشته باشید تا بتوانید سگ خود را با سهولت بیشتری کنترل کنید.

5- حیاط خانه خود را ایمن کنید:

یکی از رایج‌ترین مواردی که سگ‌ها گم می‌شوند زمانی است که از حیاط خانه خود بیرون می روند. مواقع زیادی وجود داشته است که مردم سگ‌هایی را پیدا کرده‌اند که در محله‌شان سرگردان هستند و آنها را با سگ‌های ولگرد اشتباه می‌گیرند، در حالی که واقعاً به‌طور تصادفی از محوطه خود خارج شده‌اند.
اگر سگ خود را در حیاط نگهداری می کنید، حصارهای اطراف ملک خود را دوباره بررسی کنید. شما بسته به اندازه سگ خود حصار ارتفاع مناسب می خواهید تا نتوانند از روی آن بپرند.
حتی اگر نتوانند از حصار بپرند، سگ شما همچنان ممکن است بتواند راه خود را برای بیرون رفتن پیدا کند. بنابراین مطمئن شوید تمام جوانب را سنجیده اید.

6- عقیم کردن یا عقیم سازی:

عقیم‌سازی نه تنها برای جلوگیری از افزایش جمعیت ناخواسته و جلوگیری از ماندن سگ‌های بیشتر در پناهگاه‌ها مهم است، بلکه برای جلوگیری از سرگردانی و گم شدن حیوانات خانگی‌تان نیز مهم است. وقتی سگ‌های نر عقیم نمی‌شوند، به دلیل رفتار جنسی طبیعی، تمایل بیشتری به جستجوی ماده‌ها دارند. این به این معنی است که سگ‌های عقیم‌نشده بیشتر از خانه شما دور می‌شوند و در تلاش برای جستجوی سگ‌های ماده گم می‌شوند که منجر به خطر بیشتری برای برخورد با ماشین‌ها نیز می‌شود.
عقیم کردن سگ شما این غریزه را از بین می برد، سگ شما را آرام تر و قابل اعتمادتر می کند و از مشکلات رفتاری بیشتر جلوگیری می کند.
سگ‌های ماده نیز از جراحی عقیم‌سازی سود می‌برند، زیرا تعداد کمتری از سگ‌های نر برای جفت‌گیری با آنها تلاش می‌کنند. نرهای پرخاشگر می‌توانند باعث آسیب به سگ ماده شوند، بنابراین بهتر است این وسوسه را از بین ببرید.

7- توجه کردن:

یک عمل ساده برای جلوگیری از گم شدن سگ, توجه کردن به سگ است, به همین سادگی.
هر جا سگ خود را می برید، به او و محیط اطرافش توجه کنید، به خصوص در مکان های ناآشنا. خطرات و حواس پرتی می تواند منجر به تصادف، افتادن افسار و فرار سگ شود.
همچنین، هنگام ورود به فروشگاه ها، هرگز سگ های خود را به قفسه های دوچرخه، پارکومتر یا نرده ها نبندید. سگ شما می تواند به راحتی از قلاده خود خارج شود و گم شود یا دزدیده شود.

شما کودک خود را بدون نظارت رها نمی کنید، پس چرا باید سگ خود را بدون نظارت رها کنید؟

8- در ماشین امنیت را برقرار کنید:

زمان آسانی برای فرار سگ ها زمانی است که در ماشین هستند. وقتی در ماشین را باز می کنید سگ شما به راحتی فرار می کند. حتی اگر پنجره را بیش از حد باز کنید، برخی از سگ ها می‌توانند فرار کنند. از رفتار معمولی سگ خود آگاه باشید و بفهمید چه چیزی بهتر عمل می‌کند.

اگر سگ شما تمایل دارد تمام بدن خود را از پنجره بیرون بیاورد، حتماً پنجره را به اندازه کافی بسته نگه دارید تا بدنش نتواند از آن عبور کند.
کمربند ایمنی سگ ها نیز برای اطمینان از ایمن و ایمن بودن سگ شما مفید است. کمربندهای ایمنی سگ متعددی در بازار وجود دارد، اما مطمئن شوید که تست ایمنی آنها انجام شده است.

در نهایت، سگ خود را تحت هیچ شرایطی در ماشین تنها نگذارید. نه تنها ممکن است سگ شما در یک روز گرم در اثر گرمازدگی جان خود را از دست بدهد، بلکه ممکن است شخصی به ماشین شما نفوذ کند تا سگ شما را بدزدد.

9- مدارک شناسایی آنها را در دسترس داشته باشید:

شما باید تمام اسناد و مدارک سگ خود را در یک منطقه با دسترسی آسان سازماندهی کنید. اگر سگ شما گم شود، با در اختیار داشتن تمام اطلاعات خود، روند پیدا کردن آنها را سریعتر می‌کنید.

مدارک مالکیت مانند اسناد دامپزشک، اطلاعات پناهگاه، عکس، سوابق واکسیناسیون و موارد دیگر می تواند نه تنها اثبات اینکه سگ شما متعلق به شماست، بلکه کار را برای کسانی که ممکن است سگ شما را پیدا کرده باشند، مانند پناهگاه ها یا گروه های نجات، آسان تر کند. 

10- ایمنی ساختمان را تامین کنید:

کاملاً طبیعی است که به سگ خود اجازه دهید به حیاط برود، به سمت گلدان ها برود و بازی کند. اما وقتی در خانه نیستید، آنها باید در داخل خانه باشند.
مهم است که مطمئن شوید وقتی در خانه نیستید سگ در داخل نگه داری میشود.
همچنین، اگر سگ‌های کوچکی دارید و منزل شما در محلی کوهستانی یا جنگلی است، مخصوصاً در شب، به دلیل وجود شکارچیانی مانند کایوت‌ها، شاهین‌ها و حیوانات وحشی دیگر بیشتر مراقب باشید.
در نهایت، سگ ها را در حین خواب بیرون از خانه تنها نگذارید. وقتی زمان خواب است، همه باید داخل خانه باشند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

WhatsApp
Telegram
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

تجربه یا نظر خود را در مورد مطلب بالا با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب